Světová výstava

Portugalsko - Porto - 8. - 10. června 2001

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Ano, tenhle diplom si Gessi z Porta přivezla.Další fotografie najdete zde
Další fotografie z Best in Show zde
A fotogalerii číňánků tady.

Čínští naháči světově

Jen jednou do roka se schází světová konkurence všech plemen psů členských států FCI na světové výstavě. Letos je čekalo starobylé portugalské přístavní město Porto a jeho moderní výstaviště Exponor (podrobnosti o výstavě najdete v kynologickém tisku a v dalších článcích zde). Výstavní katalog obsahoval devět přihlášených peruánských naháčů a 32 čínských chocholatých psů. Na některé ze zmíněného počtu psů čekal titul Světový vítěz 2001 (pro jedince s titulem CACIB), Světový vítěz mladých 2001 (pro vítěze třídy mladých), Šampion Portugalska (pro jedince s uděleným CAC, pokud už byli šampiony členské země FCI, mimo vítězů třídy šampionů, kde se CAC vůbec nezadával) nebo Světová naděje 2001 (pro jedince s oceněním velmi nadějný 1 ze třídy dorostu).

rozhodci.jpg (9902 bytes)Portorický posuzovatel Roberto Velez Picó (sám chovatel afgánů a vipetů, rozhodčí pro všechna plemena, sekretář portorické kynologické organizace, člen komise FCI pro výstavy a rozhodčí a delegát generálního zasedání FCI, který posuzuje v Austrálii, Dánsku, Španělsku, Portugalsku, Rusku, Švédsku, ve střední a jižní Americe), posoudil nejprve 9 peruánských naháčů, po nich 17 havanských psíků a teprve potom přišli na řadu čínští chocholatí psi. V Portugalsku byli číňánci pro posuzování rozděleni do dvou skupin podle variet - powder puff a hairless. Stalo se tak vůbec poprvé v historii světových výstav. Obě variety však mají podle ustanovení FCI i nadále společný CACIB a BOB. Jako první nastupovali pufíčci. Vůbec jsem nezáviděla Lence Fritschové s Elvisem úlohu prvního soutěžícího, zvláště když měli ve třídě otevřené za soupeře 19-ti násobného šampiona, dvojnásobného světového a evropského vítěze Ich. Prefixe Damascus paní Gunily Agronius. Loni jako devítiletý ještě dosáhl na titul Světového vítěze v Miláně (přestože mohl být už rok ve třídě veteránů) a nám tehdy nezbylo nic jiného, než jeho kondici obdivovat. Letos se i přes své stále neuvěřitelné kvality musel sklonit před dospívajícím Elvisem a skončil ve třídě druhý. Neuvěřitelné se podařilo. Nejlepší powderpuff v historii evropského chovu zakončil svou kariéru těsnou porážkou od psa, který spatřil světlo světa ve starobylé matičce Praze v srdci Evropy před necelými dvěma roky. Věřím, že jméno vítěze této třídy bude brzy umět většina světa. Další průběh posuzování nabral neuvěřitelný spád. Strippokers Drag Queen - WJW powder puff Ve třídě šampionů byl jeden pes zařazen omylem (patřil do variety hairless) a druhý nepřijel, čímž měli PP psi účinkování za sebou.  Ve třídě mladých se předvedla bohatě osrstěná černobílá fena Strippoker´s Drag Queen a nemaje soupeřky odnesla si titul světové vítězky mladých PP fen. Nepřijela rovněž fena z mezitřídy a tak osamocené Rodině Jaffa ze Španělska nic nebránilo v titulu CAC.

 Naháčky zahajoval náš Henk Modrý květ v soutěži s Prefixem Hold Your Prefix Hold Your HorsesHorses paní Gunily Agronius. Jak se později ukázalo, nemusí Henka ani Petra Fritsche, který pejska vodil, ocenění VN 2 vůbec mrzet. Porazil je totiž příští vítěz Best in Show puppy celé výstavy!!! Evidentním důvodem vítězství byl jeho štěněčí vzhled a typický projev pro tento věk. Třída juniorských psů padla na úbytě a tak hurá do otevřené. Ačkoli pes Blandora the Best of the Best, který vypadal, jakoby právě vyběhl z vítězné chovatelské skupiny Modrý květ na výstavě v Litoměřicích, na italského vysokonohého krasavce Bayshore Fernando (po Shawcrest Mistabare of Zucci a Taleeca Tina Turner) prostě nestačil. Poměrně velký, leč nesmírně elegantní pes, v profesionální americké úpravě (srst vyčesaná, natužená a čerstvě vyfoukaná) a s profesionálním handlerem, si přišel jasně pro vítězství a čekal na svého soupeře ze třídy šampionů (v Miláně byl loni výborný 3 - vzpomínáte?).

Nevím jak Lence Fritschové, ale mě se při pohledu na obsazení třídy šampionů hairless psů, ve které soutěžil Ich. Cenn Modrý květ, docela přitížilo. Co jméno to šampion, co jméno, to pojem své země. Shinbashi, du Domane de L´Hirondelle, Razzmatazz, Zucci. Co dodat? Ani jsme nedýchali napětím. Všichni kolečko v kruhu a pak jednotlivě na stůl. Od začátku bylo zřejmé, že pan rozhodčí, mimo jiné, odborně posuzuje chrty. Nechal každého psa v klidu postavit na stůl, z odstupu se na něj podíval jako na celek. Pak zvolna přišel, nechal mu očichat hřbet ruky a teprve po seznámení začal nenásilnou leč důkladnou prohlídku. Po ní znovu na zem, up and down a závěrečné předvedení v pohybu. Po posouzení všech psů se postavil doprostřed kruhu a celou řadu přehlédl v postoji. Znovu do pohybu jedno kolečko. Pak každý zvlášť ještě jednou up and down, s příchodem před rozhodčího a postojem, přičemž se rozhodčí snažil získat na chvilku pozornost psa. Ještě jeden pohled na všechny. Je téměř rozhodnuto a posuzovatel řadí psy podle své představy. První jde Cenn! Poslední kolo a situace je potvrzena. Cenn již podruhé vyhrál svou třídu na světové výstavě! Než se nadějeme už nastupuje maličká fenka do třídy dorostu, opět ze stanice Prefix. Vzápětí se utká se svým bráškou a přenechá mu vítězství o titul nejlepšího dorostence, který se zúčastní finálové soutěže.

Gessi Modrý květ - WJW hairlessJakmile psí miminka opustí kruh, už nastupuji já s Gessi a proti nám Razzmatazz Tsijang Mais Shera (po Razzmatazz Chale Bopp a Razzmatazz Diamantina), v katalogu zařazená omylem do variety powderpuff. /Jestli jste se tu původně dočetli jméno Secret Line´s Crazy Witch, pak vězte, že to byla moje nepozornost. Crazy Witch v Portu nebyla a já jsem se dlouho domnívala, že majitelka mé soupeřky na sobě měla omylem jiné číslo. Vždyť píšu, že jsem si jí nestačila prohlédnout a u videa mě hned nenapadlo číslo kontrolovat. Na chybu jsem přišla až při scanování fotografií do naší galerie číňánků z Porta./ Abych pravdu řekla, do detailu jsem si jí stihla prohlédnout až po návratu domů na videu. V kruhu jsem se maximálně věnovala Gessi a tomu, aby vypadala i chodila co nejlépe. Dva dny předchozího tréninku v tomhle kruhu se vyplatily. Po bezchybném prvním kolečku ve dvou dávám Gessi na stůl a pomocí vodítka stavím. Zuby pro jistotu ukazuji sama, nechci riskovat žádný z jejích nečekaných pubertálních nápadů. Pak už Gessi nechávám na stole a ustupuji pryč, asi na dva kroky. Pan rozhodčí fenečku prosahává, poměřuje partie, rovná si jí sám. Vydržela to, můžeme na zem. Ukazuji Gesince piškotku, ona zvedne ocásek a po tradičním otřepání spokojeně peláší po kruhu. Máme to za sebou. Jenomže na světové výstavě se musí vystavovat neustále. Proto Gessi stavím do postoje a za kruhem jen okrajově vnímám řadu lidí s fotoaparáty. Fenečku neznají a jak se zdá, dost je překvapila. Zanedlouho jsme zase ve dvou. Závěrečné dva kruhy a postoj. Pan rozhodčí jde ke stolku a bere do ruky tmavě červenou krabičku. Vzápětí zvedne jeden prst na znamení prvního místa a s nataženou rukou mi blahopřeje. V příštích chvílích ani nevím, co se kolem děje. Podáváme si ruku s majitelkou druhé fenky, beru Gessi do náručí a celá šťastná jí nesu do „našeho tábora“. Ptáte se, co jsem dostala v  krabičce? Zlatou medaili s dobovou patinou pro Světového vítěze 2001. Sen o úspěchu našeho chovu se stal skutečností, ale abych pravdu řekla, uvěřila jsem tomu až ve chvíli, kdy jsem dostala do ruky oficiální diplom s titulem Světového vítěze mladých a ocenění bylo potvrzeno do rodokmenu. Teprve pak putovala do Prahy první SMS. V tuhle chvíli ale musíme nechat radování na později. Po jediné fence v mezitřídě nastupují čtyři fenky do třídy otevřené a mezi nimi Eyllin Modrý květ s s Petrem. Rodina Fritschových má úžasně rovnocenný výstavní týmFeny CAC a Res. CAC (v chovatelské skupině vystavovala dcera Sandra, teď dva psy Petr a dva Lenka). Eyllin se musí porovnat s fenkami ch.s. Blandora, Prefix a What a Cracking Rose at Blandora. První dvě už jsou šampionky. Rozhodnutím pana Picó patří vítězství té opravdu nejlepší  Blandora Tickety Boo of Zucci z USA, naše fenečka je výborná 4. Šampionky vzápětí vyhraje jediná přítomná fenečka bez konkurence.

Čeká nás rozdělování důležitých titulů. První jdou psi o CACIB. Elvis, Cenn, Bayshore Fernando a s Res. CAC nastupuje i Blandora the Best of the Best a V2 ze šampionů Zucci Highly Amazing. Pohled na těch pět je zajímavý. Bohatě osrstěný, lesknoucí se mladý Elvis, kompaktní, výborně osrstěný i osvalený a ideálně velký Cenn, elegantní, načesaný, třpytivý i když o dost větší Fernando. Za nimi též ne úplně malý Zucci a Blandora, kteří jsou bohužel vůči prvním třem víceméně ze hry. Po pečlivém předvádění, kdy se každý snažil vyvarovat jakékoliv chyby, přichází rozuzlení.Bayshore Fernando CACIB a BOB CACIB získává Bayshore Fernando (tipuji ho na minimálně 36 cm v kohoutku a na dost silný mezityp, což jsem si pak ověřila i v rozhovoru s jeho handlerem). Res. CACIB dostává překvapivě leč zaslouženě Elvis Modrý květ. Škoda že neexistuje třetí místo, Cenn ho měl zajištěné. Vzápětí nastupují feny: Rodina Jaffa, Oriental Jokes Rars Hollywood, Blandora Tickety Boo of Zucci, Opus dei du Domaine de l´Hirondell a s V2 Res. CAC i What a Cracking Rose at Blandora. O vítězce z našeho pohledu není pochyb. Krásná Blandora Tickety Boo of Zucci, jejímž tatínkem je vítěz BOB na Cruft 1998 Blandora Brainwave (viděla jsem ho na Cruftu vyhrát na vlastní oči), získává CACIB zcela jednoznačně. Ještě se sejdou mladé fenky, Gessi a osrstěná Razzmatazz, aby se utkaly o účast v soutěži o BOB. Tentokrát je šťastnější osrstěná fenečka a tak se vzápětí probíhá v kruhu s oběma držiteli CACIBů. Jenomže ani tady vlastně není co řešit. Italský pes má při svém vzhledu šanci i v IX. skupině (v Best of Group se opravdu dostal mezi prvních šest a dokonce s jiným profesionálním handlerem!) Posuzování v našem kruhu skončilo. Pokouším se dohodnout s personálem v kruhu na opsání kompletních výsledků (celou dobu se nikam nic nepsalo). Všichni toho mají za celý den dost a ochotou opravdu neoplývají. Zaručené dle oficiálního soupisu jsou tedy CACIBy a CAC + Res. CACIB a Res. CAC, BOB (na jejich kontrolu jsem měla asi půl minuty). Ostatní je zapsáno tak, jak jsme pořadí viděli a zkontrolovali podle videa. Pokud se výsledky objeví na internetu, samozřejmě je doplním i k nám, aby mě zase někdo nenařkl, že nepíšu všechno. Raději napíšu méně, ale vše ověřené, než více bez záruky nebo s chybami.

Co říci závěrem? Další světová výstava je za námi. K účasti bylo třeba několik věcí: odvaha, finance, čas a co nejlepší pes. Do České republiky v prvním roce nového tisíciletí putují z řad našich majitelů dva tituly světových vítězů. Jeden "dospělácký" má peruánský naháč střední Eyecatcher Taschi-Rimpo a jeden "juniorský" získala za čínské chocholaté psy Gessi Modrý květ. Velikým úspěchem je též dvojité vítězství ze tříd našich psů, kdy Elvis Modrý květ získal Res. CACIB po prvenství ve třídě otevřené a Cenn Modrý květ porazil všechny zúčastněné psy ve třídě šampionů. U peruánských naháčů jsme byli na tituly vzhledem k nevelké konkurenci vlastně zvyklí, zato u číňánků máme první a já moc doufám a pevně věřím, že zdaleka není poslední. Přejme si, aby k nám ten další přicestoval brzy – při vší skromnosti třeba už příští rok. Na shledanou na dalších výstavách a hlavně kolem našich báječných naháčků.

                                     Ing. Libuše Brychtová

Čínský chocholatý pes osrstěný

P-TO

Elvis Modrý květ

V1, CAC, Res. CACIB

Fritschová Lenka

 

Ich. Prefix Damascus

V2, Res. CAC

Agronius Gunila

P-TS

Secret Line´s Active Charmer

----

Merja Sorsa

F-TM

Strippoker´s Drag Queen

V1, World junior winner 2001, Best junior

Schafer+Kober Sascha

F-Mz

Khiva´s Asian Spice

----

B+V+K Hamilton

F-TO

Rodina Jaffa

V1, CAC, Ch. Portugal.

C+T Drake

Čínský chocholatý pes bez srsti

P-TD

Henk Modrý květ

VN2

Fritschová Lenka

 

Prefix Hold Your Horses

Prefix Hold Your Horses - Best in Show Puppy 2001 winner.VN1, World Hope 2001, Best Puppy, BIS Hope World Dog Show 2001

Agronius Gunila

P-TM

Ars´Adept Hercoq Pri

----

Merja Sorsa

 

Newborne Happy Dancing Cupido

----

Ooster Wendy

P-TO

Bayshore Fernando

V1, CAC, Ch. Portugalska, CACIB, World winner 2001, BOB, BOG 2 - 6. IX. FCI

Turrini Gaetano

 

Blandora the Best of the Best

V2, res. CAC

Stow J.

 

Goldenberry Orca

----

Broniszewski Magdalena

 

Moonswift Hard Act to Follow

----

Ooster Wendy

P-TS

Aramis von Shinbashi

V5

Sascha Kobes + Schafer

 

Cenn Modrý květ

V1

Fritschová Lenka

 

Ollar du Domanine de l´Hirondelle

V4ollar2.jpg (12372 bytes)OllarduDomaine.jpg (13250 bytes)

Panpin, Rodriguez

 

Secret Line´s Winnie the Pooh

----

Merja Sorsa

 

Zucci Highly Amazing

V2ZucciHighlyAmazing.jpg (14198 bytes)

Berenguer M Claude

 

Razzmatazz Reckless Abandon

V3RazzmatazzRecklessAbandon.jpg (16084 bytes)RazzmatazzRecklessAbandon1.jpg (16734 bytes)

Gielise Jeniffer

F-TD

Prefix Hotmail

VN1, World Hope 2001

Gunila Agronius

F-TM

Gessi Modrý květ

V1, World junior winner 2001Máme to úspěšně za sebou.

Brychtová Libuše

  Razzmatazz Tsjiang Mais Shera Razzmatazz Tsijang Mais Chera.V2 Gielisse Jenifer

 

Secret Line´s Crazy Witch

---

Merja Sorsa+Maria Lindroos

F-Mz

Orintal Jokes Rars Hollywood

V1, CACOrientalJokes.jpg (14036 bytes)

Alvain Solange

F-TO

Blandora Tickety Boo of Zucci

BlandoraTicketyBooOfZucci.jpg (14869 bytes)V1, CAC, Ch. Portugal., CACIB, World winner 2001

B+V+K Hamilton

 

Eyllin Modrý květ

V4EyllinMoKv.jpg (16252 bytes)

Fritschovi Lenka a Petr

 

Prefix Absolutly Fabolous

V3PrefixAbsolutlyFabolous.jpg (12915 bytes)

Gunilla Agronius

 

What a Cracking Rose at Blandora

V2, Res. CACWhataCracking.jpg (14389 bytes)

J. Stow

F-TS

Opus Dei du Domaine de l´Hirondelle

V1, Res. CACIB

Berenguer M Claude

 

Secret Line´s Také a Chance

----

Merja Sorsa

 

Secret Line´s X-Amle for me

----

Merja Sorsa, Leila Antin