|
|
* Na konci stránky najdete článek o výstavě
od Jitky Hořákové!!!
Původně jsem do
Rakouska letos vůbec jet nechtěla, ale protože Gessinka nezískala v prosinci
2002 ve
Welsu poslední CACA pro titul rakouského šampiona,
nezbylo mi nic jiného, než pokus zopakovat. Když jsem přihlásila Gessi,
Akim samozřejmě nechtěl zahálet, ačkoli žádný zdejší titul nepotřeboval.
Během Vánoc jsem navíc zjistila, že v Rakousku vypsali šampionát pro
veterány. Novinka zaujala Jitku Hořákovou, jejíž Ich. Gwendy od Zlaté
Samanty už dosáhla určené věkové hranice, a tak do Grazu svou stále
rozpustilou fenku přihlásila. Měla však podmínku, že při případné účasti
ve finále povedu "Gwéňu" já, aby pěkně stavěla ouška při hledání
své paničky. Čtvrtým členem posádky našeho auta byl juž nesoutěžící Arnoldek a
pátým, výjimečným cestujícím, čtyřměsíční Dios z Haliparku. Nadějného
černobílého pejska jsem po nádherných dvou měsících plných her, učení
a všeobecné výchovy vezla jeho novému pánečkovi do Rakouska. Snad právě kvůli
neodvratnému loučení s kouzelným štěňátkem, které mi samozřejmě přirostlo k
srdci, jsem měla cestou samé neveselé myšlenky.
Ve dvě hodiny nad ránem jsme nasedli s manželem
a psíky do auta, ve Vestci jsme přibrali Jitku s Gwendy a s její dcerou
Angelikou Nezkrotná markýza (také se jela jen podívat) a hurá "na Graz!". Na dálnici
za Vídní jsem od volantu vyhnala únavou usínajícího manžela a před osmou hodinou
už jsme vykládali klece u haly číslo 12. Graz známe dobře a protože se zdejší
pořadatelé drží dobrých zvyků, našli jsme kruh tam, kde předchozí
dva roky: "Na rohu haly u restaurace". Zato pohled do katalogu nám radost
neudělal. 23 čínských naháčů (oproti loňským sedmi!) je číslo, které
v Rakousku předčila jen účast loni v Tullnu
(24). A aby toho nebylo málo, ve všech
třídách, vyjma dvou, byla nejméně tříčlenná konkurence. Zvolna jsem
zaklapla katalog a konstatovala, že dnes budeme čekat na finálové soutěže
výhradně kvůli Gwendy. Jitka, věčný optimista, pravila, že se ještě
uvidí.
S
radostí jsme přivítali další účastníky z Čech, Janu Kvíčalovou s
Casanovou a manžele Hudákovi s Bonifáciem.
Než začalo posuzování, stihli
jsme vyvenčit venku za halou, kde vyřazené vánoční stromečky posloužili
hlavně psům. Gessi se překonala a loužičku i zbytek venčení zvládla v
rekordním čase. Pozadu nezůstal ani Diosek, který poprvé dospělácky zvedl
nožku. Snad proto, aby mi dokázal, že už je velký chlap, kterého můžu
bez obav pustit do světa. Vzápětí se prošel v kruhu
na výstavním vodítku a se zvednutým ocáskem se tvářil, že mu hala v Grazu vlastně odjakživa
patří. Zanedlouho bezstarostně usnul na zádečkách ve své přepravce a dál
plnil roli nejsladšího štěňátka na zeměkouli, čímž mi z
blížícího se loučení udělal peklo. Pravdou ale je, že bych tomuhle sladkému
psímu
andílkovi odpustila téměř cokoliv.
Dopoledne, kdy před námi chorvatský rozhodčí
Dipl. ing. Boris Spoljaric posuzoval japany, cotony, grifonky, havaňáčky, kingy, lvíčky, papilony a
phalény, uteklo jako voda. Do třetice všeho dobrého (dosud jsme podvakrát
jeli z Grazu vítězně!) jsem si oblékla výstavní "montérky" (sako, kalhoty, rolák). Jitka
sjela moje zánovní červené sako kritickým pohledem a pravila, že tohle fakt nečekala. Je prý ode mě
zvyklá na jinou úroveň! Tím mi moc na optimismu nepřidala, takže
mi před vstupem do kruhu zvedl náladu jedině Akimek, který se na soutěžní
proběhnutí s kamarády zjevně těšil. Společně jsme sledovali postup
posuzování pana rozhodčího, kterého jsme neznali. Velmi pečlivě
hodnotil pohyb (až doma jsem zjistila, že posuzuje i skupinu X. - chrty),
pravidelně se k menším psům snižoval do podřepu, povahu a pozornost
testoval s pískacím balónkem v ruce, jeho kontrola psů na stole byla
velmi důsledná, leč dostatečně šetrná. Však se také žádný pes neplašil
ani nejančila posuzování probíhalo rychle a plynule.
 Po
dvanácté hodině nám to také začalo. Do tmava opálený a zesílivší
Lovely Boy od Chlpíků ve své třídě postrádal konkurenci a pod vedením pí
Bregenzer si vyběhal dalšího Jugendbestra. V mezitřídě psů bylo hutno:
ostřílený You´re My Man of Honeycroft, stále se lepšící Bonifácio a líbivý
tmavý pejsek ze známé americké chovatelské stanice N´Co pí Klima. Po prvním
kolečku jsme tipovali vítěze mezi výtečně chodícím Bonifáciem a
Honeycroftem, neboť tmavý naháček byl krapku zdrženlivější v projevu. Výsledek
byl nakonec příjemně překvapivý pro rodinu Hudákových, protože jejich
pes zdárně vykročil ziskem druhého CACA za titulem rakouský šampion. Oproti
katalogu se ve třídě otevřené sešli jen dva psi - Casanova a Mr. J.J.
Black.
Za dané situace nešlo téměř rozhodnout jinak a svou
majitelkou skvěle předvedený Casanova, na kterého se pan rozhodčí příjemně
usmíval a na stole s ním dělal dokonce berany, berany, duc, zvítězil po zásluze.
Zholesk
Cocos, který chyběl ve třídě otevřené, nastoupil místo světového vítěze
Sampan Basta do třídy šampionů a tak měl Akimek konkurenci v plném počtu.
Protože o nic nešlo, běhalo se nám skvěle a vesele. Akísek se
vyznamenal, neboť nahodil svůj obvyklý pohled: "Paničko miluji tě, dej
mi piškotku" a stál jako vytesaný. Jen tu a tam si zvesela zavrtěl ocáskem.
O to pečlivěji pan rozhodčí hodnotil jeho pohyb. Svým vítězstvím Akim
završil třetí dnešní český triumf v řadě. O CACIBa šlo ryze "české finále"
- Bonifácio, Casanova a Akim. Po zadání CACIBa Akimovi nenastoupil Cocos do
soutěže o res. CACIB a udělal tak radost Janě Kvíčalové s Casanovou, kteří
titul obdrželi.
 Fenky
se sešly dvě i ve třídě dorostu. Drobná tmavá Nektarinka mi svým radostným projevem připomíná Brenthill Gavany´s Bohemia. Mezi mladými
fenami svedla těsnou bitvu Honey Moon a Zara, přičemž druhá jmenovaná byla
úspěšnější. Honey Moon postrádala trochu jistější vedení. Do mezitřídy
nastoupila Jasněnka od Chlpíků sama a nebojím se napsat, že nám způsobila šok. Známe jí z mnoha výstav, víme, že měla nedávno štěňátka,
ale v první chvíli jsme váhali, zda je to vůbec ona. Z nádherné srsti
zbylo poměrně žalostné torzo ačkoli je fenka v jinak dobré kondici. Ať se na mě zlobí kdo
chce, já osobně bych s fenou v takovém stavu na výstavu nešla. Je
plemeni pro ostudu, přestože dostala CACA i res. CACIB. Skoro se mi chce
napsat: O to hůř, protože pak si nezasvěcení diváci myslí, že taková
srst je v pořádku. Až
bude fena zpět ve výstavní formě, ráda o ní budu psát zase v
superlativech. Osamocená
krásně skvrnitá Viva Las Vegas získala své druhé CACA a už se blížila
trojice šampionek. Proti Gessi však nastoupila jen I Feel Lucky, která loni
ve Welsu bez konkurence s Gessi získala CACIB. Obě fenky bojovaly z plných sil
a já jsem musela Gessi za její projev jen a jen chválit. Vydala ze sebe v
rozhodující chvíli maximum a konečně se stala Rakouskou šampionkou. Pan
rozhodčí jí bez delšího přemýšlení vzápětí zadal i CACIB a tak se
stalo to, co bych ráno nikomu nevěřila ani náhodou. O
finále se ve veteránech postarala Gwendy a završila kompletní úspěch české
výpravy tohoto dne. Do soutěže o BOB jsme
zase nastupovali s manželem oba. On s Akimem a já s Gessi. K nám se přidala
ještě Zara s p. Blümelem , Lovely Boy s pí Bregenzer a Jitka s Gwendy. Český chov vedl ve
finále 4:1 proti Švýcarsku na body protože i Lovely Boy pochází z Čech
zatímco Zara je od Lausanne. Po podrobném posouzení všech pěti v pohybu získala
BOB Gessi. Ale úspěchům ještě nebyl konec.
Po
skončení posuzování v kruzích v Rakousku následuje ještě soutěž o
ceny, které uděluje ÖZK. Soutěží se o nejlepšího mladého psa a fenu z
konkurence Jugendbestrů, o nejlepšího psa a fenu z konkurence držitelů
CACIB a o nejlepšího veterána. Číňánci zvládli dvojí vítězné
zastoupení, když mezi mladými psi zvítězil Lovely Boy a o závěr se
postarala vítězstvím mezi veterány různých plemen interšampioka Gwendy. Alespoň jsme si s
Jitkou odzkoušely taktiku "s paničkou na schovávanou", která
jednoznačně vyšla, neboť fenečka držela ouška naprosto předpisově a svým
typem se může zařadit mezi americké šampiony.
V
odpoledním finále jsem nejprve drželi palce Janě Kvíčalové s Casanovou
Pupo-Haichi v junior handlingu. Paní rozhodčí vůbec nešetřila obtížností
prvků a došlo i na výměnu psů mezi třemi vybranými finalisty. Jana
napoprvé "vyfasovala" border kolii, která vůbec neměla chuť spolupracovat.
Srdíčko mi zaplesalo, když jsem viděla, jak se Casínkova majitelka s nepříjemnou
situací skvěle vyrovnala a jak psa v pohodě zvládla. I paní rozhodčí
uznale pokývala hlavou a já Janě věštila první místo. Nakonec z toho bylo
místo druhé, když zvítězila majitelka se zmíněnou borderkou, ale úspěch
je to nádherný. Jana všem ukázala, co doopravdy umí a mě zbývá jen
zvolat: Bravo!
S
Gwendy jsem nastupovala do veteránů po přehlídce všech dorostenců. Fenečka
sklidila krásný potlesk a celou dobu na volně prověšeném vodítku špicovala
uši směrem, ve kterém tušila Jitku. Rozhodčí Monika Blaha je odbornicí na
poněkud větší plemena, což bylo znát i v konečném výběru tří
finalistů. Po dvou obrech byl nejmenším z trojice tibetský teriér. Gwendy
si odnesla již druhý pohár z tohoto dne a perličkou je fakt, že jeho zelená
barva skvěle ladila s mými lahvově zelenými šaty (mimochodem, ty jsem
dostala od Jitky jako dárek k narozeninám a vystavovalo se v nich opravdu báječně!)
 Ve
finále o Nejkrásnějšího mladého jedince IX. skupiny FCI (v Grazu soutěžili
psi a feny dohromady, ale skupiny FCI zvlášť) se znovu sešel Lovely Boy se
Zarou. Moc jim to vedle sebe slušelo, ale zdálo se, že pan Nigl má ustálený
názor. Celou skupinu FCI vyhrál Lovely Boy od Chlpíků a po následném
rozhodnutí pana Sinka zvítězil i nad belgickým ovčákem v soutěži o nejkrásnějšího juniora dne. Myslím, že
Rakousko, při plánovaném počtu letošních vrhů číňánků, takovou
propagaci plemene moc potřebuje.
Gessi
neměla po předchozím vítězství Lovely Boye nejmenší šanci na umístění
v IX. skupině a tak jen ukázala, jak chodí a stojí zkušená přebornice.
Pan Nigl, neboť posuzoval obě soutěže IX. skupiny FCI, vybral do finále
shih-tzu, kavalíra a po delším hledání i maltézáčka. Tak skončil náš
úspěšný a veskrze radostný den. Mě ale čekalo ještě loučení s Dioskem.
Než jsem se vrátila ze soutěže s Gwendy, páníček, s nímž jsem všechny
formality vyřídila už ráno, si psíka vzal k sobě. Samozřejmě, že jsem
ho nemohla nechat odjet bez posledního pohlazení, ale došla jsem ho jen
naposledy krátce podrbat, abych mu nedělala v hlavě zmatek. Pošeptala jsem
mu do ouška, ať se v novém životě pěkně zařídí, ať si nenechá nic líbit
a že doufám, že mě i svému pánečkovi bude dělat samou radost. Výhodou
je, že Dioska často uvidím. Už za měsíc se setkáme ve Wieselburgu (tam
jsem Akima s Gessi ještě přihlásila, neboť jsem vážně nevěřila v náš
úspěch z Grazu), pak v Szilvásváradu, v Budapešti, na světové výstavě v Dortmundu a
tak dále. Doufám, že pejsek vyroste do takové krásy, jaká se na něm nyní
rýsuje a že zužitkuje všechno, co jsem ho naučila. Hodně štěstí Diosku,
bude se mi přece jen stýskat!
Čínský chocholatý pes
(variety společně)
Posuzoval: Dipl. ing. Boris
Spoljaric (Chorvatsko)
|
P-TM
|
Lovely Boy od Chlpíků (HA) |
V1, Jugendbester, Best junior
rüde ÖZK, Best junior IX. FCI, Junior Tages
Bester |
Bregenzer/Thoma |
|
|
Tango Y Flamenco de la Villa Malibran |
neúč. |
Klima |
|
P-Mz |
Bonifácio Avokaduh (PP) |
V1, CACA |
Hudákovi |
|
|
Wanna Talk about No. One N´CO (HA) |
V2, res. CACA |
Klima |
|
|
You´re My Man of Honeycroft (HA) |
V3 |
Blümel |
|
P-TO
|
Casanova Pupo-Haichi (HA) |
V1, CACA, res. CACIB |
Kvíčalová |
|
|
Shambala´s Mr. J.J. Black (HA) |
V2, res. CACA |
Klima |
|
|
Zholesk Cocos (HA) |
V2, res. CACA
oproti katalogu přeřazen do
tř. šampionů
|
Thoma/Nemanic |
|
P-TS |
Ich.
Akim
Hvězda z Podmok (HA) |
V1, CACA, CACIB
|
Brychtová/Nohejlová |
|
|
Naked As a Jaybird N´CO (HA) |
V3
|
Klima |
|
|
Sampan Basta (HA) |
neúč. |
Thoma/Nemanic |
|
F-TD |
Nektarinka od Chlpíků (HA) |
VN
|
Thoman Stefanie |
|
|
Oriental Jokes Time Bomb (PP) |
VN |
Klima |
|
F-TM |
Camelot Yucatan´s Honey Moon (HA) |
V2 |
Thoma/Nemanic
|
|
|
Pearl Fantasy Island |
neúč. |
Klima |
|
|
Zara of Honeycroft (PP) |
V1, Jugendbester
|
Blümel |
|
F-Mz |
Babylon Fata Morgana (HA) |
neúč. |
Klima |
|
|
Jasněnka Powder od Chlpíků (PP) |
V1, CACA, res. CACIB.
|
Thoma |
|
F-TO
|
Viva Las Vegas N´CO (HA) |
V1, CACA
|
Klima |
|
F-TS |
Ich.
Gessi Modrý květ (HA) |
V1, CAC, CACIB, BOB
|
Brychtová |
|
|
I Feel Lucky N´CO (HA) |
V2, res. CACA
|
Klima |
|
|
Tu You Cersteds A´Beauty of the Knight |
neúč. |
Klima |
|
F-TV |
Ich. Gwendy od Zlaté Samanty
(PP) |
V1, Best veteran ÖZK
|
Hořáková |
 Finálové soutěže:
Junior handling - 2. místo Jana Kvíčalová a Casanova Pupo-Haichi
Nejkrásnější mladý pes ÖZK - Lovely Boy od Chlpíků
Nejkrásnější veterán ÖZK - Ich.
Gwendy od Zlaté Samanty
Nejlepší junior IX. skupiny - Lovely Boy od Chlpíků
Nejlepší junior dne - Lovely Boy od Chlpíků.
Rakouský šampion - podmínky splnila Ich. Gessi Modrý květ
Všem blahopřejeme.
(ÖZK = Östereichischer Zwerghundeklub - Rakouský
klub pro malá plemena)
Nezapomenutelné
vítězství
V neděli 2.3. jsem se
poprvé za dobu mého chovu čínských chocholatých psů účastnila se svou
fenkou třídy veteránů. Moc jsem se těšila, protože Gwendy výstavy miluje
a už velmi dlouho nikde nebyla. Předvádí se v podstatě sama a nejraději
je, když má hodně diváků, kteří hlasitě tleskají. Když jsme ráno přijeli
do Grazu, byla asi nejšťastnějším pejskem na výstavě. Hned si dala sama několik
zkušebních koleček v kruhu. Nemohla jsem se na ní vynadívat a ostatní přihlížející
zase obdivovali její zvláštní úpravu. Z dlouhé srsti se tyčila velmi nakrátko
ostříhaná ouška a Gwéně to opravdu moc slušelo. Je to podobná úprava,
která se používá hlavně v Americe a její podmínkou jsou vztyčená ouška.
Ovšem málokterému číňánkovi lze tuto úpravu udělat tak, aby v ní
vypadal opravdu dobře. Po posouzení v kruhu jsme čekaly na závěrečné soutěže.
Mezitím se ovšem konala soutěž o nejlepšího veterána ÖZK. V nějaký zajímavý
úspěch jsem nedoufala, ale Gwendy to se svým stálým úsměvem a štěstím,
které z ní září na dálku dokázala. Stala se nejhezčím veteránem ÖZK
jako vůbec první český číňánek v této věkové kategorii. A tak jsme
byly ten den šťastné obě.
Soutěž veteránů
má ovšem jednu stinnou stránku. Nutí majitele si uvědomit, že to malé
chlupaté nic, které se ještě nedávno za ním kutálelo po zemi a neumělo
použít ani ty čtyři věci, kterým se říká nohy, je najednou ve třídě
veteránů a okolí ho řadí mezi „staré psy‘‘. Plyne z toho jediné poučení.
Užívejte si každou chvilku se svým miláčkem naplno, protože jak řekl někdo
velmi moudrý: „Pes je to nejlepší co na světě je, ale má jednu velikou
vadu - je na světě velmi krátce‘‘ Přeji
vám mnoho úspěchů ve všech činnostech, které se svým malým i velkým,
starým i mladým hafanem děláte, a to pro radost svou i jeho.
Jitka Hořáková
03. 03. 2003
- text L. Brychtová, foto H. Brychta
|