Mezinárodní výstava (CACIB)

Bratislava - Slovensko - 16. a 17. srpna 2003

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Fotografie jsou dnes i na další stránce. More Photos.

Každá výstava, kde je možné získat za jeden víkend více titulů, je obvykle pro vystavovatele zajímavá. Při jedné cestě mají více šancí. Již několik let takovou možnost nabízí Slovenská kynologická jednota pořádáním dvou mezinárodních výstav se zadáváním CACIB za jediný víkend. Loni jsem tu byla se svými psíky poprvé a to jen v neděli, abych si rekreačně vyzkoušela zdejší výstaviště. Jak to dopadlo, asi víte (Bratislava 2002).

Letos byla moje volba účasti lehce pikantní. Jednak jsem usoudila, že volný prázdninový víkend je zbytečný luxus, zvláště tehdy, nebudu-li od Bratislavy daleko (jsem na dovolené u Brna). Za druhé mě lákalo vyzkoušet si na vlastní kůži, zda se poněkud změnil přístup pana Šaradína, delegovaného na neděli, k jehož práci jsem měla připomínky předloni po Nitře i letos po Ostravě. A nakonec, v Bratislavě se bude zanedlouho konat Evropská výstava (5.10.2003) a tak mě zajímalo, jak se od loňska změnila organizace práce a jak postoupily přípravy na tohle prestižní klání. Akima i Gessi jsem přihlásila víceméně jen tak. Oba mají šampionáty Slovenska už dávno a přiznám se, že Slovenského Grand šampiona se mi rozjíždět prostě nechtělo. Nakonec se ukázalo, že vše je opět tak, jak to má být. Na našem nedávném srazu s Modrokvěty v Senohrabech jsme se na popud Lenky Fritschové rozhodli, že budeme pokoušet osud i nadále a přihlásíme zbylé členy chovatelské skupiny Modrého květu nejen do Bratislavy, ale i na Evropu a ještě 3x do Budapešti. Zbylé znamená Gessi, Cenna a Eyllin, neboť Ellie a Franceska se zaučují do rolí nastávajících maminek. Pojali jsme tedy srpnovou dvoudenní Bratislavu jako výborný trénink právě před evropskou výstavou. Osobně jsem odjížděla s tím, že se chci příjemně pobavit s přáteli a užít si pěkný víkend, přestože jsem si byla vědoma silné přihlášené konkurence.

Poháry pro závěrečné soutěžeKatalog nabídl v sobotu 26 HA a 17 PP (43) číňánků a v neděli 26 HA a 19 PP (45) se změnami v řadě tříd. Do Bratislavy přijela opravdu silná konkurence, myslím nejsilnější za několik posledních let, a je pravděpodobné, že jsme byli svědky ostrého tréninku na říjnovou evropskou výstavu. Začnu legendou českého chovu Ich. Evropským vítězem a šampionem šampionů Cennem Modrý květ (jeho nepřekonatelnou sbírku titulů nebudu uvádět), pokračovat můžeme přes Světového vítěze Sampan Basta, Evropskou vítězku Eyllin Modrý květ, Evropského vítěze mladých Family Song´s Hopkirklachesis a Jasnenku Powder od Chlpíků, vynechat nemohu ani interšampiony Gessi Modrý květ, Akima Hvězda z Podmok a Angeliku Nezkrotná markýza, přidám držitele res. BIG IX. skupiny FCI třídy mladých Codyho z Haliparku, výborného třetího ze světové výstavy v Dortmundu Gremiho Modrý květ, líbivou Sasquehannu Gratku i Meluzínu Alexu Lachesis atd. atd. Jako nesoutěžící dohled nad omladinou bylo možné spatřit ještě Ich. Arnolda Malyshka Airin a Ich. Gwendy od Zlaté Samanty, kteří se po ránu také prošli v kruhu. Dobrá čtvrtina všech přihlášených psů patří mezi držitele titulu BOB (vítěz plemene) minimálně z CACové výstavy. Z uvedeného plyne, že Bratislava mohla nabídnout téměř jakékoliv překvapení a pří skladbě rozhodčích (sobota ing. Jančík a neděle pan Šaradín) jsem to i předpokládala. Zcela na rovinu řečeno jsem očekávala, že Akim se pojede na své dva kolegy ze třídy šampionů (Cenna a Sampana) podívat jen ze zadních pozic, zatímco u Gessi jsem doufala, že se možná jednou proběhne o BOB, ovšem s nejistým výsledkem. Karty byly na stole a obvyklá loterie v podobě posuzování mohla začít.

Sobota 16.8.2003

Ing. L. JančíkShrnuto a podtrženo k sobotním výsledkům jsem měla jen pár připomínek, z nichž jedna byla zásadní, jinak situace vcelku souhlasila s mým dojmem z předvedených psů. Cavalcantte se mi ve třídě mladých HA psů líbil také o něco víc než Henessy, Hopkirk nemohl mezitřídu nevyhrát, Gremi své vítězství ve třídě otevřené se svým pánečkem přesvědčivě uchodil a v šampionech byl Cenn bezkonkurenční, stejně jako následně v soutěži o CACIB psů. Třídě mladých HA fen vévodila Gratka bez diskuse, zato mezi více osrstěnou Meluzínou a Barbanelou ve třídě otevřené se možná dalo váhat. Mezi šampionkami šlo o krásné soutěžení a Gessi s Eyllin si to opravdu užily (včetně nás, majitelů). Já s Petrem Fritschem (vodil Eyllin) jsme předvádění obou fen pojali jako trénink na odpolední soutěž, kdy spolu půjdeme v chovatelské skupině. A jestli se někdo ptá, jak to s pejsky děláme, že tak pěkně chodí, měl možnost vidět nás v akci celý den.

Mezi labutěnkami se mi líbí dorostenec Olympic, nad pořadím u mladých psů bych docela váhala. Značným překvapením pro měl byl výsledek Codyho a Bonifácia v mezitřídě, ovšem jestliže přihlédnu ke zkušenostem pana rozhodčího s V. skupinou FCI a s jeho uměním pečlivě hodnotit končetiny i pohyb, dalo by se s ním při naprosto nejpřísněji nasazené laťce možná i souhlasit. Nicméně se domnívám, že v dané konkurenci neměl Cody například v kvalitě srsti odpovídajícího soupeře. Ve třídě otevřené nebyl při daném způsobu hodnocení zadán titul CAC. Potěšily mě tři mladé fenky labutěnky, o jejichž pořadí rozhodovaly detaily i předvedení. Všechny tři vypadaly velmi slušně. Po předešlých výsledcích u labutěnek psů, nemohla osamocená Cornelie v mezitřídě získat jinou známku a ze třídy otevřené mohla vyjít jako vítězka jen Jasněnka, jejíž srst se po loňském ostříhání postupně lepší. Angelika se předvedla jako pravá šampionka a ukázala mladým, o co se mají snažit.

O CACIB u psů mohl s Cennem regulérně soutěžit jen Hopkirk, následovaný třeba Gremim. K mému lehkému údivu padl res. CACIB na Akima, který po Cennovi nastoupil do soutěže jako res. CAC ze třídy šampionů. U fen dopadla situace obdobně, když po CACIBovi pro Gessi získala res. CACIB Eyllin ze třídy šampionů. Cenn Modrý květ Soutěž o BOB se během chvilky stala záležitostí jen Cenna a Gessi, přičemž šlo nejen o souboj výstavně taktický ale i o takzvané čekání na chybu. Nakonec prý rozhodlo nepatrné vybočení Gessi při souběžném hodnocení v pohybu tam a zpět a zaslouženým držitelem svého 29 titulu BOB se stal Cenn. Musím říct, že to pro mě byla opravdu krásná soutěž a budu na ní ještě dlouho vzpomínat. Přitom si Gessi pěkně zatrénovala své vystavování i se svým druhým kolegou z chovatelské skupiny a přihlížející diváci mohli sledovat výjimečné představení dvou nejúspěšnějších čínských chocholatých psů dosavadní historie českého chovu. Doufám, že se jim líbilo!

Chovatelskou skupinu Modrý květ jsme měli přihlášenou na odpoledne a protože v naší sestavě došlo k radikální změně (místo 4 psů šli jen tři a místo Markéty Šimečkové poprvé nastoupila do sestavy Lenka Fritschová), čekal nás perný nácvik pod vedením Jitky Hořákové. Kdo se na nás u kruhu díval, alespoň viděl, kolik úsilí, námahy a nácviku je třeba ke slušnému výkonu. Všichni tři pejskové byli úžasní (Cenn, Eyllin i Gessi) a odpoledne odvedli v soutěži výkon, který je vynesl na druhé místo ve slušně obsazené soutěži rozhodnutím Javiera Sancheze Fernandese ze Španělska. Náš první trénink na evropskou výstavu se vydařil k naší plné spokojenosti a až video ukáže, kde máme ještě rezervy. V žádné jiné finálové soutěži se bohužel číňánci ani peruáni na stupně vítězů nedostali.

Neděle 17.8.2003

J. ŠaradínAni druhý den nebyl prost překvapení ve výstavním kruhu. Musím ovšem přiznat, že pan Šaradín s psíky tentokrát zacházel o poznání lépe než před víc než rokem v Nitře. V kruhu měl paní hospitantku, čímž se posuzování trochu protahovalo, ale doufejme, že ku prospěchu věci. Cavalcannte dostal do třídy mladých HA psů velmi zajímavého soupeře v podobě Luckyho Van E Jo Van. Pohledný, poněkud větší psík, však zvítězil s přehledem a zaslouženě. Mezitřída si víceméně zopakovala výsledek předchozího dne a já jen podotýkám, že Albi Ga-He-Mi se v předvedení opravdu výrazně zlepšil. Šokem byla třída otevřená, jejíž zástupci obdrželi bez výjimky jen velmi dobré známky. Následující třída šampionů pokračovala ve stejně nepochopitelném duchu, když Cenn skočil třetí, Sampan druhý a Akim dostal CAC. Lence Fritschové jsem se byla osobně omluvit, ačkoliv za rozhodnutí rozhodčího nemohu. Všem je asi jasné, že tento výsledek je dost odlišný od skutečných kvalit psů a jejich reálného porovnání. Ani u v mladých HA fen nebyl klid a vcelku se nedivím nedostatku kyslíku rakouské majitelky, jejíž fena Gratka skončila druhá. Meluzína se po ostravské tuším V4 stala pěknou fenou a získala CAC v mezitřídě, kde byla sama. Tím ulehčila pozici Barbanele, která získala druhý CAC ve třídě otevřené. S Angelikou nebylo, jak se říká, co řešit, a tak vzápětí nastoupila do soutěže o CACIB.

CACIB u psů nemohl v dané situaci získat nikdo jiný než Hopkirk a na res. CACIB dosáhl Gin, jediná výrazněji bodující labutěnka toho dne. V soutěži o CACIB u fen jsem se s Gessi opravdu zapotila. Ne snad, že bych si nebyla vědomá jejích kvalit, ale proto, že probíhající soutěž byla výsledkově naprosto nevyzpytatelná a víceméně neodhadnutelná. Finalistky ve složení Osa Alexa Lachesis, Meluzína Alexa Lachesis, Barbanela Kalis z Třeště, Gessi Modrý květ, Cornelie Kalis z Třeště, Jasněnka od Chlpíků a Angelika Nezkrotná markýza si navzájem nic nedarovaly. Gessi už má naštěstí odhad pro vážnost situace a předvedla přesvědčivý výkon, kterým CACIB získala, těsně následovaná slovenskou Meluzínou. O BOB se tedy sešel Hopkirk s Gessi, k nimž po urgenci zavolala vedoucí kruhu držitele CAJC. Bylo však naprosto zjevné, že se rozhodne jen mezi dvěma prvně jmenovanými. Štěstí se usmálo na Gessi a já si tiše zoufala, jak asi fenka zvládne druhý výstavní den, kdy kromě soutěže chovatelských skupin musí ještě do finále Best in Group, jestliže já sama už padám únavou.

Další trénink chovatelské skupiny jsme s ohledem na horko i únavu psů vynechali a odpolední soutěže jsme se zúčastnili naostro. Paní rozhodčí Ridarčíková vybrala do finálové trojice shih-tzu, vipety (vítěze) a červenobílé setry. Krapku nám pokazila nácvik, protože jsme si chtěli zkušebně zaběhat alespoň v užším výběru, ale v neděli už chtěl každý domů a tak soutěže nabraly rychlejší spád. Na třetí místo fen dorostenek se dostala osrstěná Odyssea Powder od Chlpíků, mezi pětici nejlepších mladých psů se vešel střední peruánec Capac Mayta Pazzda a Gessi se podařilo neuvěřitelným výkonem obsadit 2. místo v IX. skupině FCI za černým toy pudlem z Itálie. Gessi Modrý květ Musím přiznat, že mě Geska po delší době zase dostala. Ačkoliv byla unavená po dvoudenní výstavě i po dvojí soutěži se skupinou, ve finále šlapala jako o život a já jí téměř nestačila. Bleskově zapomněla, jak jí přímo za zády v přípravném kruhu tibetský teriér málem zakousl čivavu (ale porafali se opravdu pěkně), nic nedala na průvan v průchozím vestibulu ani na rušnou atmosféru haly. Neudělala jedinou chybičku a připravila mi opravdu úžasný zážitek z jejího předvedení. Když jsem jí pak odměňovala piškotkami a hladila v náručí, byla jsem jí vděčná za to, co mi ten den dala. Vůbec nevadí, že byla „až“ druhá. Její báječný výkon mě dojal k slzám. Tahle psí holčička je vážně poklad a já doufám, že si to ještě někdy zopakuje. Pravda, při nástupu ke stupňům vítězů si tradičně vyskočila rovnou na první místo, čímž způsobila hlahol a značné veselí v řadách rozhodčích i publika, ale dala se nakonec přesvědčit, že její devátý titul res. BIG je také nádhera.

Moje poznatky stran organizace výstavy nejsou určeny těmto stránkám. Jen pro ty, kteří na výstavišti Incheba už byli, podotknu, že se tu organizačně nic zásadního nezměnilo. Pochvalu si jistě zaslouží pracovnice sekretariátu SKJ, sedící u telefonů. Já osobně jsem se pokaždé setkala s jejich velice příjemným a vstřícným přístupem. Pojedete-li však na Evropu, obrňte se maximální trpělivostí, ráno jeďte hodně včas!, vezměte si dobré boty (po výstavišti je všude daleko a do prvního patra vede jen jeden výtah, schody nebo nutnost tlačení klecí do kopce přes šikmé terasy), židličky i zbylé vybavení. Jestliže se vám podaří vyhrát nějaký titul, který vás posune k účasti v závěrečných soutěžích, pak doporučuji kožich, pláštěnku, teplé oblečení a termosku s horkým pitím. Pátého října může být pěkně a nebo také pěkná zima!

Mějte se hezky, užívejte si zbytek prázdnin a dopřejte pejskům dostatek pohybu i sluníčka.

Posuzovali:
 16.8.: Ing. Leoš Jančík (CZ)
17.8.: Jaroslav Šaradín (SK)
(Vysvětlivky: XXX - nebyl do dané třídy přihlášen, neúč. - byl přihlášen, ale nezúčastnil se)

Čínský chocholatý pes bez srsti

 Třída

Pes 16. 8. 2003 17. 8. 2003 Majitel

P-TD

Flipper Flip Slezský sen

xxx

VN

Tomanová R.

P-TM

Amaretto de Gabtritho

neúč.

neúč.

Thoma G.

 

Benji od Kimovy boudy

neúč.

neúč.

Zavadilová H.

 

Cavalcante Avokaduh

V1-

V2

Hudáková M.

 

Henessy Čin-Čin Pet

V2

xxx

Pokorná M.

 

Van E Jo Van Lucky

xxx

V1, CAJC

Vajcíková E.

P-Mz

Albi Ga-He-Mi

V2, res. CAC

V2-

Machová H.

 

Casey z Haliparku

V3

xxx

Drábková L.

 

Cassidy Gavany´s Bohemia

VD

V3

Chlpíková S.

 

Cheon Modrý květ

neuč.

xxx

Zavadilová J.

 

Family Song´s Hopkirklachesis

V1, CAC

V1, CAC, CACIB

Dudášovci I + J

P-TO

Agbar Hvezda Záhoria

V3

VD3

Berláková M.

 

Gremi Modrý květ

V1, CAC

VD2

Jansa S.

 

Newbourne Jumping Jack Flash

V2, res. CAC

VD1

Thoma G.

 

Wanna Talk about No. NCo

V4

xxx

Klima W+J

P-TS

Ich. Cenn Modrý květ

V1, CAC, CACIB, BOB

V3

Fritschovi

 

Akim Hvězda z Podmok

V2, res. CAC, res. CACIB

V1, CAC

Brychtová

 

Sampan Basta

V3

V2, res. CAC

Thoma G.

F-TD

Greta Garbo Slezský sen

xxx

VN

Tomanová R.

F-TM

Akina Bohemia Vampirelli

VD2

V3

Růžičková G.

 

Osa Alexa Lachesis

VD3

V1, CAJC

Chlpíková S.

 

Sasquehana Gratka

V1, CAJC

V2

Thoma G.

F-Mz

Meluzína Alexa Lachesis

otevřená

V1, CAC, res. CACIB

Šimovičová A.

F-TO

Barbanela Kalis z Třeště

V1, CAC

V1, CAC

Kusá B.

 

Daphné Gavany´s Bohemia

neúč.

xxx.

Rajtárová M.

 

Meluzína Alexa Lachesis

V2, res. CAC

mezitřída

Šimovičová

F-TS

Eyllin Modrý květ

V2, res. CAC, res. CACIB

V3

Fritschová L.

 

I Feel Lucky NCo

neúč.

neúč.

Klima W+J

 

Ich. Gessi Modrý květ

V1, CAC, CACIB

V1, CAC, CACIB, BOB, res. BIG

Brychtová L.

Jasterica Alexa Lachesis

V3

V2, res. CAC

Pištěková R.

Čínský chocholatý pes osrstěný

Třída

Pes 16. 8. 2003 17. 8. 2003 Majitel

P-TD

Olympic Powder od Chlpíků

N

VN

Rapant M.

P-TM

Carbon Quantara Avokaduh

V1, CAJC

VD2

Hudáková M.

 

Eistein Slezský sen

xxx

VD1

Tomanová R.

 

Gil Bet Mahtob

V2

xxx

Třešňáková V.

P-Mz

Bonifácio Avokaduh

VD1

V2

Hudáková M.

 

Cody z Haliparku

VD2

V1-

Jansová S.

 

Don Discovery Slezský sen

xxx

VD3

Tomanová E.

P-TO

Billy z Jasné hvězdy

VD2

V2, res. CAC

Lančová B.

 

Chearle Modrý květ

neúč.

xxx

Zavadilová

 

Duke Dante Slezský sen

xxx

VD3

Tomanová R.

 

Ginn Čin-Čin Pet

V1-

V1, CAC, res. CACIB

Jurovi J+J

F-TD

Odyssea Powder od Chlpíků

VN

VN

Orihelová S.

F-TM

Ajka Libachar

V3

V

Chlpíková

 

Baby od Kimovy boudy

neúč.

xxx

Zavadilová J.

 

Cibetka z Haliparku

V1, CAJC

xxx

řeč

 

Okrasa Alexa Lachesis

V2

V3

Šubínová I.

 

Van E Jo Van Jevita

xxx

V2

Vajcíková

 

Van E Jo Van Jasyra

xxx

V1, CAJC

Trojanovská

F-Mz

Cornelie Kalis z Třeště

VD

V1, CAC

Kusá B.

F-TO

Drosera od Chlpíků

xxx

VD3

Halouzková

 

Ester z Jasné hvězdy

V2

V2, res. CAC

Gotthadová L.

 

Jasněnka Powder od Chlpíků

V1, CAC

V1, CAC

Thoma G.

F-TS

Ch. Angelika Nezkrotná markýza

V1, CAC

V1, CAC

Hořáková J.

Podmínky Slovenského šampiona krásy splnila Jasněnka Powder od Chlpíků.
Podmínky Slovenského Grand šampiona splnila Ich. Gessi Modrý květ.  


Posuzovali:
 16.8.: Steinbacher Marto (A)
17.8.: Mészáros Bedrich (SK)

Peruánský naháč malý

 

  16. 8. 2003 17. 8. 2003  

P-TD

Didi Dian Slezský sen

xxx

VN1

Tomanová R.

P-TM Coricancho Slezský sen xxx neúč. Rikanová A.
F-TM Caqueta Illapa Pazzda V1, CAJC, BOB V1, CAJC, BOB Linhart

Peruánský naháč střední

 

  16. 8. 2003 17. 8. 2003  

P-TM

Capac Mayta Pazzda V1, CAJC, BOB

V1, CAJC, BOB

Jurovi

F-TM Agáta z Krásného Botiče VD V1 Bajtlerová
F-Mz Anika Sokolovská jednička V1, CAC, CACIB V1, CAC Šulcová V.

Peruánský naháč velký

 

  16. 8. 2003 17. 8. 2003  

P-TM

Asyn z Krásného Botiče V1, CAJC, BOB

V1, CAJC, BOB

Pangrácová K.

P-TO Buddy Měsíční květina neúč. neúč. Kocamanovi
F-TM Flor de canela Delcino can V1, CAJC neúč. Kocmanovi

19. 08. 2003 - text L. Brychtová, foto H. Brychta