Vybíráme štěně - 2. díl

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Kde začít?

Jak najít správného chovatele?
Chovatelské inzeráty najdete, kromě inzertní části těchto stránek, téměř
Labutěnka a naháček - dvě fenky interšampionky. na celém internetu, v odborných kynologických časopisech (Svět psů, Pes přítel člověka), v inzertních časopisech (Planeta zvířat, Fauna ..) i v běžném tisku. Inzerát vám může mnohé napovědět, ale neřekne vše. Naopak, někdy může bohužel také klamat, neboť i množitel se může schovávat za sladkými sliby. Ani celoročně opakované inzeráty nejsou automaticky zárukou kvality chovu (někdy, zejména v kombinaci s hromadným chovem mnoha plemen, je to spíše ukázka pravděpodobného množitelství). Vřele vám doporučuji vytipovat si chovatelské stanice, které se vám zdají perspektivní a zjistit si o nich předem, co se dá. Trošku to připomíná špionáž, ale věřte, že solidní chovatel nemá co schovávat. Navíc se dovíte mnoho nového a začnete se orientovat i v tom, kdo je kdo. Pomoci vám může i poradce chovu, který by vám měl být schopen sdělit svůj názor na chov vámi vybraného chovatele s ohledem na záměr, jaký se štěnětem máte. Podle mě je stěžejním úkolem všech, aby se našlo "správné štěně ke správnému majiteli". Ale možná jsem i ve svém věku stále příliš naivní...

Štěně nemá záruční list!
I když uděláte pro výběr štěněte maximum, i když najdete toho nejsolidnějšího chovatele, i když vám zvolené rodičovské spojení s nejlepším svědomím „posvětí“ poradce chovu a všechno vypadá na to, že z daného vrhu by měl vyjít vynikající jedinec, přesto si příroda udělá své a výsledek nemůže dopředu nikdo zaručit!!!Už jste viděli štěňátka číňánků stará jeden den? Že ne? Tak tady je máte. Vícekrát se mi stalo, že jsme s chovatelem i se zájemci o štěně rozebrali plánované spojení horem dolem, zhodnotili potomky psa i feny, brali na zřetel sourozence a všechny generace v rodokmenech a nakonec, i když všechno svědčilo pro naše nejlepší úmysly, jsme s výsledkem vrhu nebyli příliš spokojení. A nebo nás naopak překvapil vrh, u kterého jsme se báli některých rizik... Inu na přírodu nemá nikdo z nás. Smiřme se s tím, že je nejchytřejší a ví co dělá.

Co z toho plyne? Že záleží na tom, jak které štěně vypadá v době kontroly vrhu, a i to je jen polovina úspěchu (štěně bude ještě měnit zuby, psíci v té době mívají někdy ještě „cestující“ varlata a otázkou je také konečná kohoutková výška v dospělosti i celkový typ). Čínský naháč navíc není plemeno, jehož chovatele najdete kdykoliv a v každém městě. Počítejte rovnou s tím, že vás, až na příslovečné výjimky, čeká delší či kratší cesta za kvalitou po naší vlasti.

Ze života – k zamyšlení
„Závazně si u vás objednávám nahou fenu s předpoklady šampiona ze spojení XY a YX, k odběru na jaře příštího roku.“ Ano, tohle je téměř doslovný písemný požadavek nového zájemce, který byl ihned ochoten poslat i finanční zálohu. Nad jeho „objednávkou“ mě napadlo pár otázek k zamyšlení i pro vás. Co když chovatel tako
vé spojení nebude moci uskutečnit? Co když bude fena hárat tak, že se štěňata nenarodí na jaře, ale až v létě? Co když fena nezabřezne? "B" Avokaduh. Ilustrační foto.Co když se ve vrhu nenarodí žádná nahá fena? Co když se nahá fena narodí, ale jako naschvál nebude mít výstavní předpoklady? Myslíte si, že je běžný chovatel schopen takovému přání vyhovět? Co by měl zájemci odpovědět?
Nechci vás trápit, jen se snažím ukázat vám chov i z druhé strany a upozornit vás na to, že štěňata opravdu, ale opravdu! nemají stoprocentní záruční list (snad mi pan profesor Klaus nadsázku promine). Věřím, že to vezmete za své a můžete se pohodlně pustit do seriozního pátrání po svém štěňátku.

Co říci do telefonu až budete mluvit s chovatelem?

  • uveďte srozumitelně, jak se jmenujete

  • sdělte, že voláte na inzerát (můžete dodat, kde jste jej přečetli) nebo že voláte na základě jiného kontaktu (jakého, případně, kdo vás doporučil)

  • jaké štěně sháníte (psa, fenku, varieta) a jaké s ním máte záměry (na výstavy, na chov, jen na mazlíka)

Na co je důležité se zeptat?

  • zda má chovatel volné štěně, které odpovídá vašim požadavkům, případně, zda je možné si u něj štěně zamluvit a kdy je plánován další vrh

  • V dospělosti budou bílí a růžoví s puntíky. pokud je k dispozici volné štěně podle vašich představ, vyptejte se, jak se jmenuje, jakou má barvu, případně tetovací číslo

  • jak je momentálně staré či v jakém termínu připadá do úvahy jeho odběr

  • jaké má rodiče (jména, varieta, výstavní ocenění, zda jsou z ČR nebo ze zahraničí)

  • jaké má chovatel představy o budoucnosti štěněte (je nefér vzít si překrásné štěně domů na gauč, jestliže ho chovatel touží vidět na výstavách a chce tak zúročit svou práci)

  • kolik bude štěně orientačně stát (chovatel někdy může cenu stanovit definitivně až po kontrole vrhu, kdy mu kontrolor potvrdí kvalitu daného jedince), případně se informujte na formu platby (hotově, na splátky), záloha a doplatek atd.

  • domluvte si termín a hodinu návštěvy u chovatele a předejte na sebe kontaktní adresu a telefonní číslo

  • klidně dejte na svůj dojem z telefonátu. Chovatel, který je na slovo skoupý (nemá-li k tomu vážný důvod, pro který se vám jistě omluví a dohodnete se na jiný čas telefonátu) nebude zřejmě tím, kdo bude schopen trpělivě odpovídat na vaše všetečné otázky, až budete mít štěně doma a napadne vás spousta dotazů

  • pravda je, že byste měli dodržet základní pravidla slušnosti (nevolat po 22. hodině a ráno před osmou, zeptat se, zda nerušíte, pokud voláte na číslo mobilního telefonu atd.) Nikde není psáno, že chovatel na vás musí mít čas zrovna v ten moment, kdy jej máte vy (může mít jinou návštěvu, může zrovna krmit štěňata a dělat tisíce jiných věcí tak, jako jiní lidé). Slušná domluva o vzájemně vyhovujícím času dalšího hovoru udělá zázraky.

Další pravidla slušnosti

  • Ilutrační foto. Ch.s. Čin-čin pet. pokud vám chovatel svým přístupem nevyhovuje, sdělte mu na rovinu, že nemáte zájem a nerozpakujte se zavolat jinému. Vaším hlavním cílem je získat nejen dobré štěně, ale také kontakt na chovatele, který bude kdykoliv ochoten vám poradit s případným problémem kolem štěněte a seznámí vás se vším, co je pro štěně i pro vás důležité.

  • pokud jste se domluvili s chovatelem na termínu návštěvy nebo na odběru štěněte, a v průběhu doby si koupi rozmyslíte, rozhodně mu co nejdříve zavolejte a sdělte, že na návštěvu nebo pro štěně nepřijedete! Nic nemusíte zdůvodňovat ani se omlouvat za své rozhodnutí, ale chovateli umožníte co nejdříve štěně nabídnout dalšímu zájemci nebo znovu inzerovat.

  • nebuďte zklamaní, když se vám hned nepodaří sehnat takové štěně, jaké chcete. Zejména nahé fenky jsou záležitostí s delší čekací lhůtou (na ty nejkvalitnější se čeká i rok a více). Klidně ale zůstaňte u daného chovatele v „pořadníku“, tím nic nezkazíte a naopak nahrajete náhodě, kdyby někdo před vámi vypadl. Pokud ovšem mezitím své štěně získáte od jiného chovatele, je slušností ihned obvolat ty, u kterých jste je měli také zamluvené! (Nebo chcete rovnou více naháčků, jak vám stále prorokuji?)

  • rozhodně nepožadujte štěně stylem "okamžitě nebo nikdy". Na tuhle nerozumnou vyděračskou hru vám bez váhání skočí jen zoufalý chovatel, který nemůže štěňata prodat.

Jedeme na návštěvu k chovateli
Ilustrační foto - čerstvě narozená štěňátka s maminkou.
Ti pilnější z vás a ti, kteří takovou možnost mají, se dojedou podívat na štěňátka ještě před kontrolou vrhu (zpravidla ne však dříve než v šesti týdnech jejich věku). Jednak si udělají předem obrázek o chovateli, o péči o štěňata i fenu a jednak získají řadu dalších důležitých informací.

Jak se dívat na prostředí odchovu?

  • vrh by měl být umístěn v čistém, světlém, teplém, ale dobře větratelném prostředí

  • štěňata i matka mají být v častém, ne-li stálém, kontaktu s chovatelem

  • z místa, které na kilometry zapáchá a štěňata nelze potmě ani najít, utíkejte jako by vám za patami hořelo (danou situaci můžete ohlásit chovatelskému klubu, který na základě vašeho oznámení provede namátkovou kontrolu a zjedná nápravu ve prospěch vrhu)

Ideál?

Ne každý má ideální podmínky pro chov, ale v každém případě by měl udělat maximum pro to, aby se jim blížil. Zkusme si představit, jak vypadá ideální odchov štěňat.

  • Ilustrační foto. "G" Modrý květ.štěňata jsou s matkou nejméně deset dní po porodu umístěna ve vyhřívané porodní bedně a mají dostatek klidu i soukromí.

  • nejpozději od 21. dne by měla mít štěňata možnost výběhu minimálně do velké ohrádky, ne-li do jednoho pokoje; může začít intenzivní kontakt s jinými psy i zvířaty v domácnosti

  • chovatel, nebo některý člen rodiny, se vrhu věnuje pokud možno celodenně: mazlí se se štěňaty, mluví na ně, hraje s nimi, rozvíjí jejich schopnosti a dovednosti

  • štěňata mají k dispozici hračky, chovatel je učí, aby ho následovala a pozitivně reagovala na lidi

  • chovatel má štěňata v čistotě, pravidelně uklízí, pečuje o hygienu prostředí

  • štěňata mají udržovanou nepáchnoucí srst, nejsou potřísněná zbytky krmení a výkalů, mají čisté oči a uši, jsou dobře živená a vypadají spokojeně

  • v době aktivity jsou hravá, přátelská, nebojácná, Není nad zdravý spánek. zvědavá a dostatečně pohyblivá

  • v době odpočinku spí tvrdě, uvolněně a většinou tam, kde únavou upadla

  • o stravu projevují živý zájem, mohou být krmena ze společné misky (v tom případě chovatel dohlíží, aby žádné nezůstalo odstrčeno) nebo z jednotlivých mističek

  • chovatel krmí co nejkvalitněji ať už jde o značku krmiva nebo celkové složení krmné dávky

  • ideální je, mají-li štěňata v letních měsících a za teplého slunečného počasí možnost výběhu na zahradu nebo jinam ven

Takhle ne!

  • chovatel vám chce předat jen vaše štěně (víceméně mezi dveřmi), nic moc vám neřekne ani neukáže a kouká, už abyste byli pryč.

  • štěňata žijí v takových podmínkách, že je vám jich líto (zima, špína, zápach, temno, malý prostor, nekvalitní krmení …)

  • štěňata jsou zanedbaná, špinavá, páchnoucí, teče jim z očí, mají průjem případně bříška nafouklá od invaze škrkavek, jsou apatická, spavá, bázlivá

  • chovatel vám neukáže fenu matku a pokud ano, je ušmudlaná, hubená a celkově ve špatném stavu

Protože všechny vrhy členů Klubu chovatelů naháčů procházejí oficiální „kontrolou vrhu“, neměli byste se s uvedenými hrůzami vůbec setkat. ** Od 1. 1. 2004 Klub KCHN kontroluje pouze první dva vrhy (jména štěňat na A a B) v každé chovatelské stanici! Ostatní vrhy bude kontrolovat veterinární lékař při tetování nebo separátně. Pravdou ovšem je, že pro chovatele není problém dát vrh do "použitelného stavu" na dobu kontroly a pak mu dál věnovat jen minimální péči. Zkušený kontrolor by měl na zjevné nedostatky přijít a poukázat na ně, ale není to pro něj jednoduché. Navíc může vidět štěňata v relativním pořádku, zatímco vy, pokud přijedete k chovateli nečekaně, odhalíte pravou podstatu věci. V každém případě je jednání podobného druhu dobré nahlásit Klubu, který by měl neprodleně zasáhnout ve prospěch štěňat. Za dosavadních deset let jsou evidovány tuším jen asi čtyři drobnější prohřešky proti chovatelské etice.

© Ing. Libuše Brychtová 11/2001 (aktualizováno 5.1.2006)

Ilustrační foto.Příště: Výběr štěněte – Den "D" je tady