"Naháč umí !"

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Toto zvolání jste mohli slyšet na závodech psů v agility v Pardubicích a týden nato i v Litomyšli. A cože tedy vlastně naháč umí? No přece běhat agility a jak!

Jsme majiteli úžasného pejska, čínského chocholatého psa – varianty hairless – tedy nahatého kluka, Grema Modrý květ. Od loňského srpna s ním, víceméně pravidelně, trénujeme agility (jakýsi překážkový parkur pro psy). Chtěli jsme Gremovi zvednout sebevědomí, zlepšit ovladatelnost a navíc se mi stýskalo po cvičáku (přes deset let jsem se věnoval klasickému výcviku psů). Nakonec nás tento v ČR poměrně mladý kynologický sport natolik zaujal a Gremík svou šikovností přesvědčil, že jsme se zúčastnili i závodů.

Gremi opravdu umí! Foto: JansoviNáš premiérový start se odehrál v neděli 26. 5. 2002 v Pardubicích a výsledek? V jumpingu 6. místo a hlavně jsme na výbornou složili zkoušku SA1, bez jediné chyby, a obsadili tak 3. místo! A to celý den vytrvale pršelo, chvílemi až lilo. Byli jsme nadšeni Gremíkovým výkonem, na prvních závodech jsme počítali spíše s neúspěchem. Vždyť kolik závodníků usiluje o svoji první zkoušku třeba přes rok a jezdí jen se samými diskvalifikacemi. O týden později, o poznání klidněji a s vědomím, že své závodnické štěstí jsme si již vybrali, jsme startovali v Litomyšli. Zde pískal trenér české reprezentace, pan Antonín Grygar, a parkury, které postavil byly plné chytáků. Při pohledu na ně jsem hned viděla, že dnes to bude mnohem těžší než v Pardubicích. Jumping jsme zaběhli s jedním odmítnutím a obsadili 6. místo, open 6. místo a to nejlepší nakonec – složili jsme druhou zkoušku SA1 a jako jediní zaběhli parkur bez chyby a zvítězili! Naháček Gremi opět zabodoval a porazil i ostřílené závodníky. A vzbudil velikou pozornost.

Je samozřejmé, že všude na cvičištích přitahuje naháč pohledy, přece jen se nejedná i v běžném životě o tak běžné psí plemeno. Na cvičištích jsme ale opravdová rarita, což je obrovská škoda. Podle mých informací je Gremi zřejmě první naháč se složenými zkouškami v agility. Na naši adresu si vždy vyslechneme spoustu poznámek: “Chudák nahatej, jak někdo takhle může ostříhat psa – to je tak akorát pro snoby na gauč – vždyť mu musí být pořád zima, to není pro normální život – to snad není ani pes – jé, to je hezkej malej koník ..“ atd. Některé jsou řečeny v dobrém, některé s jistou dávkou ironie v hlase až posměchu. Pro mé pejskařské známé je to už vůbec úsměvné, vždyť od malého knírače jsem přes německé ovčáky došla až k velkému knírači a pes s kohoutkovou výškou pod 50 cm pro mě vlastně nebyl pes a teď chodím na cvičák s tímhle „kapesním zabijákem“.

Svými výkony a výsledky jim všem ale bereme vítr z plachet. Od jedné ze závodnic jsme již zaslechli i milou větu: “Vy jedete s naháčem do Jaroměře? Á jé, to zas budeme za vámi.“ Vím, že se nám příští závody nemusí vydařit, pes není stroj, oba dva se máme ještě mnoho co učit a čeká nás ještě spousta práce a dlouhá cesta za vyrovnanými a spolehlivými výkony. Svět agility, svět plný her, pohybu, radosti a vzájemné spolupráce nás ale nadchl a zcela získal. Chtěla bych všem majitelů naháčků (a nejen jim) tento sport vřele doporučit. Čínský chocholatý pes rád, dobře a lehce skáče, není agresivní vůči ostatním psům a lidem, miluje pohyb a hru, při dobrém vedení je lehce ovladatelný a na svém majiteli doslova visí. To vše jej předurčuje k tomuto sportu. Dokažme jiným a možná taky trochu sami sobě, že naháč není žádný přešlechtěný gaučák neschopný normálního psího života, vhodný jen na výstavy. Ale že jde o sportovce tělem i duší, malého vzrůstem, ale s velkým srdcem závodníka. Prostě, že je to pes jak řemen. Tohle plemeno si to bezesporu zaslouží a jako jejich chovatelé, majitelé a obdivovatelé jim to tak trochu, možná, zůstáváme dlužní. S Gremíkem nás čekají další závody agility. Prosím, držte nám palce a nebo ještě lépe, přijďte se na nás podívat.

Ráda bych poděkovala panu Pospíšilovi, z jehož chovné stanice „Modrý květ“ náš krásný a báječný psík pochází, paní Evě Čtvrtečkové z KK Luková, rodině Vrkočových z KK Žamberk a především svému muži, který nás trpělivě vozí na tréninky do výše zmiňovaných kynologických klubů a teď už i na závody a výstavy. A samozřejmě Gremíčkovi, který prozářil náš společný život svou dojemnou láskou, krásou, něhou, energií a zcela změnil i život naší rodiny.

Stanislava Jansová
Kontakt: +420 608 126 211, amarion@faraonskýchrt.cz

Nabídka krytí  - hairless pes 
GREMI MODRÝ KVĚT
Narozen 2.6.2000; výška 31,5/ délka 32 cm
Výstavní ocenění: BOB, CACIB, res. CACIB, 3x CAC, res.CAC, CAJC, VTO.
Jako jediný čínský chocholatý pes v ČR má složeno 5 zkoušek agility!
V současné době připravován na Mistrovství SR v agility a Mistrovství ČR v agility.
Otec: Gingery´s Krimson ´N´ Clover x matka Etna Sasquehanna
Stanislava Jansová, U potoka 864, 563 01 Lanškroun, +420 608 126 211
, e-mail: amarion@faraonskychrt.cz

Související články:
Co je agility? - ZDE
Agility s číňánkem - ZDE