|
|
Do Mariboru na CACovou výstav jsme takříkajíc
museli a sice pod heslem : "Kdyby na chleba nebylo ..." Akim s Gessi
mají rozjeté šampiona Slovinska a Belissce by se hodil druhý Prvak mladých,
aby mohla pomýšlet na případné splnění podmínek Slovinského šampiona
mladých. Čekalo nás 1083 km za volantem (či v autě), výstava pořádaná
venku a velmi "žertovné" počasí. Loni v září jsme tu promokli
na kůži a první tři hodiny naší současné jízdy vypadaly, že dopadneme
naprosto stejně. Ilonku Dandanovou s Irwinem a Heppy jsme nakládali za deště,
zatímco Akim, Geska, Brileček, Belisska a samozřejmě spolucestující
Arnoldek spokojeně pochrupovali ve svých, zatím suchých, přepravkách. Balila
jsem v letu, protože mám v posledních 14 dnech poněkud hektický program,
takže jsem si, v rámci nočního zatmění, vzala na sebe jen lehký svetřík
a nepromokavou bundu. Nebýt výkonného topení v autě, asi bych do poloviny
cesty umrzla a v Mariboru bych mohla pro pobavení publika sloužit maximálně
jako rampouch. Protože jsme vyjížděli ve 2 hodiny v noci, únavou jsem
usnula už před Jihlavou, přes hraniční přechody jsem cestovala v mrákotách a probrala
jsem se až za hranicemi Slovinska. Kupodivu tu a tam vysvitlo sluníčko a ve
svetříku mi začalo být přijatelně.
Výstavní areál jsme našli po paměti. Zdejší
travnaté kynologické cvičiště bylo vzorně nakrátko ostříhané, i když
po ránu vlhké. Začátek výstavy v deset hodin nám umožnil trénink v
kruhu už téměř na suchu. Soutěž pro nás začala po francouzských buldočcích,
mopsech, brabantíkovi a dvou bostonských teriérech. Skupinovou rozhodčí paní Danielu Gajič,
sympatickou manželku uznávaného mezinárodního rozhodčího Željka Gajiče,
který nás posuzoval na podzim v Budapešti,
čekalo 13 přihlášených a nakonec 9 přítomných čínských naháčů. (Robert Blümel
dal přednost CAC výstavě v Maďarském Debrecenu. A dobře udělal!
Jeho You´re My Man of Honeycrof získal BIG a res. BIS a Dios z Haliparku vyhrál
Baby Best in Show, čímž se po Codym z Haliparku stal druhým štěnětem z mých
odchovů, které je držitelem tohoto titulu. Moc jim blahopřeji!) Irwína
musela Ilona na honem nechat přeřadit z labutěnek mezi naháče a přiznejme
si, že rozdělení variet bylo hodně příjemnou novinkou téhle výstavy. Ve
velikém kruhu se nám pěkně běhalo, jen zelený koberec na stůl jsme
si předem izolepou přilepili svépomocí, aby pejskům neklouzal. Naše
konkurence se znala celá, poprvé jsem viděla jen štěňátko Orchidee Orca
od Chlpíků, což je líbivá hairless fenečka po Senikovi Sasquehanna a Romy
z Vlozu. Na typu velmi pěkné fenky je jasně znát vliv polských předků,
který vylepšil celkový typ, souladnost, hlavu, celkovou modelaci těla a pozitivně
se projevil na charakteru pohybu. Jistě o ní ještě uslyšíme a myslím, že
může mnohdy příjemně překvapit.
 Vzhledem k tomu, že všichni naši psíci zvítězili
ve svých třídách, nastal klasický problém. Jeden majitel na dva psy. Po
konzultaci situace s paní rozhodčí bylo rozhodnuto. Měla zájem vidět v
soutěži oba
nahaté šampiony, hairless psíka z mladých a hairless psa ze třídy otevřené.
Ke všem příjemná a k mladým psům tolerantní rozhodčí posuzovala dost náročně.
Na stole trvala na prosahání celého psa, důsledně kontrolovala skus, oči,
tvar hlavy, nasazení uší, končetiny atd. Pokud nebyl psík na stole jistý
(případně pokud se plašil a nestál),
nechala ho chvilinku uklidnit, ale důsledně se k jeho prohlídce vrátila. Po
krátkém proběhnutí finalistů soutěže o BOB došlo na klasický dvojboj
Akim Gessi a pro tentokrát byl zase jednou úspěšnější Akimek. Gessi sice
běhala báječně, ale falešná březost přece jen není moc vhodné období pro
dokonalou výstavní kondici.
V
odpoledních soutěžích měli číňánci
bohaté zastoupení. Orchidee Orca ve finále baby, Irwin a Belissa ve finále
BIS junior, Brileček s Belissou a Lovely Boy s Orchideou v párech a nakonec
Akimek v IX. skupině FCI. Větší sílu poskládala jen paní Podzemská se
svou smečkou shih-tzu a zaslouženě vyhrála opravdu co se dalo, včetně
soutěže chovatelských skupin. Štěňátek se sešlo asi dvanáct, ale na statečnou
nahulku bohužel místo na stupních vítězů nezbylo. Neuvěřitelná konkurence
se sešla v BIS mladých. Junioři ze všech deseti skupin FCI najednou, psi i feny společně,
museli nakonec ve velikém finálovém kruhu utvořit trojkruží, aby se tam vůbec
vešli. Na obvodu stála velká, mez nimi střední a uvnitř malá plemena. Pan
Blaž Kavčič neměl opravdu jednoduchou práci. Do užšího výběru, asi 20
psů, postoupili jen ti, kteří ho něčím zaujali. Z našeho kroužku
"malých" psů nás postoupilo asi šest, včetně mě s Belisskou. Nastalo další
kolo vyřazování. Belisska chodila i stála krásně a musím jí moc pochválit.
Svou šikovností se dostala až do finálové pětice! Tady sice na stupně vítězů
také nedosáhla, ale i tak považuji její účinkování za nesmírně úspěšné.
Taková konkurence byla nad síly mnohých jiných borců! Hned po veteránech nastupoval
Brileček s Belisskou v párech a musím dodat, že si tenhle den, jak doufám,
vybrali své nejslabší vystoupení Vypadali spíše jako rozhádaná manželská
dvojice těsně před rozvodem, než jako souladný pár v soutěži krásy.
Ptákoviny dělali oba rovným dílem a já se jen snažila, abychom z kruhu odešli
ve zdraví, což se nakonec i povedlo. Opáčko je čeká už příští týden
v Budapešti a to hned dvakrát!
Akimek zamířil po delší době (od října loňského
roku) opět do finále IX. skupiny FCI. Klasická konkurence 21 vítězů ostatních
plemen byla silná jako vždy. Snad jen pravděpodobnost, že vyhraje znovu shih-tzu
paní Podzemské byla poněkud nižší, neboť jejich výstavní stůl vypadal, jako by
patřil pořadatelům a byly na něm připravené poháry pro ostatní! Shodou
okolností byla k posuzování skupiny zvolena pořadateli "naše rozhodčí"
paní Daniela Gajič.
Akimek nastoupil pěkně a stál hezky. Paní rozhodčí si tu a tam některého
pejska vybrala k podrobnější prohlídce, tu i onde se alespoň pozastavila.
Část řady, kde stál Akim vedle krásného havaňáčka Alexandry Grygarové,
luxusní shih-tzu a další, však přešla bez jediného pohledu! "No a máme
po soutěži", konstatovala Saša a já si byla jistá, že má
pravdu. Pak se rozhodčí vrátila na začátek řady a vybírala finalisty.
Vybrala pudla, ještě kohosi, pak podala ruku mnoha lidem, jimž neukázala
tolik očekávané gesto, znamenající výběr a zastavila se až u mě s
Akimem. Pánové, jsme ve výběru a s námi ještě shih-tzu! Zbylo nás tuším
šest nebo sedm. Všichni do pohybu! Akim zabral a já mu skoro nestačila. Naštěstí
ještě trošku svítilo sluníčko a psík byl na teplé travičce spokojený. Vůbec
nemám zdání, kdo stál na stupních kolem mě (podle videa pudla mops), ale výběr Akima na první místo
byl krásné překvapení pro nás oba. Akimek se tak zapsal do řady vítězů
skupin FCI českých číňánků! Báječné! Byl jsi ohromný, Akimku!
 Odnesla jsem poháry a pytlík s krmením, který, ač
vypadal malý, vážil tolik, jako by byl plný olova. Okamžitě po posouzení
desáté skupiny nastupoval Akim, poprvé ve svém životě, do Best in Show mezi
devět vítězů ostatních skupin. Posuzování připadlo Mariji Kavčič. Nemám
na tuhle usměvavou dámu právě nejlepší vzpomínky, neboť naše loňské
Waterloo v Lausanne měla dost na svědomí.
Vcelku by mě zajímalo, jestli si na Akíska vzpomněla. Když jsem se tak
rozhlédla kolem sebe, viděla jsem dobře sedm kandidátů na vítězství. Na
tohle Akim nemohl stačit, ale ostudu rozhodně neudělal! Vítěz BIS, italský
jorkšír, byl překrásný a mě jen těší, že jeho majitel projevil zájem
o naháčka z mého chovu. No, uvidíme. Mějte se sluníčkově a pilně trénujte.
Výstavní sezóna je v plném proudu. Hodně štěstí i vám! (A posílejte nám
výsledky, ať mají z vaší radosti radost i ostatní naši čtenáři).
Čínský chocholatý pes
(variety oddělně)
Posuzoval:
Daniela Gajič (Slovinsko)
|
Powderpuff
|
|
P-TB |
Dios z Haliparku (PP) |
neúč. |
Blümel |
|
P-TO |
Jason Powder od Chlpíků (PP) |
neúč |
Blümel |
|
F-TM |
Narciska Powder od Chlpíků (PP) |
V1, Prvak razreda mladich |
Bregenzer |
|
F-Mz |
Zara of Honeycroft (PP) |
neúč. |
Blümel |
|
F-TO
|
Heppy Modrý květ (PP)
|
V1 - |
Dandanová |
|
Hairless
|
|
P-TM
|
Irwin Modrý květ (PP)
|
V1, Prvak razreda mladich |
Dandanová
|
|
P-Mz |
Briliant z Haliparku (HA) |
V1, CAC |
Brychtová/Bastl |
|
|
You´re My Man of Honeycroft (HA) |
neúč. |
Blümel |
|
P-TO
|
Lovely Boy od Chlpíků (HA) |
V1, CAC |
Bregenzer |
|
P-TS |
Ich.
Akim
Hvězda z Podmok (HA) |
V1, CAC, BOB, BIG
|
Brychtová |
|
F-TS |
Orchideee Orca od Chlpíků (HA) |
VN
|
Bregenzer |
|
F-TM |
Belissa z Haliparku (HA) |
V1, Prvak razreda mladich, 4.-5. BIS junior |
Brychtová/Krausová |
|
F-TS |
Ich.
Gessi Modrý květ (HA) |
V1, CAC |
Brychtová |
 Finálové soutěže:
BIS junior - 4- 5. místo Belissa z Haliparku
1. místo BIG - Ich. Akim Hvězda z Podmok
12. 05. 2003
- text L. Brychtová, foto H. Brychta
|