Mezinárodní výstava

Brno 1. července 2001

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

radost.jpg (9639 bytes)Červencová výstava Intercanis je tradiční pomyslnou uzávěrkou jarní části výstavní sezóny. Tak jsme jí pojali i my (pod slovem „my“ si představte chovatele, majitele a příznivce pejsků a fen z chovatelské stanice Modrý květ a všechny duše upřímně fandící číňánkům). Předem jsme se domluvili, že v Brně, kde se nás sejde většina, oslavíme dosavadní letošní úspěchy. A že bylo co slavit: vítězství chovatelské stanice Modrý květ v Litoměřicích, vítězná umístění Gessi, Elvise, Cenna a výborné Eyllin a Henka na světové výstavě v Portu, krásná umístění s tituly u všech ostatních modrokvěťáčků nebo jejich potomků. Prostě jsme se rozhodli, že Brno bude výstavou příjemnou a pohodovou tak, jak jsme se nechali inspirovat v zahraničí. Od rána na nás na zvláštním stole čekalo různorodé občerstvení a na závěr výstavy i šampaňské. Uvítali jsme kohokoliv, kdo byl ochoten přijít upřímně poblahopřát manželům Pospíšilovým (vždyť chovatel je ten první, kdo má na úspěchu podíl) i majitelům psů a kdo měl chuť si zpříjemnit i tak pěkný den. Začátek oslavy jsme samozřejmě stanovili až na chvíli, kdy v kruhu 21 skončilo posuzování a kdy zátky od šampusu nemohly nikomu pokazit předvádění.

zb.jpg (18789 bytes)První nastupovali ráno v 9 hodin peruánští naháči. Kromě paní rozhodčí Olgy Dolejšové je čekala i RNDr. Zuzana Brotánková, která si dělala poslední aprobaci na toto plemeno (na čínské naháče složila na ČMKU úspěšně závěrečné zkoušky již ve středu). Tak se stalo, že v kruhu vlastně posuzovaly dvě osoby, neboť paní Brotánková diktovala posudky i celkově posuzovala a paní Dolejšová její výkon hodnotila a posudky musela posvětit svým podpisem a souhlasem. Přiznejme si, že v řadě případů došlo u peruánů k překvapením a někteří majitelů z údivu po zbytek dne vlastně ani nevyšli. Zřejmě nejmarkantnější rozdíl v obvyklých výsledcích byl vidět u středních peruánců, kde soutěžili zcela tradiční soupeři a dostali poměrně netradiční posudky.

od.jpg (15109 bytes)U číňánků se posuzování ujala příjemná a k pejskům velmi přívětivá paní Dolejšová. Posuzovala s přehledem i rozhodností, snažila se maximálně vyhovět pohodě pejsků a ušetřit nervy majitelů. Přihlášených dvakrát devatenáct číňánků (pufíčků i naháčů) není nijak závratným číslem. Nicméně se předvedlo celkem 13 mladých nadějných pejsků a fen, což je jistá naděje do budoucna. Artuš Lásky dar Osrstěný dorostenec Artuš Lásky dar svou maminku (Anya Avokaduh) v žádném případě nezapře a tak zbývá jen doufat, že jí napodobí i v krásném předvádění. Překvapením pro většinu přítomných byl mladý osrstěný pejsek Eichir Powder Ankadi (po Arnold Malyshka Airin a Jacqueline Joop od Zlaté Samanty), který oslnil celkovou elegancí, krásnou hlavou se vztyčenýma ušima! a vynikající kvalitou srsti. Ve světové kondici se předvedl vítěz třídy otevřené a Res. CACIB ze světové výstavy v Portu Elvis Modrý květ, který získáním posledního CACe splnil podmínky Českého šampiona krásy a výsledek korunoval CACIBem a BOBem. O nadějné Heppy Modrý květ, sestře stejně perspektivního Henka, je snad zbytečné znovu psát. Čeká jí jistě skvělá kariéra. Trochu mě zklamaly mladé osrstěné fenky a to jak v typu tak v srsti. Ovšem na jistou benevolenci mají jako mladé slečny nárok. Stejně jako Elvis se mi čím dál více líbí Evita Modrý květ. Tentokrát si sice odnesla „jen“ CAC, ale je opravdu velmi pohledná. Na Angeliku, které bych tolik přála českého CACIBa, zbyl jen Res. CAC. Asi to bude od Jitky Hořákové vyžadovat nejen andělskou trpělivost, ale i velký kus štěstí. Eichir Powder Ankadi Překvapivě neobsazená zůstala otevřená třída hairless psů, když se jediní dva čerstvě dospělí sešli v mezitřídě. Akim Hvězda z Podmok si, při svém prvním účinkování ve třídě se zadáváním CAC, odnesl nejen tento titul, čímž splnil podmínky pro udělení českého junior šampiona, ale také Res. CACIB za Elvisem, čehož si nesmírně vážím. Po dlouhé době se ve výborné kondici představil ve veteránech Ich. Erhan z Vlozu a novější majitelé se mohli podívat, jak vypadali číňánci před devíti lety a jaký je historicky druhý interšampion tohoto plemene ve skutečnosti. V mladých fenkách díky svému třetímu CAJC dodělala Gessi Modrý květ českého junior šampiona, Deuce Ankadi statečně držela krok s Eyllin Modrý květ, která si nakonec vyběhala i CACIB. Drobné nedorozumění ve třídě otevřené znamenalo přesun na prvních dvou místech a CAC pro Adélu z Kamilova dvora. Aranka s Elií ve třídě šampionů předvedla statečné soupeření, ale šťastnější Ellie následovala svou sestru Eyllin a získala za ní Res. CACIB.

Výstavní den ale ještě neskončil. Alespoň ne pro nás. Po posuzování jsme strávili příjemné chvíle s řadou majitelů i dalších chovatelů a připomněli si krásné momenty z jarních výstav. Po přesunu do haly B, kde se konaly finálové soutěže, se Akim s Gessi poprvé přichystali na soutěž párů. Přihlášených 21 dvojic nebyla malá konkurence, i když nakonec někteří nenastoupili. RNDr. Jaroslava Ovesná po posouzení párů v pohybu vybrala pětici finalistů. Akim s Gessi byli mezi nimi a nakonec v opravdu těžké konkurenci obsadili čtvrté místo. Protože hned vzápětí soutěžily chovatelské skupiny, Akima odvedla za pánečkem (mým manželem) Jitka Hořáková, zatímco já jsem se bleskově nasoukala do modrokvětního trička a s Gessi doplnila tentokrát tříčlennou skupinku. Ve složení Eyllin (s Petrem Fritschem), Gessi (se mnou) a Ellie (s Jiřím Pospíšilem) se fenky ze stanice Modrý květ předvedly specialistovi na II. skupinu FCI panu Václavíkovi. Ve tříčlenném složení jejich účinkování stačilo na krásné třetí místo a tak si pan Pospíšil asi bude muset na poháry zřídit speciální poličku. Antawaylla Tika Pazzda Pak už nastupovala V. skupina FCI s peruánskými naháči a paní rozhodčí Pavlíková postavila na 5. místo mladou fenku Antawaylla Tika Pazzda paní Elisové, která získala BOB mezi středními peruány po svém vítězství ve třídě mladých. Finále pak obstarala Lenka Fritschová s Elvisem Modrý květ v IX. skupině FCI, kterou posuzovala Mgr. Božena Ovesná. Konkurence byla opravdu silná a do pouhé pětice nejlepších se Elvis bohužel nevešel. Přesto byla pro naháčky výstava víc než úspěšná a ani ve finálových soutěžích se rozhodně neztratili. Přeji vám krásné prázdniny, hodně sluníčka a pohody.

Ing. Libuše Brychtová        

Peruánský naháč malý

P-TS

Ch. Aron od Zátoky

V1, CAC, CACIB, BOB

Růžičková

 

Forrest Gump Taschi-Rimpo

V2, Res. CAC, Res. CACIB

Elisová

F-TD

Bellisa Měsíční květina

VN

Balajková

Peruánský naháč střední

P-TS

Falcon Taschi-Rimpo

V1, CAC, CACIB

Panýrek/Poslední

F-TD

Bonie Měsíční květina

VN

Jankovská

F-TM

Antawaylla Tika Pazzda

V1, CAJC, BOB, 5. místo V. FCI

Elisová

F-Mz

Grumpy Miss Taschi-Rimpo

?

Elisová

F-TO

Akzeret Slezský sen

V1

Panýrek

 

Aša Měsíční květina

V2

Jankovská

Peruánský naháč velký

P-TD

Buddy Měsíční květina

VN

Kocmanová

P-MZ

Blue Berry Slezský sen

V1

Růžičková

Čínský chocholatý pes osrstěný

P-TD

Artuš Lásky dar

VN

Rúfusová/Frolíková

P-TM

Bastien z Alšova nábřežíBastien z Alšova nábřeží

VD3

Martinů

 

Bugaboo Ka-La-EmBugaboo Ka-La-Em

V2

Cermanovi E+M

 

Eichir Powder AnkadiEichir Powder Ankadi

V1, CAJC

Plášková/Procházková

P-Mz

Almost Angel Moravian Crest

VD2

Staňková

 

Amadeus Hvězda z Podmok

neúč.

Kuličoví J+L

 

Fill Modrý květ

V1, CAC

Zatloukalová

P-TO

Atrey z Janveru

V2, Res. CAC

Hochmanová

 

Doyel Modrý květ

V3

Chlpíková

 

Eddy Modrý květ

neúč.

Boháčková

 

Elvis Modrý květ

V1, CAC, CACIB, BOB

Fritschová

F-TD

Heppy Modrý květ

VN

Dandanová

F-TM

Aerin z Alšova nábřeží

VD3

Vyskočilová

 

Annabella Honey Eve-Bler

VD2

Charousová

 

Areka z Kamilkové zahrady

V1, CAJC

Šťulíková

F-Mz

Flori Modrý květ

V1

Brix

F-TO

Cynthia Powder od Chlpíků

V1, CAC

Chlpíková

F-TS

Ch. Angelika Nezkrotná markýza

V2, Res. CAC

Hořáková

 

Ch. Evita Modrý květCh. Evita Modrý květ

V1, CAC

Pospíšil

Čínský chocholatý pes bez srsti

P-TD

Henk Modrý květ

VN

Fritschová

P-TM

Arnee z Alšova nábřeží

V2

Martinů

 

Griffin Modrý květ

V1, CAJC

Moringlová

P-Mz

Akim Hvězda z Podmok

V1, CAC, Res. CACIB

Brychtová/Nohejlová

 

Elegant Pink od Chlpíků

VD2

Němcová

P-TV

Ich. Erhan z Vlozu

V1, Nejlepší veterán

Voslářová

F-TM

Amanda Hvězda z Podmok

VD3

Čtyroká

 

Andělika z Kamilkové zahrady

VD4

Králová

 

Brigitte the Ray of Light

V2

Dubná

 

Gessi Modrý květ

V1, CAJC

Brychtová

 

Happy Star od Chlpíků

neúč.

Dostálová

F- Mz

Deuce Ankadi

V2, Res. CAC

Procházková

 

Eyllin Modrý květ

V1, CAC, CACIB

Fritschovi

F-TO

Adéla z Kamilova dvora

V1, CAC

Mašková

 

Besi Brána Slunce

V3

Turečková

 

Frencis Modrý květ

V2, Res. CAC

Pospíšil

F-TS

Ch. Aranka od Sv. Linharta

V2, Res. CAC

Nosková J.

 

Ch. Ellie Modrý květ

V1, CAC, Res. CACIB

Pospíšil