Zahraniční výstavy 2001

Graz 4. března  2001

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Spolu s oslavami desátého výročí chovu čínských naháčů na našem území se začínáme dostávat také do paradoxních situací. Čeští psi se za drahé peníze jezdí navzájem porážet do zahraničí! O čem to svědčí?

  • naši majitelé mají konkurence schopné jedince a nebojí se vyjíždět na prestižní mezinárodní akce, přičemž vždy musí počítat s rizikem zahraniční konkurence
  • v Čechách je tak velká konkurence, že je možná o něco lepší jezdit do zahraničí (ale jak vidno dále, o moc lepší to už ani tady není)
  • do zahraničí se jezdí i pro názor zahraničního rozhodčího (pokud ovšem náhodou neposuzuje rozhodčí z Čech) atd. V každém případě, kromě Polska, kde vládnou Poláci, není před českými psy nikde ve střední Evropě „bezpečno“.

Na tradiční mezinárodní výstavu do Grazu se sjela silná konkurence výhradně českých psů, z nichž každý zúčastněný měl na svém kontě nějaký vítězný titul, vyjma mladičké Gessi Modrý květ, která teprve druhý den mohla do třídy mladých a Graz byl její první výstavou v této vyšší kategorii. Hned začátek akce byl, jak už to tak občas bývá, překvapením. Původně avizovanou rakouskou rozhodčí Heidi Kirsbichler nahradila z organizačních důvodů maďarská mezinárodní rozhodčí paní Maria Kaló. Před číňánky posuzovala ještě 11 maltézáčků, 18 kavalírů a 4 kingy. Teprve po poledni jsme se dostali na řadu. Výsledky si přečtete sami, ale za povšimnutí hodný považuji fakt, že pořadí i tituly dopadly naprosto stejně jako přesně před měsícem na MVP v Brně, kde posuzoval ing. Jančík. V Grazu nešlo jen tak o nějakou „dávačku“, protože v obou třídách mladých byli naši psi v přímé konkurenci a mezi všemi ostatními třídami soutěžili opět mezi sebou (variety se posuzovaly společně). Stejně jako v Brně získal Akim Hvězda z Podmok vítězství ve třídě mladých a titul Jugendbester, stejně jako v Brně získal Ch. Arnold Malyshka Airin další CACIB a Arden Solutre Pazzda res. CACIB, stejně jako v Brně má Ch. Angelika Nezkrotná markýza Res. CACIB a stejně jako v Brně BOB vyhrál zástupce ze stanice Modrý květ. K perličkám patří fakt, že Arnold Malyshka Airin, jako otec, zde již podruhé soutěžil proti svému synovi (Akimovi) o BOB. Pravda, tentokrát jim oběma vypálila rybník Gessi, ale to nevadí. Vždyť dobře víme, že na dalších výstavách může být všechno jinak a kluci jí to třeba příště oplatí. Jenomže Gessi ani po získání Jugendbestera nezůstala nic dlužná tradici svých psích kamarádů z chovatelské stanice a BOB získala hned napoprvé ze třídy mladých (totéž se v poslední době podařilo např. Evitě, Elii, Elvisovi a mnoha dalším, čímž panu Pospíšilovi děkuji a blahopřeji zároveň). Ještě si musím ověřit, zda fenečka náhodou nevytvořila další z našich českých číňanských rekordů, protože jí od třídy dorostu dělily pouze dva dny. Možná se stala nejmladším číňánkem, který v tak nízkém věku na mezinárodní výstavě získal vítězství v plemeni. Blahopřeji Jitce Hořákové a její Ch. Gwendy od Zlaté Samanty (tudíž i chovatelce Zuzaně Mikolinové) ke splnění podmínek titulu rakouského šampiona krásy a především interšampiona s pořadovým číslem dvanáct (jedenáctý titul v historii má od února 2001 Bára Modrý květ). Gwendy v těsném souboji o CACIB porazila svou dceru Angeliku, která, jak doufám, ještě půjde v jejích šlépějích. Pověstnou třešničkou na dortíku byl spontánní potlesk diváků, který, jako na jediné ze všech plemen, čekal na Gessinku a Akima při nástupu do finálových soutěží. Doufám, že návštěvníkům rakouských výstav takovou radost uděláme ještě mnohokrát.

Posuzovala: Maria Kaló (Maďarsko)

P-TM Akim Hvězda z PodmokAkim2_GRAZ.jpg (33356 bytes) V1, Jugendbester maj. Libuše Brychtová /V. Nohejlová
(Ch. Ich. Arnold Malyshka Airin x Jch, R.CACIB Cety Modrý květ, chov. V. Nohejlová)
P-TM Arees Pupo-HaichiArees2_GRAZ.jpg (80767 bytes) V2 maj. Nosková Gabriela
(Ich. Cenn Modrý květ x Jch, VSV Goldenberry Gamely Candy-Floss, ch. L. Fritschová)
P-TMz Arden Solutre PazzdaArden_gabina_GRAZ.jpg (61783 bytes) V1, CACA, Res. CACIB maj. Nosková Gabriela
(Ich. Gingery´s Krimson N Clover x Ich. C´China Modrý květ, ch. J. Linhart)
P-TS Ch. Malyshka Airin Arnold V1, CACA, CACIB maj. Ing. Libuše Brychtová
(Ch. Royal Look Dotts Will Do x Artensia Vellar, ch. Demenev-Podlesnaja)
F-TM Amanda Hvězda z PodmokAmanda_GRAZ.jpg (16962 bytes) V2 maj. Ing. Hana Čtyroká
(Ch. 2x CACIB Arnold Malyshka Airin x Jch, R.CACIB Cety Modrý květ, chov. V. Nohejlová)
F-TM Gessi Modrý květfinale_GRAZ.jpg (44230 bytes) V1, Jugendbester, BOB maj. Ing. Libuše Brychtová
(Ich. Gingery´s Krimson N Clover x CAC Etna Sasquehanna, ch. Jiří Pospíšil)
F- TO Ch. Angelika Nezkrotná markýza V1, CACA, Res. CACIB maj. Jitka Hořáková
(Ich. Bextry Modrý květ x Ch. 3x CACIB Gwendy od Zlaté Samanty ch. J. Hořáková)
F-TS Ch. Gwendy od Zlaté Samanty V1, CACA, CACIB maj. Jitka Hořáková
(Ich. Debrita Defender x Ch. 2x CACIB Teufelchen Lovely Schezabel, ch. Z. Mikolinová)
 Pozn. Pro tentokrát jsem k výsledkům pro ilustraci připsala i rodiče s nejvyššími dosaženými tituly. Myslím, že vidět tak silnou konkurenci vystavovaných jedinců, kteří mají rodiče oceněné převážně šampionáty, je vskutku vzácné. Doufám, že se to stane příjemnou motivací pro chovatele číňánků k tomu, aby se snažili chovat v co nejvyšší kvalitě a zájemcům o plemeno, aby sháněli to nejperspektivnější, co sehnat lze. Kvalita se vyplatí a radost všech je potom mnohonásobná.

z dění v Grazu - Ing. Libuše Brychtová