|
|
 V
Berlíně jsem byla vůbec poprvé. Za dva dny se na 36. mezinárodní berlínské výstavě
ucházelo o nejvyšší tituly 2 374 psů. S námi v neděli ve skupinách FCI 1, 3, 8,
9 a 10. Kromě běžných titulů jako Jugend CAC (čekatel šampiona mladých), CAC VDH
(čekatelství titulu Německého šampiona), CAC CER (čekatelství klubového
šampiona), CACIB a BOB dostávali držitelé Jugend CAC i titul Vítěz mladých
Berlína a držitelé CACIBa titul Vítěz Berlína. Málo potěšující
novinkou letošního roku je skutečnost, že na rozdíl od let předchozích se
obě variety číňánků v Německu posuzují společně. V době přihlašování výstavy
jsem o změně ještě nevěděla, a tak se bohužel Anička s Gessi sešly ve stejné třídě.
Po ránu jsme nechali pejsky proběhnout a protáhnout, přivítali jsme se s
Janou Kvíčalovou a Casíkem, kteří dorazili také "na indického rozhodčího"
a dopřáli jsme si trošku odpočinku. S uspokojením jsem konstatovala, že
srst obou labutěnek je asi zázračná. Anička ani Codýsek nebyli moc pomačkaní ani
nijak zvláště splihlí po dlouhé cestě autem. Když jsem je
rozčesala, vypadali téměř stejně jako včera v Lucemburku!
Kruhy v Berlíně byly poněkud menší,
koberec jen v pruhu šikmo přes plochu a hlavně v celé podlaze ležela jakási dřevěná víka
od kanálů, kterým se nedalo vyhnout. Nejméně
upevněné víko bylo pochopitelně ukryté pod kobercem a připomínalo past na tygra.
Ke změně došlo v osobě rozhodčího a tak za očekávaného pana Rangarajana
nastoupil Petru Muntean z Rumunska. Po dvou malých mexických naháčích paní
Rauschenberg nastoupili mladí psi plemene čínský chocholatý pes. Codyho čekali tři soupeři zvučných
jmen. Postavila jsem psíka do kruhu, uvolnila mu vodítko a vystavila ho
zlehka podepřeného pod krčkem jedním prstem. Stál báječně a když bylo
třeba, dal si nožičky i jen o milimetřík posunout, kam bylo třeba. Stejnou
radost mi udělal v pohybu. Jakmile jsem vykročila, Cody zvedl ocásek i hlavu
a zapnul svůj skvělý pohybový automat. V tu chvíli jsem měla znovu před
očima tříměsíční batolivou kuličku, která si loni v létě s hrdostí
sobě vlastní vyšlapala titul vítěze Puppy super Best in Show v Debrecenu.
Cody dostal do vínku nesmírně vzácný dar: kombinaci krásy, přirozené
elegance, kvalitní srsti, skvělé povahy a líbivého výrazu. Stačí je jen
vidět a správně využít. Vystavovat tohohle pejska je opravdový zážitek.
I z Berlína si Cody odvezl titul vítěze mladých a já si upřímně
oddechla. Povedlo se. Akim s Casanovou byli ve svých třídách kupodivu sami a tak se oba
synové Ich. Arnolda Malyshka
Airin utkali až o CACIB. Titul získal Akim, ale protože už mám diplom
interšampiona, přejde ocenění na Casínka. Mezi fenkami se mi hodně líbila
Virginia v. Shinbashi a samozřejmě krásná Atalante Ga-He-Mi po Ich. Cennovi
Modrý květ. Na
světovce v Dortmundu bude hodně veselo! Třída šampionek dopadla podle očekávání
a o CACIB si Gessi zaběhala s Atalante, což mohl být dost pěkný pohled. Na rozdíl
od včerejška jsme měli pro Akima do finále zkušenou průvodkyni -
Janu Kvíčalovou. Jenomže Gessi měla i přes únavu svůj den, chodila
jako baletka a upřímně řečeno, nedala nikomu šanci. A to nás pan rozhodčí
pěkně prohnal. Musím říct, že se mi jeho posuzování moc líbilo, i když
nebylo nikterak snadné. Nechal si psy nastoupit do kruhu a postavit do postoje.
Následovalo jedno společné
kolečko, individuálně na stůl (zde byl velice šetrný, pejsků se dotýkal
jemně, leč všude kde potřeboval a žádný pes se u něj vůbec neplašil!),
individuálně v pohybu tam a zpět a po kruhu na místo. Po posouzení všech
psů ve třídě znovu jedno společné kolečko. Vzápětí si vybral dvojice, které
chtěl porovnat, a nechal je jít vedle sebe po koberci tam a zpět a postavit.
Teprve pak určil pořadí a postavil dotyčné k číslům. Pohyb psů posuzoval
jako podstatnou část hodnocení. V soutěži o BOB
jsme si vzájemně zaběhali každý s každým, takže jsme si předvádění
pejsků dostatečně užili a oni si moc pěkně zatrénovali. Na závěr společné
kolečko a vítězství pro Gessi. Každému podal pan rozhodčí ruku a poděkoval
za předvedení psů. Vskutku milé setkání! A to jsem netušila, že ho
uvidím ještě jednou ve finále.
 Jako v Německu
vždy byly posudky vydávány až odpoledne po půl třetí. My jsme
mezitím náš "cirkus" přesunuli k finálovému kruhu, kde jako první
soutěžila Jana s Casíkem v junior handlingu. Moc jsme jí drželi palce. Pan rozhodčí
posuzoval sice pečlivě a mile, ale nechtěl po soutěžících pražádné složitosti.
Tím pádem Jana mezi všemi zářila, neboť se nejen skvěle pohybovala, ale zná
dokonale i abecedu vystavování, a tu plně uplatnila. Na "bednu" jsem jí tipovala zaručeně
a první místo jí uteklo jen proto, že vítězka měla většího psa, který
byl víc vidět. V každém případě se Jana s Casíkem znovu zapsala do
tabulek úspěšných soutěží a patří jí veliké poděkování za
propagaci plemene a především šikovnosti naháčků!
Protože
v Německu nevypisují finálové soutěže pro mladé psy a feny (ani pro
dorost), což platí i pro SV v Dortmundu, byla naší poslední soutěží účast
v IX. skupině FCI s Gessi. Vyhodnocení pěti skupin FCI chvíli trvá a tak
jsme šli na řadu až pozdě odpoledne. Gessinku jsem pečlivě vyvenčila,
nechala jí proběhnout a ona celá spokojená rozpustile poskakovala na sluníčku. Na to, že za sebou měla dvě výstavy, byla v překvapivé pohodě.
A pohoda jí vydržela i ve finále, kde nesla ocásek a neudělala žádnou
chybu. Výběr mezi desítku finalistů mě potěšil, ale ve víc jsem si
netroufla doufat. Zato Gessi věděla své! Když jí vyhlásili na první místo, sama vyskočila,
víceméně si mě odvedla po čestném kolečku přes halu a nakonec si sama bez
pobídnutí a rovnýma nohama hupsla na nejvyšší stupínek k panu rozhodčímu! Na
fotkách se tváří, jako by nic běžnějšího, než výhra ve skupině,
neexistovalo.
Jen byla trošku zmatená, kam to zase jdeme, když už dnes jednou vyhrála, ale ani
v soutěži Best of Day se neztratila. Zabojovala na čtvrté místo z pěti
soutěžících vítězů skupin FCI a její konkurenty si prohlédněte sami.
Na fotce není jen pátý vipet. Zkušení odborníci tvrdí, že pejsek musí vyhrávat častěji, aby pochopil
fungování celého systému a pak už mu to nepřijde jiné. Jak to ale zařídit,
už se nikde nepraví.
Z výsledků vítězů plemen pro vás vybírám
tyto fotografie vítězů plemen:
Gessinčiným vítězstvím skončil takřka neskutečný víkend, který
se v naší rodině zapíše do pamětí. Gessi totiž poprvé vyhrála skupinu
FCI na opravdové "Západní" výstavě (dosud měla titul BIG 3x, 2x
z Rakouska a 1x ze Slovenska), kterou nikdo nemůže podceňovat
a říkat, že se tam jezdí "jen tak pro tituly". Porazila i bišonka z Finska a
mopse z Holandska. Cestou domů, po té, co jsem velký pohár za vítězství oblékla do svého saka, aby se
neodřel, jsem si uvědomila, že každý
z našich psů si odváží i nový šampionát. Gessi, Angelika a Cody z Lucemburska a
Akim z Německa. To byl tedy víkend !!!
Moje poděkování patří Markétce Šimečkové,
bez jejíž pomoci s úpravou srsti Codýska v salonu Fany
by pejsek bezpochyby tak pěkně nevypadal a bez jejíchž praktických rad bych
měla mnohem více práce s celým naším kolektivem. Dík patří paní Stuchlé a firmě NutriPets,
jejichž doplňková krmiva a kosmetika jsou nedílnou součástí mojí denní péče
o smečku. Cestovní agentura Lavaza nám opět ušetřila starosti a zajistila příjemné ubytování.
Pusa a slavnostní večeře patří manželovi za všechno, co se mnou vydržel,
a zvláště pak za bezvadné předvedení
Aničky i Codyho. Moc jim to slušelo. V neposlední řadě děkuji
všem, kteří nám fandíte a držíte palce. Tentokrát jste vážně zabrali
:)) Ať se vám také daří!
Fotografie od týmu Roberto
najdete zde:
*. Best of Day - Gessi Modrý květ 1.
; 2.
; 1.- 3. place
3. ;
*. Best in Group IX. skupina FCI 1.
; 2.
; winner chinese crested dog 3.
;
4. ; 5.
*. Jana Kvíčalová na stupních vítězů 1.
; 2.
; a Casanova
I. ; Casanova
II.
* BOB
Chinese crested dog Ich. Gessi Modrý květ L. Brychtové, CZ
* BOB
Silky teriér Ch. Bombix Moren Enduro Champion pí Grygarové, CZ
* BOB
Shih-tzu Ch. Zany Lunatic Bohemia Acro pí Henyšové, CZ
* BOB Hanavéz - Ch. Jolly Kumper of Romanijo´s Joly pí Grygarové, CZ (foto
chybí)
* 2. místo v kategorii párů
- vipeti pod vedením Patrika Panýrka, CZ 1.
;
2. (zvítězili border teriéři ze Švédska)
* 1. místo v kategorii chovatelských skupin - vipeti "z
Hedvábí" pod vedením Patrika Panýrka, CZ, 1.;
2.; 3.;
4.;
* a navíc Offenburg
- Atalante Ga-He-Mi - BOB
Čínský chocholatý pes
(variety společně!)
Posuzoval:
Petru Muntean (Romania)
|
P-TM
|
Taiberry von Shinbashi
|
V2 |
Hellmund |
|
|
Cody z Haliparku |
V1,
Jg.CAC,
Jugendsieger
Berlin
|
Brychtová/Jansovi |
|
|
Liddyleaze Raven |
V3 |
Thiemann |
|
|
Woodhaven the Wizard von Shinbashi
|
VD4 |
Carroll/Demski |
|
P-TS |
Ich.
Akim
Hvězda z Podmok |
V1, CAC VDH, CACIB, Sieger Berlin
|
Brychtová/Nohejlová |
|
P-TO |
Casanova Pupo-Haichi |
V1, CAC CER, res. CAC VDH, res. CACIB |
Kvíčalová |
|
F-TD |
Oriental Jokes Time to Time |
VN |
Thiemann |
|
F-TM |
Virginia von Shinbashi |
V1, Jg.CAC, Jugendsieger Berlin |
Hillinger |
|
|
Tiffany von Shinbashi |
V2 |
Kruse |
|
|
Oriental Jokes Sweet Sensation |
V3 |
Thiemann
|
|
F-TS |
Ch. Angelika Nezkrotná markýza |
V2, res. CAC VDH
|
Hořáková/Brychtová |
|
|
Ich.
Gessi Modrý květ |
V1, CAC VDH,
CACIB,
Sieger
Berlin, BOB,
1. Best in Group,
4. Best of Day
|
Brychtová |
|
F-TO |
Dancing Wizard´s Crazy Chilli |
neúč. |
Claus |
|
|
Atalante Ga-He-Mi |
V1, CAC CER, res. CAC VDH, res. CACIB |
Rauschenberg |
|
|
Donatella v. Hause Esox Lucius |
VD2 |
Saeger |
Finálové soutěže:
Casanova Pupo-Haichi s Janou Kvíčalovou - 2. místo Junior handling
Ich. Gessi Modrý květ - 1. místo IX. BIG, 4. místo Best of Day
Ich. Akim Hvězda z Podmok - splnil
podmínky Německého šampiona VDH *
Casanovovi Pupo-Haichi bude res. CACIB uznán jako CACIB, neboť Akim Hvězda z
Podmok již má titul Interšampion. 31. 03. 2003
- text L. Brychtová, foto H. Brychta
|