|
|
Do
Ostřihomi jsme zamířili s pejsky již podruhé. Poprvé jsme tu byli před dvěma
roky a dost se nám tu líbilo i dařilo.
Letos jsme sem ale jeli výhradně pro melouny (však už to z mých reportáží
víte). Výstavu jsem hlásila faxem až po výstavě v Györu
v poslední možný den uzávěrky. Byla jsem smířená s tím, že sem přijede
i paní Thoma i pan Blümel, neboť mi to oba v Györu řekli. Domluvily jsme se
s Jitkou Hořákovou, že si prostě uděláme pěkný víkend, sešly jsme se
na Moravě a ráno v pět hodin, i s mým nepostradatelným manželem, jsme
vyrazili směr Slovensko a Maďarsko. Na místo jsme, tradičně podle skvěle
značené cesty a mapky na vstupních listech, dojeli v devět hodin. Výstava
se letos konala na stadionu, který stojí v těsné blízkosti nového mostu přes
Dunaj v Esztergomi. Bez problémů jsem zaplatila výstavní poplatky a
vyfasovala katalog, v němž se skvěla očekávaná sestava 14 konkurentů v našem
plemeni i jméno avizované rozhodčí Bánhidi Pálné.
Stůl
se slunečníkem a Jitčin stan jsme rozložili přímo u kruhu. Stadion totiž
mnoho stínu neposkytoval a vedro v tropickém počasí bylo všude stejné. Na
řadu jsme šli v půl dvanácté. No, alespoň bylo opravdu teplíčko! Zahájení
obstaral čtyřměsíční pufíček Farao z Haliparku, a to svou výstavní
premiérou ve třídě štěňat. Na to, že byl přesně potřetí na výstavním
vodítku, s celkovým časem nácviku asi 10 minut, zvládl pohyb v kruhu víc
než slušně. Dlužno ovšem dodat, že paní rozhodčí žádného z předváděných
psů po kruhu nijak nehonila, pejsky rychle pouštěla do stínu svého stanu a
vůbec se k lidem i psům chovala velmi šetrně (totéž bohužel nemohu říct
o jejím slovenském kolegovi - jméno vynechám - který posuzoval mimo jiné
kavalíry a z jehož práce jsem měla dojem, že psy i majitele míní dokonale
uštvat v pohybu a upéct v postoji na přímém slunci!). Inu každý to dělá
jinak.
Na
stole mě Farao mile překvapil, přestože je na něj zvyklý a nechá se sebou
dělat bez problémů všechno, co potřebuji. Stál pěkně, i když si ho
prohlížela úplně cizí teta! Pravdou je, že jsem jeho předvedení pojala
ryze tréninkově, hodně jsem ho chválila a celou dobu s ním bez ustání
pracovala naplno. Při odchodu jsme si střihli ještě alespoň oblouček po
kruhu. Protože přihlášená početná zahraniční konkurence nedorazila,
zbyl souboj nečekaně jen na náš tábor, nepočítám-li jediné štěně z
rakouské stáje a dva tradiční maďarské zástupce. Rozložení třídy bylo
ideální, nikdo nikomu nekonkuroval, CACe paní rozhodčí rozdala bez problémů
a tak jen při soutěži o BOB jsem si opravdu zasoutěžili. Po kolečku v
pohybu a po předvedení ve výstavním postoji paní rozhodčí všechny psy
obešla, vrátila se na střed kruhu a po chvilince s pokrčením ramen a
gestem, že se opravdu nedá nic jiného dělat, udělila BOB Gessi.
Do
odpoledního finále jsme měli tři želízka v ohni. Faraa do soutěže štěňat,
Gwendy do veteránů a Gessi do IX. skupiny FCI. Vyčkat do 15 hodin, kdy soutěže
začaly, byl docela hrdinský čin. Teplota vzduchu stoupala a jen díky občasnému
závanu větru od Dunaje se to peklo dalo přežít. K večeru se ale natáhl stín
okolních topolů ke středu a na stadionu, byť velmi prašném, bylo snesitelněji.
Farao mě potěšil i ve finále, když se předvedl nad rámec svých možností.
Na žádné ze dvou udělovaných finálových míst to však v početné
konkurenci roztomilých štěňat nestačilo. Přesto jsem byla moc spokojená,
protože pejsek ukázal, že má perspektivu, jakou od něj pro jeho nové
majitele očekávám. Vážně o něm neuvažujete? Pojede s námi i do
Slovinska do Trbovlje a do Kecskemétu v Maďarsku. Posmutněli jsme u soutěže
chovatelských skupin, neboť ze tří soutěžících týmů se na stupně
nedostal jediný a ten byl podle nás zrovna nejlepší - bulmastifové. Dokonce
jsem vyslovila podezření, že byli tak dobří, jako by trénovali na Evropu v
Bratislavě. A že nevyhráli? Prostě to pan rozhodčí viděl jinak. To je
bohužel život. Nebo že by vyhrávali příliš často? Nevím, ale z toho je
znovu znát, že každá výstava je jiná a stát se může vskutku úplně všechno.
Gwendy
mezi veterány zářila svým báječným předvedením, ale upřímně řečeno,
vítěze jsme tipovali ještě před nástupem do kruhu. A také to tak dopadlo.
Pevně ale věřím, že na ní vítězství v téhle soutěži stejně čeká.
Gessi v teplém počasí spokojeně mrskala ocáskem a na rozdíl od svých
kolegů v chlupech se nevařila. Předvedla se hezky, byla vybrána mezi
finalisty, ale vyhrát může jen jeden a tím byl maltézáček, následovaný
hnědým královským pudlem. Best
in Show mělo svérázný průběh, protože složení vítězů skupin FCI bylo
pestré a občas vůbec nevyhráli naši favorité. Například vítězství
lajky v V. skupině FCI se asi zapíše do zdejší historie. BIS posuzoval Márczé
János a dlužno dodat, že jasní favorité nebodovali - afgán pod vedením sl.
Vojtkové, novofoundland pod vedením super známého profesionála ani krásný
bobtail. Uspokojilo mě alespoň druhé místo černého anglického kokříka,
který se mi moc líbil.
Cestou domů jsme naložili do auta hromadu melounů
a v půl jedenácté jsme přistáli v moravské vísce. Nic nás nemohlo přesvědčit
o tom, abychom se hned vydali ještě na cestu do Prahy. Tentokrát jsme toho
opravdu měli tak akorát a pejskové jak by smet. Takže večeře, proběhnout
psíky po zahradě a hurá do hajan. A příští víkend zase na výstavu.
Čínský chocholatý pes
(variety společně)
Posuzovala: Bánhidi Pálné (Hungary)
|
P-TB
|
Farao z Haliparku (PP) |
VN1 |
Brychtová, CZ |
|
P-TD
|
Dios z Haliparku (PP) |
neúč. |
Blümel, A |
|
P-Mz
|
Falco Pupo-Haichi (PP) |
V1, CAC |
Simon, H |
|
|
You´re my Man of Honeycroft (HA) |
neúč. |
Blümel, A |
|
P-TO
|
Newbourne Jumping Jack Flash (HA)
|
neúč. |
Thoma, A |
|
P-TS |
Ich. Akim Hvězda z Podmok (HA) |
V1,
CAC |
Brychtová, CZ |
|
|
Ch. Sampan Basta (HA) |
neúč. |
Thoma, A |
|
F-TD |
Bohemian Symphony de Gabritho (PP) |
VN
1
|
Buday Napsugár + Thoma, A |
|
F-TM |
Sasquehanna Gratka (HA) |
neúč. |
Thoma, A |
|
F-Mz
|
Medúza Alexa Lachesis (HA) |
V1, CAC |
Simon, H |
|
F-TO
|
Ich. Angelika Nezkrotná markýza (PP) |
V1, CAC
|
Hořáková, CZ |
|
|
Jch. Jasněnka Powder od Chlpíků (PP) |
neúč. |
Thoma, A |
|
F-TS |
Ich. Gessi Modrý květ
(HA) |
V1, CAC, BOB,
3.-6. BIG
|
Brychtová, CZ |
|
F-TV |
Ich. Gwendy od
Zlaté Samanty
(PP) |
V1, Best veteran
|
Hořáková |
12. 08. 2003
- text: L. Brychtová; foto: H. Brychta
|