2x výstava (CAC a CACIB)

Constanta - Rumunsko -  24. a 25. května 2003

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Do Constanty jsme odjížděli ve dvě hodiny ráno, ze čtvrtka na pátek. Jednak proto, že jsme chtěli mít dostatečnou časovou rezervu na to, abychom také jednou dojeli na zahraniční výstavu včas, a pak kvůli předem ohlášené stávce slovenských celníků. Ta byla chystána na pátek a hrozilo, že se buď nedostaneme na Slovensko nebo z něho ven. Cesta ubíhala celkem bez problémů, až na to, že jsme kdesi u Bukurešti zabloudili tak, že jsme zcela ztratili cestu i směr. Bylo nám tedy  jasné, že ani tento den včas nedorazíme. Kromě velikého zpoždění nás tížil i časový posun o hodinu vpřed, a tak byla situace ještě dramatičtější. Zatímco v autobuse někteří běsnili a  jiní si zoufali, my se Silvou jsme se uklidňovaly, že první den je přece "jen" výstava národní, takže tu lepší CACIB-ovou v neděli stihneme za všech okolností. Organizátorům výstavy jsme, stejně jako už mnohokrát, zkusili zavolat, zda by na nás nepočkali. 30 psů krát 55 euro, placených až na místě zřejmě udělalo své a příslib jsme dostali. Veselé bylo, když mi ve 13.00 hodin přišla na mobil SMS zpráva od Jirky Pospíšila v tomto znění: "Tak co, jak se držíte?" Odepsala jsem mu: "Držíme se akorát sedadel v autobuse. Máme zase zpoždění a je zde o hodinu více."

Výstava se konala na ragbyovém stadionu, ale nikdo z dotázaných v Constantě netušil, kde to je. Zeptali jsme se tedy policistů, a ti se nabídli, že pojedou v autě před námi. Poslali jsme tedy pořadatelům ještě jednu zprávu: "Čekejte, jedeme s policií." Když jsme parkovali u výstaviště, začalo nám být teprve krušno, neboť jsme viděli, jak houfně odcházejí lidé se psy. Začínali jsme tušit, že výstava skončila. Pokladní místní kynologické organizaci nás však již na silnici vyhlížela. Usadila se na předním sedadle autobusu s pokladním blokem a začala vybírat peníze. Úprkem jsme se řítili k výstavním kruhům. Nás posuzoval rumunský rozhodčí, pan Cristian Stefanescu, který byl navíc i členem výstavního výboru. Sám, jen se zapisovatelkou v klidu a pohodlně seděl v ringu na židli pod slunečníkem a čekal. V okolí nikde nikdo. Silva se šla omlouvat, že jsme jeli 1800 kilometrů a máme zpoždění. Pravil, že to je tedy ale velmi velké zpoždění. Povstal a chtěl ihned posuzovat. A protože jsme kvůli bloudění posledních několik hodin nikde nestavěli, byli naši pejsci žízniví. Vyžádali jsme si tedy ještě přestávku na pití. Pan Stefanescu je znám jako specialista na lovecká plemena, která má údajně velmi rád. Říká se o něm, že u malých plemen, často šetřívá tituly. To nám i předvedl loni v rumunském Temešváru, kde V 1 bez CAC nebylo výjimkou. Možná, že jsme zpocené a uřícené vzbudily jeho soucit, snad poznal kvalitu vystavovaných jedinců. Vše dopadlo dobře. To už dobíhaly i majitelky kavalírů a my jsme si šli pro změnu sednout do stínu. Čekalo nás odpolední finále a osazenstvo našeho autobusu se těšilo, že jsou už všichni pryč a  ceny budou naše. Jeden ze zahraničních rozhodčích odmítl posoudit opozdilce a musel být přemluven ředitelem výstavy. Pak již nastalo finále. V pravou chvíli se však odněkud vítězové z dopoledne přeci jen vynořili a stanuli v plném počtu. Griffin získal 2 .místo v BIG a jeho synek Irwin 2. místo v BIS junior. Protože s naší výpravou přijela i paní Neduchalová s kerry blue terrierem, vítězem loňské Evropské výstavy v Paříži, obsadila právem první místo v BIS. Teprve potom byla dotázána, zda-li je to ten pes, kterého znají z fotografií a z internetu.

Ubytováni jsme byli v Park-hotelu, přímo u pláže - já, Silvie a dohromady čtyři číňánci, všichni z Modrého květu. Nešťastná Gisele, kterou zrovna trápila falešná březost, se za každou cenu snažila "adoptovat" svého bratra Griffina, který byl z toho zoufalý. Odtékající mléko jí tvořilo na bříšku ze srsti obrovské chuchvalce a neustále svojí oběť stíhala. Zašli jsme si tedy k moři i s pejsky zaplavat. Většina z nich viděla tolik vody poprvé v životě (i když Heppy už byla na pláži v italském Sanremu), a tak vesele pobíhali v mokrém písku. Naháčkům jsme do vody trošku pomohli. Pak jsme povečeřeli a já se už těšila do postele. Jenomže Silva uviděla z balkónu do tmy svítící "Ruské kolo" a přemlouvala mě k půlnoční návštěvě lunaparku. A protože mi vzniklá situace nepřišla právě bezpečná, obešly jsme ještě poschodí, abychom sehnaly dalšího, nejlépe mužského dobrovolníka. A to se podařilo. 

V lunaparku "to žilo". Byly zde desítky stánků s rychlým občerstvením, mnoho obchodů s oblečením, atrakce, svatba a černě zbarvená stavba, připomínající jeskyni s nápisem "MORE GIRLS GIRLS GIRLS". Chtěli jsme to vidět. Paní u vchodu na nás koukala dost nevraživě a my měli za to, že jsme zcela určitě narazili na místní erotický salón a musíme to alespoň ze dveří spatřit. Čekalo nás zklamání, byla to falešná reklama. Černá díra byla diskotékou a na parketě spolu tančili tři mladíci, dívky nikde. Na chodníku seděla asi 10 až 12-ti letá holčička, která měla něco s nohou a žebrala. Dali jsme jí tedy hranolky a nějaké drobné a pokračovali do noci. Na cestě zpět si na nás "chudák" holčička počíhala na úzkém můstku a předvedla nám něco takového, že jedinou naší reakcí, byl rychlý úprk. Její noha byla totiž zcela bez kloubů, jen kus visícího masa, avšak v normální velikosti. Když nás spatřila, s nečekanou rychlostí skákala po zdravé noze a tu druhou roztáčela v ruce jako laso a přidržovala ji v kyčli. Zatímco my jsme byli zcela v šoku, děvčátko se viditelně bavilo a nahlas se smálo. Shodli jsme se, že takto si všichni představujeme "Polednici". 

Čekalo nás ještě pár hodin spánku a další, nedělní, výstava. Tu už jsme samozřejmě stihli. Zklamáním však byl silný déšť, který ustal až při odpoledních soutěžích. Tento den nás posuzovala rumunská rozhodčí paní Daniela Radu. Byla to úžasná paní, která měla vlasy v nezvykle červeném odstínu a přesně jí pasovaly k barvě saka. Na této výstavě se zadával i zajímavý titul Black Sea Cup Winner (česky Vítěz poháru Černého moře, rumunsky Invingator Cupa Marii Negre), zadával se psům i fenám zvlášť a pro jeho získání bylo třeba mít ze soboty CAC a z dnešního dne CACIB. Pro mladé psy, kteří získali po oba dva dny titul RPJ, byl určen Black Sea Cup Junior Winner (rumunsky Invingator Juniori Cupa Marii Negre). Česká výprava jako celek zde slavila veliké úspěchy. A my jsme si vychutnali další z úspěchů ch.s.Modrý květ. Griffin získal 1. místo v BIG a postoupil do soutěže BIS, kde stanul na třetím místě. První byl opět český kerry blue terrier. Irwin v BIS Junior zkončil na 4. - 5.místě. Tohoto dne se však konala ještě další soutěž BIS, tzv.SUPER BIS, kterého se zúčastnili pouze ti jedinci, kterým byl ráno zapsán titul "Černého moře", zde opět vyhrál český kerry blue terrier paní Neduchalové a získal obrovský, téměř metrový pohár. Jako res. Super BIS  se umístila fenka bearded colie Amazing Grace, pana Jennela, též z naší výpravy. V neděli posuzoval pan Stefanescu mimo jiné i americké kokry. Těch zde bylo přihlášeno 6 (z toho 2 z našeho autobusu), vždy po jednom ve třídě. Ti naši, oba jen s V1. Rozhodčí tedy nezůstal nic dlužen své pověsti. Prý proto, že když psům sáhl na vytrimovaná záda, zeptal se:"Co to je?" S rozhodnutím nesouhlasila místní chovatelka tohoto plemene, paní Teodorescu. Rychle zakoupila u stánku pohár a při finálových soutěžích nechala vyhlásit soutěž o nejkrásnějšího amerického kokra jmenovaného ch.stanicí Blue Angel (ta byla její). Pak cenu osobně předala našim spolucestujícím. Následovala soutěž Super BIS Junior, která byla velmi silně obsazena, neboť v ní nastupovalo mnoho plemen a většinou pes i fena. Ke konečnému verdiktu byl opět pozván pan Cristian Stefanescu. Irwina vybral do užšího výběru a já měla za to, že tím to skončilo. Očekávala jsem, že když všechny BIS dospělých připadly českému psu, zůstane alespoň juniorský titul v Rumunsku. V tom rozhodčí prudce ukázal na naháčka, podal mi ruku a vedl mě ke stupňům vítězů. Téměř metrový a velmi těžký pohár s nápisem Invingator Juniori Marii Negre - Constanta, byl opravdu náš, a s ním i tři pytle granulí Friskies a taška vitamínů a kosmetiky pro psy.

Výstava skončila. Rozloučili jsme se s organizátory, kteří nám řekli, že obrázky kerry blue terriera a skupinky českých naháčů zná přece úplně každý, a tak je vše tak, jak má být, a oni že jsou šťastni, že takoví jedinci přijeli právě k nim. Cestou zpět jsme opět krmili rumunské psí bezdomovce, ťukli v noci autobusem do stromu spadlého přímo v zatáčce, mnohokrát stavěli pudlovi, který měl střevní potíže a v pondělí večer, ve 22.00hod jsme vystoupili v Praze. Je zvláštní, že čím dříve vyjíždíme, tím později na výstavy dorážíme a i domů se vracíme čím dál tím později. Když už se cesta zpět nekonečně vlekla, volala jedna paní: "Pane řidiči, ve čtvrtek vystavuju na Světovce, potřebuju vyjet ve středu. Prosím vás, stihnu to?" A zatímco mnozí ostatní budou v Dortmundu " s nervy na pochodu", já budu odpočívat v trávě na "národce" v polském Walbrzychu a jíst palačinky s jahodami. Po předchozích dvou perných víkendech si to i s pejsky zasloužím. 

Pozn: Na CACIB výstavě 25.5. proběhla 2x soutěž Best in Show. První soutěže se účastnili BIS držitelé titulu BOB a v BIS Junior držitelé titulu RPJ. Do druhé soutěže, nazvané BIS Invingator Cupa Marii Negre nastupovali v BIS psi i feny, kteří obdrželi první den CAC a druhý den CACIB a stali se tudíž Black Sea Cup Winner (Vítěz poháru Černého moře) a v BIS Invingator Juniori Cupa Marii Negre se účastnili mladí psi a feny, kteří po oba dva dny obdrželi titul RPJ a stali se tak Black Sea Cup Junior Winner.

Čínský chocholatý pes (variety společně)
CAC 24.5. posuzoval: Cristian Stefanescu (Rumunsko)
CACIB 25.5. posuzovala: Daniela Radu (Rumunsko)
Class Dog CAC - 24. 5. CACIB - 25. 5.  

P-TM

Irwin Modrý květ (HA)

V1, RPJ, res. BIS Junior 

V1, RPJ, Black Sea Cup Junior Winner, 4. - 5.místo BIS Junior, BIS Invingator Juniori Cupa Marii Negre

Dandanová

P-TO Griffin Modrý květ (HA) V1, CAC, BOB, res. BIG

V1, CAC, CACIB, BOB, Black Sea Cup Winner, BIG,
3. m
ísto BIS

Moringlová
F-TO Giselle Modrý květ (PP) V1, CAC V1, CAC, CACIB, Black Sea Cup Winner Dandanová
F-TS Heppy Modrý květ (PP) V1, CAC, Invingator Constanta V1, CAC, res. CACIB Dandanová

RPJ = Romania Prima junior

Splněné tituly:
Griffin Modrý květ splnil podmínky pro udělení titulu Interšampion.
Heppy Modrý květ splnila podmínky pro udělení titulu Rumunský
šampion.

26. 05. 2003 - Ilona Dandanová