|
|
S odstupem času musím poděkovat paní mgr.
Ovesné. Vzhledem k tomu, že Gessi skončila letos v rakouském Wieselburku
právě jejím rozhodnutím druhá ve třídě šampionů, a vzhledem k tomu, že
jsem se od jedné vystavovatelky hned na místě dověděla, že mě to nemá
mrzet i když je Gessi lepší, "vždyť si přece pro ty tituly mohu dojet
jinam", rozhodla jsem se, že tedy přihlásím i ty výstavy, jejichž
propozice jsem asi 10 dní předtím odsunula ke skartovačce. Ležely tam i
propozice na Leszno. Napsala jsem si o ně zkraje roku do Polska, a když mi přišly,
byla jsem rozhodnutá jet, neboť mě lákalo jméno rakouského rozhodčího. Přihlášku
jsem ale odložila, protože jsem sobě i pejskům chtěla dopřát volný víkend
před "světovkou". Avšak díky Wieselburku jsem Leszno pro Akima,
Gessi a Belissku nakonec přihlásila,
přestože jsem to považovala za hodně bláznivý nápad. Vyjet s číňánky
do Polska znamená vydat se do jámy lvové. Však už jste v Lodži
jistě viděli své. Připadalo mi to stejné, jakoby majitelé ryze německých
naháčů vyrazili do české konkurence čítající padesátku zvířat.
Do
Leszna jsme z Prahy dorazili po 324 kilometrech, po téměř pěti hodinách jízdy,
s jednou zastávkou na venčení a s průměrnou rychlostí 74 km/h. Rychleji to
ani přes přechod v Harrachově prostě nešlo (cesta je tímto směrem po
povodních opravdu hodně rozbitá a počítejte se semafory na zjednosměrněných
komunikacích). Překrásný hotel Akwawit, patřící do sítě hotelů
Prestige, s bazénem, saunou, tenisovými kurty, rehabilitační vodoléčbou a
podobně, nás přivítal s osvětlenými vodotrysky a venkovní večerní
teplotou 21 °C. V lednu příštího roku tady míním strávit alespoň tři
dny! Vyspali jsme se do růžova, nasnídali báječně a po pěti minutách jízdy
zastavili u stadionu Alfreda Smoczyka. Parkovat se dalo za 25 Zl téměř u
vchodu na výstaviště. Úvodem vám dlužím ještě
vysvětlení, co proč se slovo "Prestige" nachází přímo v názvu
výstavy. Znamená to, že se této výstavy pravidelně účastní významní
hosté a důležité osobnosti: Hans Müller (Prezident FCI a hlavní host výstavy
za Švýcarska), Předseda Polského kynologického svazu Andrzej Mania a místo
předseda PKwP a předseda sboru rozhodčích Piotr Sliwka, stejně jako
starosta města Lesna a předseda městské rady. Neméně zajímavý byl i sbor
rozhodčích, v němž figuroval, kromě řady polských rozhodčích, i Dr.
ing. Jaromír Dostál CSc. z Čech, Erwin Deutscher z Rakouska, p. Koczajda a pí
Vojteková ze Slovenska a Sandor Szabo z Maďarska. Hybnou silou zdejší výstavy
je pan Janusz Betting a nutno dodat, že při jedné ze svých obchůzek výstavou
bez mrknutí oka srovnal zdejší nedůslednou úklidovou četu tak, že málem
lezla do kanálů. O prestižnosti výstavy svědčil i katalog, v němž na
prvním místě najdete barevné fotografie všech vítězů Best in Show předchozích
ročníků a soutěže šampion šampionů. Mimochodem vstupní listy včetně
označení kruhu, kupon na katalog i katalogová čísla mi došla poštou, takže
jsem nic nemusela shánět a nikam běhat. Ó ta ranní pohoda! V kanceláři
pak měli vystavovatele seřazené dle abecedy, čímž se zmenšily fronty,
pokud někdo něco potřeboval.
Veliký stadion přivítal
ve dvou dnech 1781 psů a mezi nimi i 22 čínských naháčů. Většina kruhů
se v horkém 32 °C teplém počasí nacházela ve stínu ohromného stanu, který
by býval akci zachránil i v případě deště. Kruhy byly prostorné, travnaté,
vybavené stolky a cedulemi s pořadím i tituly, leč opět bez výsledkových
tabulí. Okolní běžeckou dráhu pravidelně a celý den skrápěl kropicí vůz,
takže se zde o něco méně prášilo a o něco lépe dýchalo. Zděné záchodky
v domečku byly čisté, nechyběl papír a zdejší dámy je pravidelně uklízely.
K jídlu jste našli téměř cokoliv, od klobásek po kuřata a od pražených
oříšků po zmrzlinu. A ta vůně teplé skořice!
 Posuzování
začalo v 10 hodin, ale před naháčky byli dva boloňáčci, 22 francouzských
buldočků a 13 čivav, takže náš nástup do kruhu začal v pravé poledne.
Jak už se Jitka Hořáková zmínila ve své reportáži z Norimberka,
Erwin Deutscher je rozhodčí, na kterého se vydržíte dívat celý den a ještě
se pobavíte i zasmějete. Však jsem si to užila před 14 dny v Mariboru,
ale tam nás neposuzoval. Je to vždy dokonale upravený a krásně oblečený pán,
pěkně prošedivělý, neuvěřitelně hbitý a téměř stále usměvavý. S
malinkou čivavkou na sebe v kruhu štěkali (CACIB bych jí sice pro křivé
zadní nohy nedala, ale třeba měla jiné přednosti než její výrazně větší
konkurentka), místo nezkušené slečny si nakonec předvedl jejího francouzského
buldočka v pohybu sám a když bylo třeba, trpělivě a s úsměvem vysvětlil
majiteli, kde je problém. Na stole byl ke psům jemný, ale nic nevynechal,
velice pečlivě posuzoval zuby (skus, počet i jejich stav, na zubní kámen vždy
upozornil), oči, uši, u naháčů kůži, celou kostru atd. Pak nechal psíka
postavit na zem, popsal ho a nakonec, po předvedení v pohybu, posudek doplnil
o tuto pasáž. Každému ihned udělil stužku od zadané známky a konkurenti
se před udělením pořadí proběhli společně. Vítězům potřásl rukama,
sám předával medaile a ocenění. Jen shodou okolností jsem si ráno oblékla
blůzku v barvě páně rozhodcovy kravaty - růžovou!
V
posuzování naháčků se mu v zásadě nedalo nic vytknout. Výška psů mu
nevadila, vyhrát nechal pěkné psíky, neupřednostňoval žádné
jednotlivosti (jako někdo uši či třeba zdvižený ocas) ale hleděl na psa
jako na celek. Při našem posuzování byl v kruhu ještě pan Vojtek ze
Slovenska, zřejmě jako hospitant, a tak si pejskové užili dvojí prohlídky
na stole i nečekaného pohybu obou pánů v kruhu. Výtečný trénink před světovou
výstavou, jen co je pravda.
Mezi psy mě zaujal
dorostenec Don Kichot z Lubuskiej wsi, spíše menší, kompaktní, výrazně
puntíkovaný pejsek s pěkným pohybem a zajímavou hlavou. Krásný a elegantní,
i když jemnější pejsek, je naháček Czako Interchart, evidentně silný
mezityp s mohutnou hřívou a dalším osrstěním. Mimochodem mám dojem, že
tomu, co u nás už označujeme jako střední mezityp, říkají v Polsku čistý
naháč a na výstavy shánějí jen opravdu silné mezitypy, blížící se spíše
labutěnce. To byl případ i fenky Sunshine Reggae Zikkurat a dalších. Nesmírně
vyrovnaná konkurence se sešla v mezitřídě fen a Belisčino první místo
považuji za velký úspěch. Zvítězit mohla bez mrknutí oka kterákoliv ze tří
předvedených fen. Ačkoli se to nezdá, Belisska má šampionát Polska na
dosah ruky a já z toho mám samozřejmě radost. I do třídy otevřené u fen
se dalo dívat se zaujetím. Sunshine Reggae Zikkurat je opravdu krásná fenečka,
spíše cobby typ, s evidentním podpisem svého otce Krimsona, včetně nepříliš
prokreslené linie břicha. V soutěži o CACIB vytkl rozhodčí Gessince končící
falešnou březost, jinak by šlo o hodně těsný souboj. Nesmírně zajímavá
v barvě je labutěnka Sasquehanna Pelisa. K černošedé dece na zádech si představte
rudě zrzavé končetiny a dolní část těla! Nevídaná kombinace. Abych
nezapomněla, v tradičně výborné kondici se předvedl Duke Sub Divo, za nímž
skvěle upravená srst za pohybu jen vlála. Většina polských psů má
vynikající pohybovou mechaniku s pozoruhodným rozsahem a končetiny s nádherným
úhlením. Jestli jsou u nás chovatelé, kteří by měli chuť náš chov právě
o tyto kvality obohatit, pak si dovolím doporučení: "Vyberte si kvalitního
psa na krytí v Polsku". Opravdu bylo na co se dívat a o to více si vážím
titulů pro své fenky i pro Akima. Ten potřeboval z Leszna nutně CWC, aby ještě
letos stihl dodělat Polského šampiona a vše ostatní si nadělil jaksi
"nad plán".
Kdyby mi před výstavou
někdo řekl, že Akimek dostane BOB, po čtrnácti dnech znovu vyhraje devátou
skupinu (naposledy v Mariboru 11.5. a
to nepočítám jeho úspěchy v klubovém Best in Show minulý víkend v
Budapešti) a ke všemu se vejde do první pětky v Best in Show na prestižní
mezinárodní výstavě (Best of Day se nevyhlašuje, soutěží všichni vítězové
skupin FCI společně), nechala bych mu zavolat sanitku pro odvoz do sanatoria
pro choromyslné. Ale jak se zdá, Akimek kamarádsky a statečně zaskakuje za
Gessinku, kterou sužuje hormonální bouře po falešné březosti a která by
sebou na výstavu nejraději vlekla pelíšek s pískacími slepičkami, žabičkami
a jinou havětí na hraní. Vždyť to říkám pořád, s holkama je potíž,
pořiďte si kluka!

Podvečerní finále mi proběhlo
před očima jako ve snu. Květinami nazdobený velký finálový kruh, o něco
příjemnější větřík, představení každého psa podle posudku, paní
Dosedělová s pekinézem na třetím místě v naší skupině (mezi nás dvě
se na stupně vešla už jen paní Supronowicz s mopsem), poslední Akimkovo
kolečko v souboji s malým černým pudlem o první místo, fanfáry, nezbytné
fotografování, krásné ceny pro vítěze (pohár, 20 kg krmení, kosmetický
kufřík, miska s velikostí určení pro bernardýna) a hned Akimova další účast
v kompletním Best in Show, které posuzoval maďarský rozhodčí. Páté místo
v téhle konkurenci a navíc v Polsku je pro mě neuvěřitelné ještě teď.
Do knihy našich historických úspěchů si k Gessinčině prvnímu místu v
IX. skupině z Berlína připisuji i
Akimovo první místo ve skupině z Leszna. A mimochodem, Akim získal svůj 29
CACIB a 9 titul BOB, přičemž z toho byl v IX. FCI skupině 2x první, 4x druhý
a 1x ve finále 4. - 6. místo. Tedy jen 3x nestál přímo na stupních vítězů.
Mě osobně tahle jeho bilance tak trochu vyráží dech. Když už mu Gesska
uhne z vítězné pozice, Akim obvykle nezaváhá. Mám já to ale šikovné
pejsky! Přeji vám také hodně úspěchů a máte-li krásné psy a dost
odvahy, jeďte do Polska. Je to těžká soutěž, ale uvidíte hodně zajímavého. Posuzoval: Erwin Deutscher (Rakousko)
Čínský chocholatý pes (variety společně)
|
P-TD |
Don Kichot z Lubuskiej wsi
(HA) |
VN 2
|
Dobbert |
|
|
Montinelli Sub Divo (HA) |
VN 1
|
Broniszewska |
|
P-TM |
Amor de Love z Lubuskiej Wsi (PP) |
V3
|
Dobbert |
|
|
Czako Interchart (HA) |
V1, VMP
|
Kurnatowska |
|
|
Flippje Boy Rossini (PP) |
V2
|
Gucwa |
|
P-Mz |
Kulig Sasquehanna (HA) |
V1, CWC
|
Gucwa |
|
|
Toledo Jag-Sza (PP) |
V2
|
Kaminscy |
|
P-TO |
Duke Sub Divo (PP) |
V1, CWC
|
Marciniak |
|
P-TS |
Ich. Akim
Hvězda z Podmok (HA) |
V1, CWC, CACIB, Nejlepší pes plemene, BOB, 1.
Best in Group, 5. Best in Show
|
Brychtová |
|
|
Ch. Goldenberry Orca (HA) |
V2, res. CACIB
|
Broniszewska |
|
F-TM |
Fasti Black Rossini (HA) |
V5
|
Marciniak |
|
|
First Lady Rossini (PP) |
V3
|
Dobbert |
|
|
Ivory Sub Divo (PP) |
V1, VMP
|
Broniszewska |
|
|
Izolda Klejnot Kreonii (PP) |
V4
|
Nowak |
|
|
Jollie Sub Divo (PP) |
V3
|
Marciniak |
|
F-Mz |
Belissa z Haliparku (HA) |
V1, CWC
|
Brychtová+Krausová |
|
|
Melisa Ja-Cze-Ka (PP) |
V3
|
Makosz |
|
|
Sasquehanna Gelerta |
V2
|
Dobbert |
|
F-TO |
Delta Fanbellina (HA) |
V3
|
Kupczak Kurnatowska |
|
|
Sasquehanna Pelisa (PP) |
V2
|
Nowak |
|
|
Sunshine Reggae Zikkurat (HA) |
V1, CWC, CACIB, Nejlepší fena plemene
|
Antczak |
|
F-TS |
Ch. Gessi Modrý květ
(HA) |
V1, CWC, res. CACIB
|
Brychtová |
VMP - Vítěz Polska mladých
Finále:
Ich. Akim Hvězda z Podmok - 1. místo Best in
Group; 5. místo Best in Show
* Výsledky jsou bez záruky!
25.
05. 2003
- text L. Brychtová, foto H. Brychta
|