|
|
 Někdy se před výstavou děj takové věci, že
by člověk snad raději nikam nejel. Přesně tahle situace nastala u nás před
výstavou v Lendavě. Psíky jsem přihlásila výhradně kvůli avizované
kanadské
rozhodčí Mrs. MacKenzie, protože žádné čekatelství zdejšího šampionátu
zatím nepotřebuji (až v Lublani v listopadu, kdy splníme podmínku rok a den
na slovinského šampiona). Pro
začátek se nám nepodařilo sehnat v Lendavě ubytování, čímž jsme se
nakonec rozhodli pro odjezd až v den výstavy a pro návrat na otočku. V Praze se mi před
výstavou sešlo tolik práce, že jsem nevěděla, kde mi hlava stojí a plánovaný
odjezd na Moravu, kde jsem měla být pracovně už týden, se přesunul neznámo
na kdy. Ukázalo se také, že depilační stojek jsem si nechala právě tam,
takže psíci tentokrát absolvovali nutnou úpravu jen holením. Do
toho manžel nastydl a v době našeho odjezdu se cítil spíše na týden
zdravotní dovolené, než na 21 hodinový výlet přes čtyři evropské státy. V sobotu se přidaly
nějaké další starosti doma (ještě že jsme tou dobou už nebyli v
Lendavě!) a když jsem si šla v půl dvanácté v noci na hodinu
lehnout, než budu koupat a pojedeme, netušila jsem, co nastane. Budík jsem
sice pečlivě natáhla, ovšem ve spánku pak vypnula a vůbec nevím kdy a jak. Hanuš se úplnou
náhodou vzbudil o hodinu později, aby se mě zeptal, jestli jsem snad odjezd
nakonec nezrušila. Raketový start z postele, dobalení věcí a koupání nám zabralo
celou hodinu, tudíž jsme odjížděli s dvouhodinovým skluzem proti plánu (ve 3.00). Do
Lendavy jsme vjeli před půl desátou po výtečně značené trase a zastavili
rovnou u výstaviště.
Osudové taškařice pokračovaly i na místě. Přejímka
sice proběhla rychle a bez komplikací a náš kruh jsme našli podle přehledného
plánku s velkými čísly. První pohled do katalogu bohužel ukázal změnu
naší rozhodčí. Místo toužebně očekávané
Kanaďanky nás dostala rozhodčí z minulého
týdne z Kecskemétu, paní Radnetter z Rakouska.
Moje
chuť otočit auto a jet domů dosáhla vrcholu. Naštěstí na venku pořádanou
výstavu svítilo sluníčko, okolí výstaviště bylo krásné a tak jsme se rozhodli zůstat.
Výstavní kruhy byly umístěny v těsném sousedství hotelu Lipa a proto se všichni
pejskové stali vděčnými objekty obdivu hostů tohoto vyhlášeného lázeňského
komplexu s léčivou termální vodou. Pravda, bylo trochu nezvyklé sledovat za lehkým
plůtkem rekreanty v župáncích a plavkách, o plavcích, rochnících se termální
vodě v bazénu asi 20 metrů od nás, ani nemluvě, ale za chvíli už nám to
zvláštní nepřišlo. Jen mě letmo napadlo, že bych
chtěla vidět hygienika, který by v Čechách povolil výstavu psů v
sousedství lázeňského komplexu ... Travnatá plocha byla vlivem sucha hodně
prašná, s velkými vydřenými místy, a bílí psi vypadali po chvíli venčení
jako šediví bubáci. Nicméně toalety byly relativně čisté a papírové
ubrousky ani papír zde nechyběly po celý den. Převlékat se dalo bez problémů,
ke stravování sloužila restaurace a četné stánky. V kruzích bohužel chyběly
výsledkové tabule, čísla kruhů bylo nutno hledat u země na tabulkách.
Kruhy byly dostatečně velké, povrch nerovný, vhodný tak pro tenisky.
Postavit tu psa rovně, bylo docela umění.
Konkurence u číňánků se sešla obvyklá, de
facto obdoba minulého týdne, vyjma holčiček Jitky Hořákové, která tou
dobou skvěle bojovala se svojí fundlandkou na Národní výstavě v Brně (BOB
a 4.
místo v BIG - blahopřejeme!). Naháčci šli v našem kruhu na řadu jako třetí plemeno od
konce, což mi umožnilo udělat si příjemně volné dopoledne. Dlužno dodat, že
se tahle kombinace nakonec ukázala jako čas k nezaplacení! V rámci mezinárodní výstavy se totiž konala i speciální
výstava pinčů a kníračů, německých dog a molossů. Fandím většině plemen psů a sleduji všechny výstavy se zájmem, ale tu a tam se najde
opravdová perla. Tou se pro mě stala Lendava. Neuvěřitelná sestava
delegovaných rozhodčích nabízela nečekané zážitky.
Jako
první jsem postála u kruhu Glynna Payne z Velké Británie. Posuzoval anglické
buldoky (25 přihlášených) a ten, který získal BOB, posléze vyhrál i BIS
moloss klubu. Musím říci, že to byl buldok, o jakém se mi doposud jen zdálo.
Osvalený, s dokonalou stavbou těla, typickou hlavou a tak pohyblivý, že při
Best in Show většinu dalších plemen jednoduše uběhal! Nikdo jiný nemohl vyhrát.
Sledovat zkušeného Angličana při práci v kruhu byl požitek. Posuzoval přesně
podle anglického schématu i bontonu, v pohybu vyžadoval předvedení po trojúhelníku, což
nezaskočilo jen zkušené vystavovatele, psy chtěl srovnat do řady tak,
aby mohl snadno porovnávat jejich výraz a hlavy, obcházel je sám a kudy uznal
za vhodné (ze zadu i z boku), neopomněl vyzkoušet jejich pozornost a
povahu. Po každé prohlídce skusu si pečlivě otřel ruce do
hygienických kapesníčků, které mu podávala jeho pozorná asistentka a tudíž
ke každému psu přistupoval s čistýma rukama. Ten, kdo si odnesl jeho posudek, jak
jsem ho mohla poslouchat, se dověděl o svém
psu mnoho užitečného.
Druhou
zastávku jsem si udělala u amerického rozhodčího Rolanda Menakera. Mám za
to, že špičkové rozhodčí jejich práce opravdu baví a nebo, což se
nevylučuje, jsou tak dokonalými profesionály, že nikdy nedají najevo nic
negativního, pokud jsou kdekoliv, kde je může někdo vidět. Usměvavý
aktivní pán posuzoval šarpeje (vítěz BOB byl snově nádherný, typický
jedinec nezaměnitelně amerického vzhledu, s dokonalou mechanikou pohybu, působil
úpravně a takřka americky dokonale - šlo o psa Wonder´s Takin It N Stride,
* 4.4.2002, italské majitelky Gabrielly Zaro), bordeauxské dogy,
novofunlandy, bernardýny atp. Američan zachoval klid a rozvahu i tehdy, když
do kruhu vkráčel majitel, nic netušící o tom, ve které ruce se drží vodítko a
tápající, proč na výstavě vlastně je. Následovala scénka jako z
pohádky, kdy rozhodčí musel použít veškerý um, aby ze psa vůbec něco
viděl a aby si dokázal představit, jak by zvíře vypadalo, kdyby ho někdo
alespoň průměrně dobře předvedl. Rozhodně neztratil glanc a v žádném
případě neslevil ze svého výkonu rozhodčího.
Nepřehlédnutelnou
dámou
mezi dvěma muži byla Karina Le Mare. V lehce sportovním oblečení,
v málem kovbojském klobouku a s temperamentním projevem ženy, kterou není
radno o ničem přesvědčovat, působila na první pohled tvrdě. Ke psům se
chovala s velkým respektem, k majitelům s nadhledem, jaký jí dovolovaly její
zkušenosti. Posuzovala značnou část plemen II. skupiny
FCI, zuby nechala ukazovat majitele, nešetřila praktickými radami a vysvětleními.
Nejsem si jistá, jestli všichni majitelé pochopili, že díky ní získali
v rámci výstavy to nejcennější, co mohli - praktické rady a poznatky o svém
psu, podložené léty praxe a ohromným přehledem v oboru. Pro mě byly
informace od této posuzovatelky darem z nebes. Neměla problém se vyjádřit k
budoucnosti mladého psa a stejně věcným tónem upozornila namyšleného
majitele chovného šampiona, jaké hrubé vady jeho pes musí zákonitě předávat
(dotyčný se jí snažil přesvědčit, že udělená známka je jistě omyl,
neboť jeho pes je dokonalý a to, že v kruhu viditelně kulhá na obě nohy, je
jen momentální náhoda). Na mladých jedincích našla paní rozhodčí pokaždé něco
velmi pozitivního, nadějná zvířata vychválila do nebes, u průměrných se
snažila pomoci radou, jak dál, a u těch hrozných se výjimečně tvářila
posmutněle. Neváhala ani poučit dva evropské profesionální handlery,
že argentinské dogy se nemají nikdy, ale opravdu nikdy! stavět příliš
blízko a čelem k sobě a nikdy si nemají lidé stoupnout mezi ně.
Zareagovala tak na situaci, kdy se jeden z oněch dvou handlerů snažil udělat
zajímavým, cosi paní rozhodčí zaníceně vykládal a svému psovi nevěnoval
dostatek pozornosti. Jestli má dotyčný hoch všech pět pohromadě, muselo mu
dojít, jak vypadá seřvání za hrubou chybu zabalené v anglicky jemných
rukavičkách. Já bych na jeho místě zbytek dne lezla kanálem!
 Mrs. Carmyn Kingston
z Austrálie potkávám už druhý rok docela často. Naposledy minulý týden v Kecskemétu
(vzpomínáte na její pukrlátka z mé fotky?). Pro evropské výstavy jí
objevili právě Maďaři. Je to úžasná dáma každým coulem, něžná ke psům,
vždy dokonale elegantní a nesmírně milá k majitelům. Je
klasickou ukázkou toho, že když člověka jeho koníček či práce baví, věk
není vůbec rozhodujícím kriteriem (do kategorie těchto výjimečných lidí řadím i
svůj největší český vzor, paní Doru Geblerovou). Ostatně její věková
kategorie je například v Anglii naprosto běžnou záležitostí. Nemyslete si ovšem, že
u ní tituly získáte snadno. Ujišťuji vás, že i když od ní dostanete zaslouženě
"Dobrou", půjdete z kruhu jako ve snách a budete si myslet, že jste
právě vyhráli v loterii milion! Taková je síla její osobnosti. I ona
mi předvedla, jak vypadá jednání na úrovni v podání pravé lady. Zřejmě
si všimla, že její práci delší dobu pozorně sleduji z boku kruhu, mezi
posuzováním dvou tříd se na mě podívala, do široka se usmála, popošla
ke mě, přejela mě svým nezaměnitelným pohledem (měla jsem na sobě fialové
šaty a k nim sladěné boty) a aniž bychom se kdy předtím osobně setkaly,
složila mi svou upřímnou poklonu: "Vypadáte nádherně!". V rámci
svého překvapení jsem jí stihla jen s hlubokou úctou poděkovat, ale to už
se zase vracela ke své práci. Jediná věta, vyslovená s nefalšovaným zájmem,
způsobila, že na tuhle paní určitě nikdy nezapomenu a její chování mi
bude dalším vzorem.
Na
druhé straně výstavní plochy mě zaujal vysoký švédský rozhodčí
pan Bo
Skalin, který posuzoval dobrmany, boxery, rotvajlery, havaňáčky, kavalíry a
lhasa apso. Škoda, že si z naší skupiny FCI pro jeho posudek dojel jen jediný
havaňáček, čtyři kavalíři (vítězem plemene se stal rubín Lostress
Biely Démon, který získal i 3. místo v BIG) a pět lhasa apso. Elegantní Švéd
posuzoval hodně rukama, důsledně v pohybu a celkově v duchu evropských
pravidel. Po kruhu se pohyboval s nezbytnou dávkou jistoty i elegance. Posudky
diktoval v angličtině. Mimochodem, zdá se mi, že právě angličtina je čím
dál více "úředním" jazykem na výstavách. Měli byste tedy
alespoň poznat, že se vás rozhodčí ptá na věk psa, na to, v jaké jste třídě
(pokud mu to neřekne vedoucí kruhu), že vás žádá, abyste sami ukázali
skus psa (Karina Le Mare dokonale cenila svůj vlastní chrup, když to nebyla
majitelka schopná jinak pochopit), chce po vás pohyb v kruhu, trojúhelník
nebo tam a zpět. To byla jen praktická odbočka. O tom, že pan Skalin své práci rozumí, mě přesvědčil
navíc při posuzování
I. skupiny FCI, kdy dal na první místo beardedku, vítězku BIS z Luzernu
2003, za níž tehdy skončila Gessi jako res. BIS.
 Po
báječné exkurzi po výstavě jsem se převlékla do soutěžního, připravila
psíky a očekávala věci příští. Byla jsem rozhodnutá užít si vystavování
bez ohledu na výsledek, přičemž nejdůležitější pro mě bylo to, aby oba pejskové,
Akim i Gessi, pěkně chodili a dobře jsme se pobavili. První nastoupil
slovenský Hopkirk do mezitřídy. Paní Radnetter udělovala jiné známky, než
výborné, jen velmi sporadicky a u našich číňánků tomu nemohlo být jinak.
Vždyť se jí tu sešla špička, jaké se ostatní vyhýbají, pokud mohou.
Newbourne dokončil slovinský šampionát a souboj Akima se Sampanem okopíroval
minulý týden, bez ohledu na to, jak se který z obou psů nyní předvedl. Akim měl
skvělý den, zářil radostí a oba jsme se výtečně a bez chybičky proběhli.
O to víc mě ale nakonec překvapilo zadání res. CACIBa Akískovi, neboť tady jsem
vskutku předpokládala úspěch Hopkirkův. Ale tak už to někdy chodí. Po
mladé rakouské fence neměla Geska jinou konkurentku a CACIBa získala jak se
říká "za účast". O BOB jsme tentokrát běhali jen tři. Mladá fenka paní Thomy a
Sampan s Gessi. Konečně
jsem se dočkala přímého setkání s Gessinčiným polobratrem (oba jsou
potomky amerického šampiona Gingery´s Krimson N Clover), i když za dané
situace jsem na BOB nepomyslela ani omylem. V postoji jsme byli jen chvilku a
rozhodnutí
mělo padnout v pohybu. Jen koutkem oka jsem zahlédla, jak Sampan zacválal,
zatímco Gessi z rovnoměrného tempa nevyšla. A to jsem jí chudinku honila,
aby mi Sampan nešlapal na záda. Po dvou kolečkách nám rozhodčí zastoupila
cestu a Gesce udělila BOB. Upřímně řečeno, je to jeden z nejpřekvapivějších
v dlouhém Gessičině seznamu. Tím nás ovšem odkázala k čekání na závěrečné
soutěže, které jsem upřímně řečeno neměla v plánu.
 Čas
do odpoledne jsem využila tréninkem Faraa, který i s Arníčkem samozřejmě
cestoval s námi. S chozením v našem kruhu jsem byla spokojená, ale nečekaná
přehlídka německých dog byla na psíka přece jen silnější kávou. Museli
jsme se projít kolem psích obrů vícekrát, aby psíček zjistil, že ho
nechtějí zbaštit. Báječný byl majitel jednoho z finalistů, velkého modrého
psa, který když viděl, jak se štěnětem pracuji, zavel svému psovi, aby se
nehýbal, a nechal nás chodit kolem sebe, což byla pro mrně nejlepší škola.
Obra jsem mu nejprve ukázala v náručí, pak v sedě na zemi, po té v postoji a
nakonec jsme kolem něj i slavnostně prošli. Farao z toho na poprvé nadšený
nebyl, ale postupně se jeho výkon zlepšil. Příští týden s nám jede do
Varaždinu naposledy do třídy štěňátek a jak čas letí, už ho čeká třída
dorostu. Mimochodem, opravdu ho nechcete? U nás zůstat bohužel nemůže,
pravda, je s námi přihlášený na výstavy až do listopadu, a dát ho k některému
ze zájemců jen na "gauč" se zatím bráním. Dejte mi vědět, třeba
se dohodneme.
Odpolední
soutěže probíhaly za živého zájmu zdejší televize a za početné přítomnosti
diváků. V posuzování se střídali všichni rozhodčí a bylo nač se dívat.
Černou skvrnou akce se stala dívenka, která při posuzování II. skupiny FCI
neustále obíhala finálový kruh a do vzduchu hodně necitlivě vyhazovala
maličké štěňátko. Nejprve jsem nechápala, co to děvče vlastně dělá,
ale vzápětí se mi rozbřesklo. Jeden ze psů ve finálovém kruhu se stavěl
do výstavního postoje jen tehdy, když v dálce spatřil tuhle živou "návnadu"
nebo jí slyšel vypísknout. Asi jsem moc útlocitná, ale copak asi ten zabijácký
drobeček papá doma? Že by nadbytečná štěňátka? Ani domýšlet se mi to
nechce.
Soutěže
měly spád a na řadu jsme se dostali už kolem 16. hodiny. Devátou skupinu FCI
posuzovala naše dopolední rozhodčí. Když jsem v přípravném kruhu okoukla
dnešní složení finalistů, bláhově mě na sekundu napadlo, že se Gessi do
užšího finále musí vejít. Pudlové nic moc, řada plemen průměrných, špička
tak pětičlenná. Ó, jak bláhová úvaha! Nástup se Gessince moc povedl. Naběhla
do kruhu jako profík a já si jen všimla, jaký rozruch nastal mezi rozhodčími
na tribuně, když jsme nastoupili. Bohužel paní Radnetter byla jiného názoru
a nenechala nás ani si "zatrénovat" v užším výběru. Snad zase příště.
S Geskou jsme odkráčely hrdě středem, vyzvedly si pohár a fenečku čekal
obvyklý rituál s ohromnou pochvalou, Vždyť přece vyhrála, jako vždycky!
První dva stupně obsadili dva očekávaní adepti a třetí pes vzešel z
libovolné "loterie". Celou výstavu pak vyhrála německá doga ve
zbarvení harlekýn, která porazila irského setra, vítěze předchozího
dne.
Domů jsme se dostali po půlnoci, unavení, ale
šťastní. I přes všechny komplikace se nám nečekaně zadařilo a už se těšíme
na příští víkend, kdy budeme na výstavě v chorvatském Varaždinu, jen
asi 60 kilometrů od Lendavy.
Čínský chocholatý pes
- Chinese Crested Dog
Posuzovala: Silvia Radnetter
(Austria)
|
P-Mz
|
Family Song´s Hopkirklachesis (HA) |
V1, CAC |
Dudášovci, SK |
|
P-TO
|
Newbourne Jumping Jack Flash (HA)
|
V1, CAC |
Thoma, A |
|
P-TS |
Ich. Akim Hvězda z Podmok (HA) |
V2,
res. CAC, res. CACIB |
Brychtová, CZ |
|
|
Ch. Sampan Basta (HA) |
V1,
CAC, CACIB |
Thoma, A |
|
F-TM |
Bohemian Supreme de Gabritho (HA) |
V1, Prvak razreda mladich |
Thoma, A |
|
F-TS |
Ich. Gessi Modrý květ
(HA) |
V1,
CAC, CACIB, BOB |
Brychtová, CZ |
Newbourne Jumping Jack Flash splnil podmínky Šampiona Slovinska.
22. 09. 2003
- text: L. Brychtová; foto: H. Brychta
|