Evropa leží u nohou našich peruánských naháčů!

Neděle 16. května 1999 se stala dalším historicky nezapomenutelným datem pro chov peruánských naháčů v České republice. Naše devítičlenná výprava přivezla z rakouského Tullnu všechny vítěze plemene, pět evropských vítězů a dva evropské vítěze mladých. Jinými slovy naši zástupci zvítězili ve všech vypsaných třídách. Mimo to každý náš soutěžící získal nejvyšší možné ocenění, čímž se sbírka titulů rozšířila o 2x Jugendbester, 6x CACA, 1x Res.CACA a 1x Res.CACIB. Tak se, z pohledu počtu vítězství pro majitele jednoho plemene z jedné země, stalo plemeno peruánský naháč absolutně nejúspěšnějším plemenem na Evropské výstavě 1999. A nedomnívejte se prosím, že posuzování panem Januszem Oparou z Polska probíhalo vždy tak idylicky, jak vypadají na první pohled naše výsledky. U jiných plemen, která posuzoval, udělil i známku dobrou a několik velmi dobrých dokonce i ve třídách šampionů.

Při slavnostním večerním finále se Gasal von Lichtenbergen pod vedením své majitelky Dany Podařilové, Eyecatcher Taschi-Rimpo v majetku Zuzany Mikolin, v péči Jitky Hořákové, předváděný Ing. Brychtovou a Dahn-Diamond vom Birkenzweig s Ing. Andreou Fišerovu snažili zaujmout rozhodčí i diváky v soutěži o vítěze V. skupiny FCI. To vše na modrém koberci obrovské haly ve světlech reflektorů, za zvuku fanfár a před beznadějně plnými tribunami. Bohužel paní rozhodčí pro V. skupinu FCI při volbě do užšího výběru minula dlouhou řadu “exotických” plemen (všechny podenga, naháče, faraony, cirneca del Etna a jiné…) takřka bez povšimnutí. Podobné situace dobře známe, ovšem tentokrát jsme tajně doufali, že blesk přece jen mezi naše tři krásné vítěze udeřit musí. No - neudeřil, ale my přesto přijedeme příště znovu. Vždyť italské Miláno a polská Poznaň nejsou v roce 2000 tak daleko.

V opojení z nejvyšších titulů nesmím zapomenout ani na čínské naháče, kteří hájili naše barvy v silné sestavě 10 jedinců. Nejvýše z našich psů dosáhl Bextry Modrý květ, ve třídě šampionů zvítězil nad letošním světovým vítězem z Helsinek jménem Lionheart Kristmas Klown, a získal V1, CACA, Res. CACIB. Vzápětí ho následoval Cenn Modrý květ (V2, Res. CACA), který sice podlehl několikanásobnému světovému vítězi Prefix Damascus, ale pro změnu porazil vítěze Westminsterské výstavy dovezeného do Polska nádherného Gingery´s Krimson N´Clover. Bextry i Cenn jsou v majetku manželů Fritschových. Na stejné ocenění, zřejmě proto aby jí bráška nezáviděl, dosáhla i C´China Modrý květ manželů Linhartových. Číňánky důkladně posuzoval Ole Staunskjaer z Dánska. Dlužím už jen jméno vítěze plemene a tím se stal pes variety hariless Undercover Agent von Shinbashi v majetku paní A. Demski. Jmenovaná chovatelka, za našeho mohutného povzbuzování z tribun, zvítězila s čínskými naháči v soutěži párů a v chovatelských skupinách obsadila nádherné páté místo! Pro plemeno nevídaně skvělý výsledek v tak těžké konkurenci. Všem bez výjimky touto cestou děkuji za vynikající reprezentaci našich naháčů, za milou atmosféru při posuzování a těším se na viděnou na dalších výstavách. A nakonec ti nejlepší - blahopřejeme:

Peruánský naháč malý: Forrest Gump Taschi-Rimpo (V1, Jugendbester, Evr.vít. mladých), maj. L. Elisová, Gasal von Lichtenbergen (V1, CACA, CACIB, BOB, Evropský vítěz), maj. D. Podařilová, Darley-Djaconna od Zlaté Samanty (V1, CACA, CACIB, Evropský vítěz) maj. Plocek/Prkna

Peruánský naháč střední: Falcon Taschi-Rimpo (V1, Jugendbester, Evr.vít. mladých) maj. Panýrek/Poslední, Eyecatcher Taschi-Rimpo (V1, CACA, CACIB, BOB, Evropský vítěz), maj. Z. Mikolin, Czech Taschi-Rimpo (V1, CACA, Res.CACIB,) maj. Z. Mikolin, Diamond Panky (V2, Res. CACA) maj. Ing. Böhm, Deianeira Panky (V1, CACA, CACIB, Evropský vítěz) maj.E. Linhartová

Peruánský naháč velký: Dahn-Diamond vom Birkenzweig (V1, CACA, CACIB, BOB, Evropský vítěz) maj. Dr. V. Fišerová

.stenata peruanskych nahacu C Cler-arwen.jpg (37806 bytes)  L .Brychtová Pes přítel člověka 9/1999