|
|
* Jana pro vás napsala článek o juniorhandligu!
* Výsledky jsou na samostatné stránce
/ Dog show results - Szilvásvárad
 Maďarské
městečko Szilvásvárad jsem vám představila už ve své reportáži z roku 2001,
kdy jsme tu byli poprvé. I s rizikem dubnové výstavy na nekrytém jezdeckém
stadionu jsem se nechala nalákat dvěma samostatnými výstavami se zadáváním
CACIB za jeden víkend a hrdě přihlásila kromě Akima a Gesky i naše
"robátka" Brilečka s Beliskou. Tiše jsem doufala, že by tu
nemusela být moc velká konkurence. Jak vidno, člověk je nepoučitelný.
Měla jsem si nejdřív pozorně nastudovat své poznámky z roku 2001! Bylo by
mi jasné, že procházka růžovou zahradou vypadá poněkud jinak. Také balení
mi pro tentokrát dalo zabrat, neboť bylo třeba počítat s možnými
variantami naprosto nevyzpytatelného počasí, tedy s ledovou, mokrou a středně
teplou. I psíkům jsem nabalila svetříky a teplé kombinézy s fleesem od paní
Novákové, které jim už mnohokrát skvěle
posloužily. Stěhování hromad nezbytných věcí do auta silně připomínalo
manévry vědecké výpravy, chystající se k půlročnímu pobytu na Sibiři.
 Páteční
předvelikonoční odjezd se nám v průběhu dne neplánovaně zdržel a ani
fronty na dálnici nijak nevylepšily náš cestovní průměr. Ještě že jsem
většinou našla vhodné objížďky. V Brně se k nám ve svém autě připojil pan Kvíčala
s dcerou Janou a s naháčkem Casanovou Pupo-Haichi, kteří jeli soutěžit
nejen na výstavu, ale Jana především v junior handlingu. Do Miskolce, kde
jsme byli ubytováni, jsme dorazili až po 23. hodině. Hotel Pannonia nám nabídl
příjemné prostředí, luxusní koupelnu s vanou! a pohodlné postele. S manželem
jsme sice do dvou hodin koupali náš kolektiv, ale do rána jsme se vyspali
dostatečně. Snídaně v podobě žluťoučkých vaječných omelet (tu s žampiony,
tu se slaninou či šunkou) nás naladila na první soutěžní den. Pravda, počasí
neoplývalo bůhvíjakou teplotou, ale především nepršelo! Navlékla jsem naší nahatou
pětici (Arníček byl samozřejmě
s námi, aby dohlédl na vše podstatné) do kombinéz a sebe do výstavního, přes
kterýžto oděv jsem natáhla šusťáky. Dobře jsem si pamatovala, že záchodky a možnost
převleku byla slabým článkem jinak pěkné předloňské akce. Po půlhodince jízdy jsme
na kopci spatřili zdejší dominantu, rozhlednu, která se tyčí přímo nad městečkem
i výstavištěm.
 Průchod
naší delegace přejímkou vzbudil u místního veterináře živý zájem o
naháček, takže nabízenou hromadu očkovacích průkazů ani nechtěl vidět. Vzápětí
už na nás mávala paní Bregenzer a ukazovala nám směr, kde máme kruh. Místo
pod ohromným stanem nám držel Robert Blümel, který přijel se Zarou,
Jasonem, Honeycroftem a především s naším Dioskem, na kterého sem se moc těšila.
Pohledem do katalogu se ukázalo, že náš včasný příjezd byl více než
vhodný. Stejně jako před dvěma lety jsme šli na řadu první. 22 číňánků
a hutná konkurence ve třídách byla asi překvapením pro všechny zúčastněné.
Seznámila jsem pejsky s kruhem (jejich kombinézky budily nadšení u diváků)
a hned je začala chystat. Pětiměsíční Diosek se ve výstavním kruhu
pohybuje jako doma, neboť již několikrát vyhrál třídu štěňátek na
mezinárodní výstavě.
Obstaral tedy i ranní premiéru u pana Urosevice, který nám byl přidělen
pro posuzování. Vzápětí už nastupoval Brileček do konkurence s Lovely
Boyem, Falcem Pupo-Haichi a naháčkem Sasquehanna Wertere. Původem
"česká" trojice stála proti jedinému zástupci z Polska. Právě
posledně jmenovaného jsem si všimla okamžitě, když se objevil u kruhu.
Luxusní pevný psík, s vynikající pohybovou mechanikou, krásnou hlavou, s
dokonalým osrstěním a perfektním předvedením, musel zaujmout každého.
Potomek po Gingery´s Blackberry Dynomite (s tímhle pejskem právě očekává
štěňátka Ich. Evita Modrý květ pana Pospíšila) a
Czarnusce Sasquehanna (maminka např. světového vítěze Sampan Basta) vyniká
vysokou elegancí a plemeni dělá skvělou reklamu v líbivosti. Jediným tématem
k polemice je otázka, kam až sahá únosnost mezitypů. Předpokládám, že
kdyby se tenhle psík na výstavu neupravil, bude z něj téměř regulérní
labutěnka. Ovšem nádhera to bezesporu je a psíkovi předpovídám velkou
budoucnost. Moje přesvědčení se ukázalo jako pravdivé hned v neděli, kdy
psík obsadil 3. místo v junior BIG rozhodnutím Márczé Jánose, o němž se
všeobecně ví, že naháče až tak moc nemusí.
 V
mezitřídě a třídě otevřené se psi v obou dnech porůznu takticky promíchali
a tak jedinou jistotou zůstal Casanova Pupo-Haichi se ziskem obou CACů ve třídě
otevřené a třída šampionů, v níž Akim očekával Sampane Bastu. Jak se
ukázalo později, ten se doma věnoval jiným radovánkám (štěňátka by měla
očekávat paní Postlová s fenkou Kadaqui Kasukó od Zlaté Samanty v ch.s. Čertova
stěna) a Akimek, ač držitel všech existujících maďarských šampionátů,
si tedy relativně snadno přičetl dva CACe k dobru. O psí CACIB chodila pokaždé velmi
pěkná konkurence (Lovely Boy, Hopkirk, Honeycroft, Casanova a Akim). Však si
pan rozhodčí Urosevic v sobotu dlouho zamyšleně
mnul bradu a nechal nás pěkně proběhnout, než rozhodl o zadání titulů. Oba držitele
res. CACIBa může těšit fakt, že vlastně získali CACIB, neb je Akimek již
uznaným interšampionem.
Do
třídy štěňat nastoupila v neděli drobounká Devils of York Xisi, podle mě
převážně podobná mamince Famosa Van E Jo Van (z tatínka Quantara Whisper at Bonita jsem toho na
ní moc nenašla). Ve srovnání s téměř stejně starým Dioskem působila
fenka jako roztomilý skříteček. Ani
třída mladých fen, v níž chyběla jen Bella Luna, neměla snadné složení
a obě vítězství Belissky jsou pro mě vskutku příjemným výsledkem. I ve třídách
dospělých fen, vyjma šampionek, vypukly přesouvací manévry, jejichž konečnou
podobu najdete ve výsledcích. Ačkoli jsem byla téměř přesvědčená, že Gessi by
neměla mít ve třídě konkurenci, opak byl pravdou a o dva CACe, které potřebovala
ke splnění podmínek Show šampiona maďarska, vypukla lítá bitva. Dvě
Krimsonovy dcery byly pro oba pány rozhodčí jistě zajímavou
perličkou. V
sobotu paní Supronowicz posuzování téměř nestihla, neboť měla formální
problémy s potvrzením placení ve výstavní kanceláři, ale nakonec vše dobře
dopadlo. Fenečky chodily dost podobně a podle videozáznamu rozhodlo až závěrečné
posouzení v pohybu tam a zpět. V neděli bylo v téhle třídě ještě
veseleji. Geska usoudila, že jí pro úvodní kolečka
v pohybu stačí "běžné" předvedení a nesla ocásek
"jen" lehce nad úrovní hřbetu. Její soupeřka však pelášila
naplno a rozdíl byl jasně patrný. Když Dr. Schill posoudil obě fenky na
stole, automaticky jsem vyrazila s Gessi, kterou jsem mezitím vyhecovala k
aktivitě, po kruhu. Jenomže ouha. Rozhodčí
nás zastavil, zavolal si nás k sobě a v následujících chvílích nám
velmi vlídně vysvětlil svůj příští záměr. "Obě fenky jsou
kvalitní a krásné. Tak jak jste je zatím předvedly, se mi v pohybu více líbí
tahle (a ukázal na Sabellinu) a ve statice tahle (ukázal na Gessi). Rozhodne
tedy váš závěrečný pohyb po kruhu. Přeji si, abyste fenky předvedly co
nejlépe a současně co neklidněji, bez zbytečného stresu pro ně i pro vás." Neptejte se
mě, co jsem v tu chvíli prožívala. Muka pekelná jsou proti tomu čajový dýchánek.
Geska potřebuje být v pohybu a rozveselená, aby se stejným elánem udělala
to, co chtěl pan rozhodčí. Při
jeho proslovu vedle mě stála na lehce napatém vodítku, nejprve Dr. Schilla
poslouchala a pak před sebou začala znuděně odíbávat travičku. Málem mě
trefil šlak. Když však pan rozhodčí gestem ukázal "A teď velký
kruh!", zvedla hlavičku, jakoby se chtěla ujistit, že to ten strejda myslí
vážně. Nadechla jsem se a pamětliva své
chyby z Paříže, jsem Gesku jen tak lehce povzbudivě pohladila po krčku. Paní
Supronowicz mi mezitím málem vběhla na záda, jak už chtěla vyrazit. Přitáhla
jsem Gessince vodítko lehce pod krk a vyrazily jsme. Jak vypadá malý zázrak,
vím přesně od téhle chvíle. Geska poslušně zvedla hlavu, vztyčila ocásek
do ideální výšky a vystartovala s elánem steeplového koně na Velké
pardubické. Předpokládám, že se věhlasná polská chovatelka za mnou nestačila
ani leknout. V tu chvíli jsem věděla, že to Geska dokázala a rozhodčí nám
skutečně podal ruku po oběhnutí necelého kruhu. Vysoká aktivita Gesce vydržela až
do soutěže o BOB, kde porazila nejen Hopkirka, ale i krásného polského psíka
(a samozřejmě Akima, abych nezapomněla). Až za chvíli po téhle soutěži
se mi regulérně rozklepala kolena z absolvovaného napětí. Po dlouhé době
jsme si zasoutěžili, jak se říká, na ostří nože, a skvěle si tak zatrénovali
před světovou výstavou. Perličkou už je jen to, že Gessinčino
katalogové číslo končilo v sobotu číslem 33 a ona ten den získala svůj
33 titul BOB. Asi nám to bylo souzeno.
Ku
cti obou pánů rozhodčích nutno říci, že byli korektní a také velmi shovívaví
zejména k mladým pejskům. Ani Belisska ani Brileček zatím nejsou žádnými
výstavními přeborníky a na stole jim zatím chybí jistota a větší sebedůvěra. Také
majitelům mladých psů Dr. Schill vysvětlil, že si přeje, aby kvůli
nejistotě některých z jejich psů měli při pohybu v kruhu dostatečné
rozestupy a navzájem si pejsky nerušili. Klobouk dolů! Z hlediska těch
nejmladších byla maďarská výstava opravdovou zkouškou ohněm. Rozhodcovská
kombinace dvou statných, vousatých, tmavě oblečených a slunečně obrýlených
mužů s posuzováním tváří v tvář na stole, je snad to nejtěžší, co může štěně
zpočátku potkat. Ale díky trpělivosti a pochopení obou posuzovatelů prohlídku zvládli
všichni!
 Odpolední
finálové soutěže zahajoval slavností program předvedením voltižního ježdění,
jak jinak, než s krásným lipickým hřebcem. Stranou nezůstala ani maďarská
plemena psů, jejichž přehlídka byla nezbytnou součástí odpoledne. Povídání
o junior
handlingu najdete v samostatném článku, protože o tyhle zážitky
nesmíte přijít! Ohromný ohlas mělo Best in Show štěňátek ve věku od 3
do 6 měsíců věku. Malé kuličky se kutálely po trávě, některá
mrňata už statečně capkala na vodítku a ti větší, jako například
Diosek, odvedly regulérní výstavní výkon. Tu a tam se našel psík,
který prostě stávkoval a nešel. Ale i ten si vysloužil povzbuzení a
potlesk diváků.
 Při
každodenní účasti více jak 2100 psů byly závěrečné soutěže
silně obsazené. Párů bylo v katalogu sice "jen" 19, ale dohlašování
na místě je v Maďarsku běžným zvykem, takže jsem nakonec konkurenci nestihla ani počítat.
S vědomím, do čeho jdeme, jsem ještě u klece vyprávěla Brilečkovi s
Belisskou, že se jdeme jen tak proběhnout a že mají být naprosto v pohodě,
protože vůbec o nic nejde. Při pohledu do přípravného kruhu, plného velkých
plemen, jsem svá mrňata uklidila do rožku, aby mi je někdo náhodou nezašlápl.
Tam jsme setrvali do doby, než přišel pan rozhodčí, aby si soutěžící předem
prohlédl. Postavila jsem psíky na zem a urovnala je. Oba jen tiše kouleli očky
a mezi tolika obry ani nedutali. K místu nástupu
jsem je raději donesla. Jakmile jsem je však pustila na zem, zkrátila vodítka
a vydala se s nimi po trávě přes velikou plochu, klusali se zjevnou radostí
a sklidili příjemný potlesk diváků. Náš výběr do asi sedmičlenného užšího
výběru jsem považovala za vrcholný úspěch. Čekalo nás individuální
posouzení v postoji i v pohybu. Pan rozhodčí Dr. Bojan Matakovic byl příjemný
a usměvavý a Brileček s Belisskou vyrazili po ploše ve stejné náladě. Ani
jsem netušila, jak pěkně srovnají krok a dokonale stejně zvednou ocásky,
za což je publikum opět odměnilo potleskem a já doma posmrkávala dojetím u
videa. Vyšlapali si první místo a manžel i Jana Kvíčalová si ze mě celý
zbytek dne dobírali, kdy se půjdu zase "jen tak" projít do kruhu.
 V
sobotním finále IX. skupiny FCI dospělých se Geska nijak neumístila, ale
pan rozhodčí byl ochoten jí v přípravném kruhu sáhnout na čenich, co
jsem považovala za vrchol jeho vstřícnosti vůči našemu plemeni. Do neděle
se mu možná to rozleželo a mezi mladé psy vybral na 3. místo polského psíka
Sasquehanna Wentere. V nedělním finále, jež posuzoval Dr. Schill, se Geska předvedla
opravdu v kondici a skončila třetí za naší stálou soupeřkou Illanou
Simkinou z Ruska s malým čerbým pudlem a za paní Supronovicz s mopsem. Do naší
sbírky tak ke kokardám a deštníku přibyly dvě lahve maďarského vína a
pytel krmení. České vystavovatele bylo ve finále hodně vidět. Však byla
také česká ekipa s čítající 58 vystavovatelů s 84 psy třetí nejpočetnější
na celé výstavě! Skupinu vyhrál jezevčík pí Prokůpkové Dingo z Debry,
viděli jsme pana Vlka s vendeénským basetem Cerikem Fanfan, IX. skupinu mladých
vyhrála pí Paroubková s černou toy pudličkou First Lady Bohemia Timoty a
jistě i někdo další, koho jsem nestihla postřehnout. Mezi rozhodčími jsme
měli tentokrát zastoupení v osobě paní Libuše Ubrové, která měla příležitost
posuzovat jeden den BIS juniorů a druhý BIS štěňátek. Právě jejím
rozhodnutím získal první místo Lovely Boy od Chlpíků v BIS juniorů.
   Ani
s ohledem na postupující čas jsme nespěchali a vychutnali si závěrečné
finále o tradiční cenu zdejší výstavy až do konce. Vítězové Best in
show z obou dnů v kategorii štěně, dorost, mladý, skupina FCI a veterán
(tedy 10 vůbec nejlepších psů) se utkalo o mladého lipického hřebečka z
elitního chovu, jehož hodnota není nijak malá. Nejšťastnějším se stal
majitel afgánského chrta, jehož chovatelem je Vlastislav Vojtek ze Slovenska.
Srdečně blahopřejeme. Druhé místo
obsadil pointer soutěžící v kategorii mladých a pořadatelé mu připravili
cenu útěchy - místo koně získal k ohromnému pobavení veškerého publika
živého oslíka!
Dvoudenní výstava
byla za námi. V neděli jsme si na sluníčku ohřáli ze soboty prokřehlé
kosti a spálili si obličeje a ruce. Domů jsme odvezli spoustu umístění, vítězství
a cen a především pak skutečnost, že čínští naháči se ani na tak velké
výstavě rozhodně neztratili. Ba co víc, stáli na stupních vítězů častěji,
než většina jiných věhlasných a velerozšířených plemen. Přejme si,
aby se jim podobně úspěšně dařilo 17. a 18. května v Budapešti.
21. 04. 2003
- text L. Brychtová, foto H. Brychta
|