Vybíráme štěně - 3. díl

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Den „D“ je tady

Ilustrační foto. Sedm štěňat čínského chocholatého psa je pěkný vrh.Tak a je to tady. Našli jste chápavého chovatele, přijeli k němu na návštěvu a sedíte mezi štěňaty. Díváte se na vrh, ze kterého bude možná jedno štěňátko vaše. Na co byste se měli zaměřit?

Prohlídka vrhu

  • Všechna štěňata by měla být čistá, čilá, hravá a nebojácná

  • Ilustrační foto.Současně se štěňaty byste měli vidět i fenu-matku. Ta by měla být v dobré kondici, upravená způsobem odpovídajícím své roli psí maminky, která je spokojená a náležitě hrdá na své děti

  • Vizitkou chovatele je čistota místa pobytu štěňat, miska s čerstvou vodou, dostatečný prostor pro pohyb a psí hračky pro rozvoj budoucích psí osobností

  • Chovatel, který není schopen dát vrh a jeho okolí do bezvadného pořádku ani před příjezdem perspektivního zájemce, vám nemůže nabídnout štěně odchované s maximální péčí a jeho výběrem velice riskujete

  • Zjistíte-li při podrobnější prohlídce, že jsou štěňata zanedbaná, vyhublá nebo naopak nafouknutá od škrkavek, teče jim z očí, mají špinavou plstnatou srst nebo pokožku posetou vyrážkami, neváhejte a hurá pryč. Vynechejte slitování nad zoufalými tvorečky, pokud sháníte kvalitního a zdravého jedince. Nedostatečně živené a neošetřované štěně může kvalit šampiona dosáhnout jen malým zázrakem. Je třeba informovat chovatelský klub, nejlépe písemně, protože zmíněná „kvalita“ péče patří do rukou ochránců zvířat a práce chovatele kárné komisi.

Z toho pěkného vrhu si vyberu. Ale které je to správné?

  • Z klubka roztomilých čiperných štěňátek je výběr vždy těžký. Můžete dát na svůj Ktere si vyberete?první, druhý či další dojem, nebo se poradit s chovatelem, které štěně by podle jeho odhadu a zkušeností nejlépe odpovídalo vašim požadavkům. Velmi často se stane, že si vás štěně vybere takzvaně samo. Mně se na kontrolách vrhů stává téměř pravidelně, že si k některému ze štěňat vytvořím větší vztah a mohla bych si ho hned odvézt. Mnohdy si mě mrně získá přátelskou povahou, jindy černýma očima a občas i nějakou rošťárnou. Na rozdíl od vás mám ale jednu výhodu: na vrh se mohu dívat zcela objektivně v rámci hodnocení a nechci si žádné štěně odvézt na dalších patnáct let společného života! Jen tento přístup mi pomohl při výběru naší malé Gessi.

  • Nejlepší je dívat se na psí miminka „z očí do očí“. Předpokládám, že je u chovatele čisto a tak není problémem posadit se přímo na zem mezi mrňata. Nečekanou loužičku je samozřejmě nutné omluvit, psíci nejsou Hrající si štěňata plně nahradí televizní program na celých 8 týdnů.programovatelní ani pokynem: „Teď nesmíš čůrat!“

  • Sledujte štěňata a jejich projevy během hry nebo při krmení (které je nejrychlejší, které líné, které zdrženlivé, které dominantní nad ostatními?)

  • Vyberte si štěně, které vás něčím upoutá nebo štěně, na kterém se shodne vaše rodinná rada (pravda, pokud je ve vrhu jediná hairless fena, máte výběr hotový raz dva, že?)

  • Pomoci vám může také zápis z kontroly vrhu provedené vyškoleným kontrolorem nebo přímo poradcem chovu, který podrobně popsal štěňata z hlediska typických znaků plemene a jejich momentálního stavu (skus zubů, stojící či nestojící uši, u psů existence varlátek, celková kondice, případné vady). (* je mi líto, tento způsob podrobného popisu byl rozhodnutím výboru KCHN tuším v roce 2003 zrušen, takže jste odkázáni jen na stručnou tabulku s několika křížky, časem možná odpadne i toto)

  • Pokud sami kontrolujete varlátka u pejsků (což vám plně schvaluji) vězte, že někdy je třeba, aby byl pejsek v naprosté pohodě a v teple. Když je mu zima nebo je ve stresu, může varlátka ještě zatáhnout a vy máte o starost více. Chce to klid, čas a trpělivost! Jestliže kontrolor v době kontroly našel vše v pořádku, můžete mu věřit, ale počítejte i nadále s dalším překotným vývojem štěněte.

  • Pečlivý chovatel předává štěňátka se základní úpravou, to znamená že labutěnky i naháčci mají oholené čumáčky a vypadají, jak já říkám, jako "malý velký pes". Měli by mít ostříhané drápky, psím chlapečkům ani holčičkám by neměly při čůrání překážet žádné chlupy, čistá by měla být ouška, oči i srst. Domů byste si měli odnášet roztomilého tvorečka k zulíbání (tedy on vám cestou nejspíš ukáže, kdo koho zulíbá, ale na to přijdete nejspíš sami).

  • Nebojte se Po hodině hraní přichází čas spaní.vybírat si ze zbylých štěňat, jestliže vám chovatel sdělil, které si nechává pro sebe. Ostatní nejsou určitě o nic horší, protože chovatel by si nenechal štěně z neperspektivního spojení. Naopak ale nenaleťte na starý fígl: "Tohle úplně poslední štěně jsem si schovával pro sebe. Je nejlepší, ale pak jsme se rozhodli, že už si ho nenecháme (dáme ho jedině vám!). Proto je také za xx tisíc." Je to většinou souboj nervů a zkouška, co vydrží vaše peněženka. Kdyby si chovatel opravdu zodpovědně vybral štěně ze svého vrhu, zaručeně by vám ho nenechal. A kdyby to na vás nebyl blafák, určitě by vás chovatel neživil báchorkou, ale sdělil by vám rovnou, že pro tohle štěně ještě nenašel vhodného majitele.

Záloha, splátky?
Je poměrně běžnou praxí, že chovatel vyžaduje po zamluvení daného štěněte zálohu (část předem domluvené kupní ceny). Je to požadavek pochopitelný, protože jsme lidé různí a ani mezi zájemci o naháčky nejsou samí andílci. Chovateli se může stát, že, přes všechny „stoprocentní domluvy“, nesolidní zájemce v den odběru beze slova nepřijede a mrně zůstane nečekaně doma. Zkušení chovatelé vědí, že si mají kontakty na všechny zájemce stále pečlivě zaznamenávat a schovávat „pro strýčka Příhodu“.

Ilustrační foto - hromadné krmení.Prodej na splátky je záležitostí diskutabilní a závislou na dohodě obou stran. Osobně mu příliš nefandím, neboť jsem toho názoru,  že člověk může chtít jen to, na co má. Nicméně tento způsob úhrady samozřejmě nezatracuji. Jistě, chápu touhu tří dětí nezaměstnané svobodné matky po pejskovi, ale ptám se, proč si nepořídí nějaké štěně z útulku bezplatně a proč si vybírají pro ně drahé plemeno. Ctím ovšem i rodiny, kde, ačkoli opravdu nemají na rozhazování, se všichni na konkrétním pejskovi dohodli a udělají pro něj vždy první poslední. Písemný splátkový kalendář s přesnými daty plateb je určitě na místě a měl by být ochranou před případnými problémy pro obě strany.

Ceny štěňat
Když na četné dotazy uvádím rozpětí od tří do dvaceti až dvaceti pěti tisíc korun českých, většinou to mezi lidmi zašumí údivem. Jak je to možné? Ceny se liší především v závislosti na kvalitě rodičovského spojení. Po rodičích šampionech nemůžete očekávat cenu štěňat na dolní hranici. Stejně tak jsou dražší potomci po psu či feně z čistě zahraničního krytí (krevní linie USA, Anglie atd.), štěňata po zahraničním otci a po importovaných rodičích, kteří jsou nepříbuzní na náš dosavadní chov. Se všemi uvedenými možnostmi si kupujete nejen štěně, ale také určitou hodnotu a perspektivu pro své příští chovatelské snažení. 

Výstavně úspěšné spojení
O kvalitní chovatelské stanici získáte prokazatelně vynikající reference. Každá z fen na fotografii má ocenění nejméně CACIB! Tak vypadá skvělá chovatelská práce v praxi a na světové úrovni. U výstavně úspěšných rodičů jde o hodnotu jejich získaných výstavních ocenění (sami poznáte, že výstavy něco stojí) a jistou pravděpodobnost, že i potomek by mohl mít výstavní předpoklady. Co jsou výstavně úspěšní rodiče? Na nejvyšším stupni stojí držitelé mezinárodního šampionátu krásy (Interšampioni) a národních šampionátů krásy (např. Český šampion, Slovenský šampion, Maďarský šampion atd.). Je-li jedinec zatím čekatelem na některý z těchto titulů, má v rodokmenu uveden počet úspěšných pokusů o splnění podmínek pro jeho získání (např. 5x CACIB, 3x CAC ČR, 2x CAC Maďarska atd.) Mezi nejvyšší tituly počítáme také světové a evropské vítěze a šampiony šampionů. Tituly juniorských šampionů krásy znamenají, že je získali mladí jedinci, většinou na začátku výstavní kariéry. Nemá-li pes žádné jiné tituly, může to znamenat, že s ním po získání juniorského titulu majitel už nikam nejezdil, případně, že pes později nestačil na konkurenci ve třídách dospělých. U fen bývá někdy juniorský šampionát titulem nejvyšším, neboť brzy po jeho dosažení už mohou mít první štěňata a věnují se chovu místo výstavám. Ceněným titulem je také vítěz plemene (BOB), zejména z mezinárodní, národní výstavy, klubové či speciální výstavy. Toto ocenění znamená, že daný jedince musel porazit všechny své kolegy stejného plemene, přihlášené na onu výstavu a věřte, že konkurence tu nebývá nijak malá (v Čechách i přes 50 jedinců!) U psů či fen, kteří mají titulů málo nebo mají v rodokmenu ocenění jen výborný nebo velmi dobrý, je na místě se zeptat, z jakého stupně výstavy toto ocenění pochází. Výborná z oblastní výstavy má nesporně nižší cenu než výborná ze zahraniční výstavy mezinárodní. Každý čínský chocholatý pes musí mít pro své uchovnění alespoň jedno ocenění z výstavy, na které se zadává CAC (čekatelství šampionátu krásy).

Oblíbené fíglíky
Nenechte se nachytat inzeráty typu: rodiče 3x CACIB, 6x CAC, výborný. Může se stát, že jde pouze o tituly psa zatímco fena má jednu výbornou z krajské výstavy nebo dokonce jen velmi dobrou z výstavy klubové. I znění "rodiče šampioni" je dobré si nechat upřesnit. Oba mohou být juniorskými šampiony a ve třídách dospělých se jim nemusí vzhledem ke konkurenci nebo ke změně vzhledu tolik dařit. Správné znění by pak mělo být "rodiče juniorští šampioni". Mezi oblíbené formulace chovatelů s více fenami patří: "celoročně vrhy po výstavně úspěšných rodičích". Je na vás abyste se dobrali štěněte po té feně, která je opravdu výstavně úspěšná a nikoliv po té, která má jen velmi dobrou, což vám chovatel jaksi opomene sdělit. (Jejda, to mě zase mnoho lidí nebude mít rádo. Ale což, hlavně aby se měla co nejlépe štěňata číňánků u nových majitelů.) Nedejte ani na báchorky typu: "ona je šampionka, jen jsem neměl čas jí vyřídit diplom". Ani znění "štěňata po úspěšných rodičích" vám neprozradí, v čemže to jsou rodiče úspěšní. Ve spaní v posteli? V mazlení? Opatrní buďte také například na: "vrh s dobrými výstavními a chovnými předpoklady". Lze se na takový předpoklad rovnou spolehnout? Co je to "dobrý" předpoklad? Ptejte se, konzultujte, zkoumejte. Chcete přece to nejlepší štěňátko, nebo ne?

Zahraniční krytí, importy
Pes importovaný z Ruska avšak po čistě americkém otci a matce, poloviční američance. Nová krev je do vyváženého chovu potřebná.U štěněte ze zahraničního krytí musí být do ceny štěňat započtena i část, obvykle nemalého, poplatku za krytí (celý poplatek se obvykle stejně nepodaří z ceny štěňat uhradit). A potomci po importovaných rodičích mají už sami o sobě vysokou hodnotu pro budoucí chov, neboť přinášejí nové vlastnosti i kvalitu. Zohlednit se musí pořizovací cena psa či feny v zahraničí, která, jak se dovíte dále, nebývá nejmenší. Kdyby se vám ceny našich chovatelů nezdály v pořádku, mám jedinou radu. Poptejte se v zahraničí nebo si tam štěně rovnou objednejte a kupte. Myslím, že si rychle uděláte reálný názor.

Variety a pohlaví
Odlišná je v Čechách cena jednotlivých variet i pohlaví, a to především s ohledem na zájem o ně. Mnou uvedenou horní hranici berte jako cenu ve špičkové stanici s opravdu kvalitními rodiči a dolní hranici jako cenu potomka z běžného spojení bez výrazných ambicí Varieta hairless (vlevo) a powderpuff (vpravo). Dvě výstavní feny s vysokou elegencí a žádaným moderním typem.na výstavní úspěchy. Nejvyšší pořizovací cenu mají bezesporu hairless feny, protože je požaduje většina zájemců. Počítejte s rozpětím asi deseti až dvaceti tisíc. Netrpělivějším zájemcům radím, aby si jako první pořídili co nejkvalitnější fenu labutěnku a nahou "slečnu" si odchovali sami doma. Někdy je to kratší cesta než čekání na super kvalitní nahaté štěně v pořadníku chovatele. Druhou skupinou bývají feny-labutěnky a hairless psi. Tady se cena pohybuje zhruba od osmi do patnácti tisíc. Nejlevnější jsou labutěnky psi, ačkoliv nejsou o nic horší nebo jiní, než ostatní, a do chovu je moc a moc potřebujeme. Jejich cena se pohybuje od tří do deseti tisíc, z opravdu výjimečného spojení až kolem dvanácti. 

Můžete se samozřejmě potkat s jinými požadavky chovatele, než jaké uvádím. Je to proto, že cena štěněte je cenou smluvní a ani chovatelský klub, ani nikdo jiný, jí nijak nestanovuje. Je tedy jen na vás, jak se s chovatelem domluvíte. Nebo nedomluvíte. Osobně se domnívám, že i v otázce ceny je nutný zdravý rozum. Nemá smysl tlačit na Ilustrační foto - "B" Pupo-Haichi - štěňátka současného špičkového moderního typu.chovatele, aby vám zlevnil nádherné, skvěle živené a ošetřované štěně po vynikajících rodičích. Slevu vám dát nemůže, protože, i když mu všichni řádně zaplatí, stejně na vrhu prodělá (v nejlepším případě skončí s nulou). Současně je zbytečné, abyste platili vysoko nasazenou cenu za průměrné nebo podprůměrné štěně z nevalných podmínek, které chcete výhradně na mazlíka.

Shrnutí a upozornění k cenám štěňat (rok 2006)
S ohledem na poptávku a nabídku pravděpodobně seženete nejlevněji osrstěného pejska - tady se ceny pohybují od tří do deseti tisíc (ale to už musí být superšpička ze zahraničního krytí nejlepší kvality). Osrstěné fenky se pohybují v cenách zhruba od osmi do patnácti tisíc, hairless pejskové od osmi do osmnácti a hairless fenky od deseti do pětadvaceti tisíc. Upozorňuji, že ceny jsou smluvní a můžete se setkat i s jinými nabídkami. Výčet tedy berte výhradně jako orientační, nikoliv závazný! Štěňata na "mazlíka" možná seženete i levněji, štěňata z nejlepších stanic a vzácných zahraničních krytí i dráž. Vybírejte tedy rozumně a pamatujte, že čtyřnohý přítel na patnáct i více let vás bude stát daleko víc, než jen pořizovací cenu, která je jen první investicí.

Rozhodně nesouhlasím s darováním štěněte zadarmo. I kdyby měla být jeho prodejní cena téměř symbolická, štěně svou hodnotu musí mít, jinak s ním bude nakládáno jako s bezcenným. A že takových případů není málo!

Chybí optimistický závěr
Abyste neměli samé neveselé pocity z toho, co vám píšu: většina chovatelů je opravdu poctivých, myslí to s vámi dobře a o další osud svých štěňátek má nefalšované obavy. Chovatel „srdcař“, mezi které se počítám, vás bude zapřísahat, abyste mu zavolali hned, jakmile přijedete domů, pak ráno a pak ještě večer. Chce slyšet, jak si štěňátko zvyká v novém prostředí a zda je vše, jak má být. Většinou vám, kromě spousty informací, dá pro štěně i malou výbavičku (hračku, krmení, kousek deky apod.).
Ve dveřích mrně obvykle upřímně opláče a pak vás bude pár let neúnavně honit na výstavy a další akce, kde se s vámi uvidí. Díky Bohu za skvělé majitele, kteří pak takovému chovateli dovedou jeho péči splatit a svěřenému Rozhodli jste se pro naháčka? štěněti se skutečně maximálně věnují po všech stránkách. Radost z úspěchů na výstavách je pak radostí dvojnásobnou. 

© Ing. Libuše Brychtová 11/2001 (aktualizováno 5.1.2006)

Příště: Výběr naháčka (a mnoho fotografií ve speciální fotogalerii!)