Mezinárodní výstava (CACIB)

Kortrijk - Belgium - 15. listopadu 2003

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

40th Eurodogshow - Kortrijk 2003

Oslava 40. výročí výstavy byla vidět všude. Tradice se v Belgii cení.Pozvání do Kortrijku jsem od kynologických přátel měla snad osm let s tím, abych tam klidně vyrazila i jen tak, bez psa. "Přijeď se určitě podívat, stojí to za to", zvali mě. Nicméně život běžel jinými cestičkami a prestižní belgická výstava stále figurovala v mém seznamu nesplněných přání. Před pěti lety se první vlaštovkou české výpravy čínských chocholatých psů stal Bextry Modrý květ a Cenn Modrý květ, manželů Fritschových. Jejich výprava na 35. Eurodogshow v roce 1998 dopadla víc než skvěle. Bextry získal CAC, CACIB a BOB, Cenn se stal vítězem třídy mladých a obsadil krásné šesté místo ve finálové soutěži vítězů mladých. Domů se pejskové i majitelé vraceli s nádhernými poháry a skvělými dojmy.

Splněný sen
Letos konečně nadešel čas, aby se zmíněný sen vyplnil. Výstavně volný termín, nám neznámý holandský rozhodčí, oslava 40. jubilea výstavy, Akim i Gessi v naprosto ideálním věku i výstavní kondici a opětovné pozvání do Belgie. Tomu všemu najednou už se nedalo odolat. Kromě toho jsme se na podzimní výstavě v Budapešti domluvili s manželi Fritschovými, že i oni své pejsky přihlásí, přičemž tu, jako hlavní bod programu naší společné účasti, ještě jednou postavíme chovatelskou skupinu Modrý květ, abychom se pokusili zakončit její soutěžní účast tak, jak jsme jí začali - pokud možno vítězstvím. Nebyl to nijak malý cíl, protože v Kortrijku soutěží páry a skupiny zdarma a silná konkurence je tudíž zákonitá. Mimochodem na výstavu je možné hlásit psy on-line přes internet, jen kopie šampionátů a potvrzení o platbě (není-li provedena kartou) je třeba poslat alespoň faxem. Na internetu si pod svým heslem můžete kdykoliv zkontrolovat, jak to s vašimi přihláškami vypadá. Týden před výstavou dorazil vstupní list s čísly psů a mapkou. Jen jediná věc mi na propozicích i vstupáku chyběla - čas zahájení výstavy (10.00). A když už jsme u počítačů - už v pondělí 17.11.2003 byly na stránkách výstavy kompletní výsledky psů z prvního dne!

Odjezd v 11.15 hodin dopoledne a průjezd Kortrijkem kolem 21. hodiny večer při vzdálenosti 1 000 kilometrů od Prahy s tak akorát snesitelným pátečním provozem, to byly základní cestovní údaje jízdy před Německo, Holandsko a Belgii do Francie, kde jsme těsně za hranicemi nocovali v hotelu Novotel (rezervace přes internet, víkendová sleva, park pro venčení psů kolem a spalo se tu úžasně). Čerstvé a tradičně vynikající francouzské pečivo ke snídani, lahodné uzeniny a výtečné sýry, to byly jen drobné počáteční radosti tohoto pobytu. K výstavišti Expo jsme to měli z hotelu snad jen 12 minut jízdy po dálnici a volným tempem jsme kolem deváté hodiny dorazili k našemu kruhu. K dispozici byly kovové boxy pro psy i dřevěné lavice kolem kruhů, místa všude dost.

Čím je výstava tak zajímavá oproti jiným?
Historie je datována od roku 1964, kdy jí, původně jako výstavu malých plemen, začal organizovat pan José Messely v Meninu. Už v roce 1968 se výstava přesunula na výstaviště Expo v Kortrijku a v roce 1972 přivítala 1100 účastníků několika evropských zemí. Počínaje rokem 1973 patří k jejímu názvu slovo Eurodogshow, které zdůrazňuje nejen její význam, ale je všem srozumitelné. Nadto výstava organizačně splňuje všechny podmínky písemných předpisů FCI pro konání evropské výstavy (např. rozměry kruhů, vybavení hal, způsob organizace atd.), přičemž vstupní listy a katalogy jsou tištěny ve čtyřech světových jazycích. Dnes je akce tohoto typu nejdůležitější v celé Belgii a má nezaměnitelné mezinárodní renomé - pyšní se sloganem: Výstava s nejrozmanitější mezinárodní účastí na světě! Věnují se jí všechny významné zahraniční časopisy, magazíny, televize a internetové servery, své místo má v anglickém tisku.

Vstupní hala patřila mezi skvosty, na které se dobře dívalo.Od doku 1984 výstava probíhala ve třech halách, od roku 1991 v pěti a o rok později už v šesti! Jen pro vaší představu: 1975 - 1840 účastníků a 13 tisíc návštěvníků, 1990 - 2522 psů, 1991 dokonce 3 600, 2002 - 2356 psů a 19 200 návštěvníků. Letošní výstavy se zúčastnilo 3 203 psů z 25 států, Česká republika byla s 20 hlášenými psy na 8. místě žebříčku mezi dalšími zeměmi. Z oněch dvaceti bylo našich pět číňánků. K posuzování bylo pozváno 39 rozhodčích ze 14 zemí. Mezi nám známá jména patří Elke Peper, Paula Heikkinen-Lehkonen, Tamás Jakkel, Miroslav Redlicki či Ferdi Dickmann. Skvěla se zde samozřejmě také mnohá jména významných osobností ostrovní kynologie, neboť do Kortrijku je to přes vodu kousek a obě kynologické organizace vydatně spolupracují.

Soutěže, posuzování a ceny
Počet vydávaných pohárů nemá jinde obdobu. Na této fotce jich je jen 1/3!!!Kromě samotného posuzování psů výstava zahrnuje prestižní a silně obsazené soutěže v junior handlingu (kategorie nad 13 let a 13-17 let), senior handlingu (18-40 let a nad 40 let), obedience (letos 120 účastníků), agility (175 účastníků) a finálovou dětskou show (děti v oblečcích, vyjadřujících vztah k předváděnému plemeni). Ukázky tance se psem a výcviku jsou v průběhu dne samozřejmostí. Na výstavě se nepíší posudky, posuzuje se tzv. anglickým systémem, se stanovením pořadí jen prvních čtyř nejlepších v každé třídě. Držitelé titulů CACIB získají pohár "Eurocup", za res. CACIB cenu "van Vlaanderen", nejlepší mladý pes a fena získá pohár pro debutanty. Ceny jsou udělovány pro prvních 10 nejlepších dorostenců i mladých psů ve finálovém kruhu, každému vítězi belgického plemene, prvním čtyřem v soutěži párů, chovatelských skupin i skupin FCI. Cenu dostává i každý pes oceněný známkou dobrý, velmi dobrý a výborný (pokud nemá nárok na jiný pohár za vyšší titul). Řadu cen věnují každoročně sponzoři, pečlivě vyjmenovaní v katalogu. Pýchou výstavy je stabilní a tudíž zkušený organizační tým, oděný do stejnokrojů a jmenovitě uvedený v katalogu. Budete-li chtít vidět výstavu, kde každý ví, co má dělat, jeďte právě sem! 

Chinese crested dog
Protože číňánci v našem kruhu hned po ránu začínali, provedla jsem v kruhu Faraa, který si posléze za odměnu pohrál s Fritschových Genií a obě mrňata pojala zdejší kruh za svůj. Samozřejmě na vodítkách a v rámci námi řízeného tréninku. Seznamovací kolečko absolvovali i "dospěláci". Přidělená katalogová čísla mých psů mě pobavila už na vstupním listě. Akim 999, Gessi 1009 a nakonec chovatelská skupina Modrý květ s pořadovým číslem 9. Že by to zase něco znamenalo?

Rozhodčí Peter Prins - HolandskoV katalogu 15 čínských chocholatých psů, vtipně žádný hairless pes ve třídě otevřené! Zpočátku jsme se s Lenkou žertem bavily na téma, která z nás měla dát psa do třídy otevřené, abychom si nekonkurovaly, ale nakonec jsme se se shodly, že je vše, jak má být, protože se v Belgii CAC zadává stejně jen jeden mezi třídou otevřenou a šampionů. Hned první pejsek nedorazil a tak soutěž zahájili rovnou čtyři šampioni. Holandský rozhodčí Peter Prins si nejprve ze středu kruhu prohlédl psy v postoji, všechny nechal obejít přesně dva kruhy a věnoval se velmi detailnímu posouzení na stole. Nechal majitele, aby svého psa v klidu co nejlépe postavil, prohlédl si ho opět z dálky a teprve pak zvolna přišel ke stolu. Ke psům byl velice citlivý, ale přitom nesmírně důsledný v prohlídce toho, co uznal za vhodné. Pečlivě studoval vše, co mu ukládal standard. Pak posoudil psa v pohybu tam a zpět a poslal jej na konec řady za ostatní. Před zadáním pořadí celou třídu znovu prohlédl v postoji, nechal obejít jedno kolečko a k připraveným číslům poslal určené majitele. Systém jasný, přehledný a čitelný. Fenky ve třídě dorostu si ze svých učednických začátků určitě odnesly pozitivní zkušenost. Až po výstavě jsme se dověděli, že "náš" rozhodčí patří k velice vytíženým, plemena IX. skupiny zná výborně a často je též posuzuje, stejně jako soutěže Best in Show. Jeho hodnocení tedy patří k ceněným a uznávaným.

Oriental  Jokes Touch of ClassZ předvedených číňánků mě zaujala fenka dorostenka Call Girl Top Model de Rama (Crestars Zed Pour Top Model (foto viz Sv Amsterdam) x Crestars Aisha Roze Top Model (foto viz nyní třída otevřená)), mladá fenka Newbourne Chanel (Blandora Couldn´t Be Better x Made to Measure for Blandora) a osrstěný pejsek Oriental Jokes Touch of Class (Goldenberry Jay Donvalley x Goldenberry Punching Ball). Přesto si nejvyšší tituly do Čech odvezli naši psi. Akim res. CACIB za Cenem, totéž Eyllin za Gessi a nakonec v těsném finále Geska BOB před Cennem. Mezi zajímavosti patří fakt, že zatímco Cenn na své šedesáté výstavě mohl získat 30. titul BOB, Gesku na její 102 výstavě mohl případně čekat BOB s číslem 50. Ať tak či tak, čekala nás oslava kulatin, pokud se jednomu z psíků zadaří. Ačkoli jsem si myslela, že s Gessi budeme "kulatiny" slavit až v Záhřebu za 14 dní, los osudu tomu chtěl, že si fenečka 50. titul vítěze plemene odváží z jubilejní 40. výstavy v Belgii. Jak znám Lenku s Cennem, tak si své "kulatiny" také nenechají ujít a to teprve bude co slavit!

Gessi získala v Belgii svůj 50. titul BOB!

Crestars Aisha Roze Top Model Vítězky CACIB a res. CACIB - Ich. Gessi a Ich. Eyllin Modrý květ Call Girl Top Model de Rama

Cenn zvítězil v Kortrijku před 5 lety!

Snad jediné, co se dalo výstavě vytknout, byla chabá možnost venčení psů. Betonový výběh mezi halami, určený za oficiální venčiště, sice uklízela parta mladíků, ale během nedlouhé doby bylo místo prolité močí skrz na skrz. Psům to až tak nevadilo, ale s Gessi jsem si před odpoledním finále užila své! Ven z prostoru výstaviště se jít nedalo, pořadatelé byli striktní a opustit haly bylo možné až po 17. hodině! Přemlouvat fenečku, aby se vyčůrala na nevábně promáčený beton, bylo stejně zbytečné, jako chtít třeba po kaprovi, aby na písknutí panáčkoval. Po několika zoufalých pokusech se mi podařilo proniknout z jedné haly ven, vyvenčit Gesku na trávě a zase se nepozorovaně vrátit. Ještě štěstí, že ovce z výběhu, přes který se nám únik i návrat hodný mága Copperfielda povedl, zrovna předváděly své číslo v hale a dávaly se honit ovčáckými psy. Nic netušíce zachránily naše finálové účinkování na všech frontách.

Breeders group Modrý květ
Pečlivá příprava na poslední soutěž skupiny Modrý květ.Chovatelskou skupinu čekala Mrs. Hilda Parkinson (GB) z Velké Británie, která je jednou z nejuznávanějších kapacit nejen veleslavné výstavy v Blackpoolu, ale anglické soutěžní scény vůbec. Občas je dobré vědět až po posuzování, jak významný rozhodčí si vás prohlížel. Kennel Modrý květ - naposledy v soutěžním napětí.Tříčlenná skupina budila svým vzhledem pozornost už v zákulisí. Tu a tam zapomněli někteří pánové zavřít pusu, jiného muže s naší dámskou dvojicí s nadšením fotila jeho manželka (pak ovšem položertem prohlásila, že jestli se dotyčný bude chtít zase fotit s modelkami, měl by výrazně zhubnout), pár profesionálních handlerů tiše písklo údivem. Na pokyn pořadatelů jsme nastupovali až úplně poslední a za většinou psích obrů (bernští salašničtí psi, bloodhoundi, bíglové, velcí pudlové, mastifové, bernardýni atd.). Nejprve však do setmělé haly, za zvuku slavnostních fanfár a v doprovodu pořadatele nesoucího vlajku Velké Británie, přišla paní rozhodčí. Po jejím představení s důrazem na to, jak si pořádající organizace váží její účasti na téhle výstavě, přišel čas pro nástup skupin. Velcí soupeři nám příliš místa nenechali, ale přesto jsme si zvládli najít strategické místečko ve světle reflektorů. Rozhodčí se věnovala každé skupině zvlášť a teprve pak vybrala čtyři finalisty. V Kortrijku se udělují nikoliv jen tři, ale pokaždé čtyři finálová umístění. Štěstí se usmálo na dvoje "bernášky" (jedna skupina čtyřčlenná, jedna tříčlenná), bloodhoundy a také na nás. Thanks to judge: Mrs. Hilda Parkinson - Great Britain!Pořadatelé nás staví do řady, pěkně před tribunu rozhodčích. Zdá se, že má paní rozhodčí jasno. Čtvrtá je čtveřice bernských salašnických psů, třetí bloodhoundi. Zbývají dvě skupiny a dvě místa. V nastalé pauze napjatě sledujeme moderátora, protože rozluštit z úplně cizí řeči, jak soutěž dopadla, je vcelku složité. Žertík na sebe nenechal čekat ani tady. Poslední chvíle pomíjivé slávy. Ale jméno Modrý květ s námi míří do světa!Výsledek je vyhlášen v opačném pořadí! Nejprve vítězové, pak druhé místo. Chvíli nám trvá, než se zorientujeme, ale záchrana v podobě angličtiny na sebe nenechá dlouho čekat: "The winner is - Chinese crested dog." Čestné kolečko skupiny kolem stupňů vítězů zakončuje Gessi svým tradičním výskokem snožmo na první místo, kde se k pobavení publika staví k poháru a nasazuje úsměv zkušeného profíka I. třídy. Eyllin a Cenn jí následují. Naposledy kolem nás cvakají fotoaparáty. Právě jsme se stali kouskem historie prestižní belgické Eurodogshow 2003. Paní rozhodčí všem členům skupiny blahopřeje a předává nám největší pohár, jaký skupina kdy dostala, doplněný o upomínkovou vlaječku výstavy.

Vracíme se k našim věcem šťastní a trochu smutní zároveň. Ještě se na upomínku fotografujeme, abychom jednou měli nad čím slzet. Pak se jen objímáme, odměňujeme pejsky a užíváme si chvíli, která už se nebude nikdy opakovat, protože se naše fenky stanou maminkami. Myslíme na Jirku Pospíšila a představujeme si, jakou bude mít z dnešní nadílky úspěchů asi radost. Jeho odchovy dokázaly to, co v našem plemeni nikdo předtím a myslím, že něco podobného se hodně dlouho ani zopakovat nepodaří. Bylo mi pokaždé velkou ctí a radostí soutěžit v jedné skupině s Jirkou Pospíšilem a Ellií, s Markétou Šimečkovu a Francescou, s Petrem a Lenkou Fritschovými a jejich Cennem a Eyllin. Na úspěchu se podílelo pět naháčků ze stanice Modrý květ (čtyři fenky a jeden pes) a pět jejich majitelů. Pětice se však nikdy nesešla dohromady v jednom týmu, jeden pokaždé "zaskavoval". Jedinou dvojicí, která absolvovala úplně všechny soutěže, je Ich. Gessi Modrý květ s L. Brychtovou. Psi pocházejí po třech různých otcích (Ich. Moonswift Blue Devil, Ich. Moonswift Prince Dante a Ich. Gingery´s Krimson N Clover) a a třech matkách (Etna Sasquehanna, Ich. Bára Modrý květ a Ich. Beggy Modrý květ). Všech pět předvedených psů postupně splnilo podmínky titulu Interšampion. Vystřídali jsme osm typů sjednoceného oblečení a zúčastnili se patnácti soutěží (z toho 2x světové a 2x evropské výstavy, 9x výstavy mezinárodní a 2x klubové) z toho 8x vítězně, 3x s druhým místem a 3x se třetím. Za každou účastí skupiny zůstala prošlapaná cestička mnohým ostatním do budoucna, neboť se jim způsob předvedení i vzhled našeho týmu stal vzorem. Zbývá mi dodat jen jediné: "Díky kamarádi, bylo to nádherné! Jsem ráda, že jsem to s vámi mohla zažít."

Gessi po finálové účasti v Best in Group - Kortrijk 2003Třešinkou na dortíku belgické výstavy byla finálová účast Gessi v IX. skupině FCI. Soutěžilo 28 zástupců plemen z 29 uznaných, jeden krasavec vedle druhého. Paní Joyce W. Mann (GB) se tvářila docela přísně, pejsky prohlížela pečlivě a výběr Gessi do užšího finále mě velmi mile překvapil. Byl tu také malý černý pudl, maltéz a shih-tzu. První místo však obsadil grifonek, druhé kavalír a třetí mops. Při odchodu z kruhu si nás zvěčnil svým fotoaparátem i jeden z hlavních pořadatelů. Po skončení výstavy za námi přišla anglická rozhodčí, která posuzovala chovatelskou skupinu, a vyslovila nesmírně srdečný kompliment za vzhled i kvalitu všech tří jedinců, včetně úchvatné prezentace skupiny, jako celku. Její nadšení je pro nás znamenalo víc, než Nobelova cena. Vždyť je to dáma z kolébky našeho plemene!

Zatímco Fritschovi se vydávají na noční cestu domů (netušíc, jak strastiplná pouť je po selhání motoru auta čeká!), my s manželem přespáváme do dalšího dne a vracíme se za světla po příjemně prožitém víkendu plní radosti. Čeští číňánci o sobě zase dali důrazně vědět a čas jistě ukáže, jak důležité bylo absolvovat právě teď tuhle výstavu. Tak nashledanou, třeba někdy i s vámi a hlavně v Kortrijku!

Posuzoval / Judge:Peter Prins (NL - Holandsko)
Čínský chocholatý pes
(variety společně)

P-TM

Cactus Island Shangril-La

abs.

Palombo-Taminiaux

P-TS

Ich. Cenn Modrý květ

Ich. Cenn Modrý květV1, CAC, CACIB

Fritschová, CZ

 

Ch. Newbourne Happy Dancing Cupido

Ch. Newbourne Happy Dancing CupidoV3

Laakkonen/van Oosten

 

Ich. Akim Hvězda z Podmok

Ich. Akim Hvězda z PodmokV2, res, CAC, res. CACIB

Brychtová, CZ

 

Oriental Jokes Red Star Number One

Oriental Jokes Red Star Number OneVD

Lheureux Andre

F-TD

Call Girl Top Model de Rama

Call Girl Top Model de RamaVN1

Rasquart-Masson

 

Genie Pupo-Haichi

Genie Pupo-HaichiVN2

Fritschová, CZ

F-TM

Newbourne Chanel

Kt03_NewbourneChanel154_540.jpg (18299 bytes)VD2

Parmentier

 

Oriental Jokes Twinkle

abs.

Taminaux

 

Oriental Jokes Tradition for Ever 

Oriental Jokes Tradition for EverVD1

Saltarocchi

F-TO

Crestars Aisha Roze Top Model

Crestars Aisha Roze Top ModelV2

Rasquart-Masson

 

Ich. Eyllin Modrý květ 

Ich. Eyllin Modrý květ V1, res. CAC, res. CACIB

Fritschová, CZ

 

Oriental Jokes Ritschie

Oriental Jokes RitschieV3

Lheureux

F-TS

Ich. Gessi Modrý květ

Ich. Gessi Modrý květV1, CAC, CACIB, BOB
finale BIG

Brychtová, CZ

P-TO

Oriental Jokes Touch of Class

Ch. Oriental Jokes Touch of ClassV4 (right V1!)

Rasquart-Masson

Finale ring:
Breeders group - Kennel "Modrý květ" (Ich. Gessi + Ich. Cenn + Ich. Eyllin) - 1st place!
Finale BIG V. FCI - Ch. Balero Rivera Cortes
Finale BIG IX. FCI - Ich. Gessi Modrý květ

Results - CCD - 15.11.2003Pozn. Vzhledem k písemnému oznámení zahraničních majitelů, zřejmě došlo k omylu při zadávání ocenění ve třídě otevřené a šampionů  psů mezi Oriental Jokes Red Star Number One, jenž měl být v katalogu uveden ve třídě šampionů, a Oriental Jokes Touch of Class, jenž měl být v katalogu uveden ve třídě otevřené - dokladuji fotografii výsledkové listiny, odkazuji vás na stránky výstavy a za správnost výsledků neručím.

by E-mail: In Belgium hairless and powderpuff compete together and there is only a single CAC-CACIB enter the class champion and the opened class, of this fact it´s powderpuff Oriental Jokes Touch of Class would have of the 1-st being of the opened class and not 4em of the champion class, he is not a champion, and the dog Oriental Jokes Red Star Number One would have of the being 4em classified with the champion class, he is Champion. - Eva Vincent-Schmid

Xoloitzcuintle - Standard

P-TS

Ch. Balero Rivera Cortes

V1, CAC, CACIB, BOB, BIG 3

Gielisse

Perro sin pelo del Peru - Grande

P-TO

Wanhan Wuoren Aika Rienun

V1, CAC, CACIB, BOB

Laakkonen+van Oosten

 Ch. Balero Rivera Cortes - Xolo Wanhan Wuoren Aika Rienun - Perro sin pelo del Peru

15. 11. 2003 - text: Brychtová, photo: Brychta

Stránky výstavy Kortrijk