Top 10 ATK - Slavnostní klubové setkání

Budapešť - Maďarsko - 1. února 2003

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Z množství pohárů až oči přecházely.Divadelní sál byl plný členů klubu.Setkávání členů jakéhokoliv Klubu by mělo být nejen příjemné a zorganizované tak, aby většinu přítomných nalákalo k další společné účasti, ale mělo by vést i ke spontánní propagaci dané organizace. Je-li jednou do roka doplněno o vyhlášení výsledků úspěšného účinkování členů klubu v nejrůznějších oblastech jejich činnosti, a je-li i takové setkání připraveno pečlivě a nápaditě, můžete prožít tak krásný den, jakým pro nás byla sobota 1. února 2003. Na akci jsem se vydala s manželem a svým tatínkem, v kleci pak cestovala naše momentální sestava čínských chocholatých psů: Gessi Modrý květ, Akim Hvězda z Podmok, Arnold Malyshka Airin a maličký Dios z Haliparku - labutěnka.

Ich. Gessi Modrý květ - Dog of the Year 2002 ATK, chinese crested dog, owner: BrychtováBánhidi Pálné vyhlašuje vítěze.Pronajatý moderní divadelní sál přivítal v 11.30 téměř 200 chovatelů a majitelů psů. Účast členů byla dobrovolná a počet návštěvníků prozradilo až množství předem objednaných obědů (polévka, hlavní jídlo, skvělý zákusek, káva). Mimo to měl každý k dispozici pití i lehkou svačinku. Připravené množství pohárů, dárků a hromada cen do plánované tomboly dávaly tušit příští dění. Více poodhalil i pohled ke stolu pod pódiem.  Zde seděla řada známých tváří: rozhodčí z Rakouska Karin Bernardis a Robert Blümel, ze Slovinska Stefan Sinko, z Jugoslávie Milivoje Urosevic, z Maďarska Mária Kaló, Zsuzsana Petik, Bánhidi Pálné a Attila Sós. Po úspěšných předchozích akcích tohoto druhu se většina přítomných sešla v pěkném společenském oblečení a stranou nezůstali ani výstavně upravení psi. Naprosto běžné a časté bylo přátelské objetí mezi přítomnými, bez ohledu na jejich funkci, postavení či pomyslnou důležitost. Na každém stole byly připraveny brožurky s programem dne, s výsledky roční chovatelské činnosti, s podrobným přehledem klubového dění v novém roce, se seznamem výstav na celý rok a s čestnými listinami vítězů soutěží z předchozích let. Titulní stránku zdobila fotografie absolutního vítěze minulého roku.

Předseda klubu István Máté. Vítězní psi obdrželi i diplom s udělením titulu.Moji psíci se v sále zabydleli raz dva. Diosek nepohrdl vycházkou mezi návštěvníky a s každým se zdravil, jako by ho léta neviděl. Okoukl i dlouhý zelený koberec uprostřed sálu a nevynechal ani vlastní osobité hodnocení přítomných porotců (vrtěl na ně ocáskem dvojnásobnou rychlostí). Jakmile jsem ho však uklidila do přepravky, vzorně zalehl a prospal většinu slavnosti, zatímco Akim s Gessi pozorně sledovali dění ze své klece. Arník zjevně lenošil a jen občas mrkl z přepravky ven, zda o něco opravdu důležitého nepřišel.

Charismatický předseda Klubu s přirozenou autoritou srdečně přivítal přítomné, přidal některé podrobnosti k programu a bez zbytečných průtahů zahájil slavnostní předávání cen majitelům nejlepších psů a fen, kteří díky svým výstavním výsledkům v roce 2002 získali titul Pes roku, Fena roku, Derby pes roku a Derby fena roku (celkem 53 psů či fen). Lhasa apso Sayonara Lioness - absolutní vítěz v počtu bodů za sezonu 2002. Když jsem posílala fotokopie výstavních ocenění Akima a Gessi na adresu výboru, tušila jsem jejich bodové ohodnocení mlhavě, ale přece. Co jsem nedokázala odhadnout, byla možná konkurence dalších psů.  Až katalog, který členové výboru dokončili den před setkáním, ukázal výsledky černé na bílém. Akim se stal Psem roku, Gessi Fenou roku a titul Derby fena roku (soutěží jen mladí jedinci) roku získala osrstěná Colett Cherie Boheme maďarské majitelky. Mladá fenka svým českým původem završila další úspěch našeho chovu. V přehledu výsledků jsem našla i některé zajímavosti. Gessi Modrý květ a Sayonara Lioness - dva nejúspěšnější jedinci v počtu získaných bodů. Akim a Gessi absolvovali nejvíce výstav ze všech zúčastněných psů (38 započtených) a součet jejich bodového ohodnocení ze mě udělal absolutně nejúspěšnějšího majitele (3451 bodů celkem). Nejúspěšnějším psem Klubu (psem s největším počtem bodů) se stal pes lhasa apso Sayonara Lioness (2104 bodů).  Byl odměněn putovním pohárem a jeho zmenšenou kopií. Ziskem bodů mu šlapala na paty Gessi Modrý květ (1973 bodů ). Pan Máté čte nápisy na stříbrném talířku, který získal od svých spolupracovníků. Třetí nejvyšší počet bodů získal Akim Hvězda z Podmok (1478 bodů), čtvrtý malý hladkosrstý pinč (1451) a pátý pekinéz (1282). Do samostatné soutěže Top 10, do níž byl porotou tajně vybrán jeden zástupce nejúspěšnějšího plemene, postoupil ještě boloňáček (1244 bodů), shih-tzu (1163 bodů), cotonek (1092) a nad tisíc bodů získal ještě kavalír king Charles španěl (1083). Desítku účastníků doplnil mops (974 bodů) a francouzský buldoček (810). Vybráni byli i dva náhradníci (shiba inu 702 a maltézáček 630 bodů), kteří si bohužel pro plnou účast vybrané desítky psů nezasoutěžili. Za Psa a Fenu roku dostali Akim s Gessi veliké poháry, včetně diplomů, potvrzujících jejich tituly. Cena byla přichystána i pro Bánhidi Pálné, jako pro členku, která se nejvíce zasloužila o propagaci Klubu v tisku a naopak pan předseda obdržel stříbrný talířek se svou fotografií a s podpisy svých kolegyň z výboru. Zjevně patří mezi osoby „v kolektivu oblíbené“, čemuž se za dobu, co ho znám, vůbec nedivím.

Přebírám pohár z rukou paní Bánhidi Pálné.Výbor tradičně odměňuje i majitele psů, kteří Klub reprezentovali na evropské a světové výstavě. Každý účastník evropské nebo světové výstavy 2002 (v počtu kolem 15) získal pohár, majitelé psů s titulem evropský či světový vítěz ještě větší. Jako držitele posledního poháru z této sady uvedl pan předseda členku, která stála na prvním místě stupňů vítězů na světové i evropské výstavě, což, jak zdůraznil, je pro všechny událost významná a historická. „Ve vítězné chovatelské skupině čínských chocholatých psů soutěžila členka našeho klubu Libuše Brychtová.“ Do Čech tak putuje pohár, který byl pro mě opravdu dojemným překvapením.

Nástup účastníků Top 10.Deset psů posuzovalo najednou sedm rozhodčích.Jestli si myslíte, že předáním sedmdesátky cen vyhodnocení skončilo, jste na omylu. Na začátku setkání bylo připraveno tolik pohárů, že se pod nimi čtyři stoly téměř prohýbaly. Další byly určeny všem soutěžícím v Top 10. Také mě s Gessi čekalo výstavní předvedení, které definitivně uzavře výstavní sezónu 2002. Majitelé vybraných deseti psů dostali 15 minut na přípravu svých svěřenců. Porota, která měla vybrat finalisty, byla do poslední chvíle tajná. Až těsně před nástupem na parket jsme se dověděli sedm jmen rozhodčích: Kis, Bernardis, Sinko, Urosevic, Petik, Bánhidi a Kaló (pro úplnost dodávám, že loni posuzovali jen tři domácí rozhodčí).Skupina posuzovatelů sleduje pohyb soutěžících psů. A vzápětí už nás volají v abecedním řazení podle plemen. Gesince se nástup povedl. Před sebou má francouzského buldočka a za sebou obvyklého soupeře, krásného lhasa apso. Sedm rozhodčích se rozejde mezi deset finalistů. Téměř každý z nich si psa na zemi prohlíží, zkoumá jeho vzhled i povahu. Geska na mě překvapeně kulí očka, neboť zaběhnutá výstavní procedura nemá obvyklý scénář. Ještě nezažila, aby si jí prohlíželo několik rozhodčích hned za sebou. Přesto vše ustála. Finalisté jsou vyzváni, aby se vrátili do předsálí a jednotlivě jsou voláni zpět na plochu, kde na koberci předvádějí up a down s výstavním postojem mezi změnou směru. Musím Gesku pochválit, protože ze sebe vydala maximum. Za chvíli se dozvíme, jestli jsme postoupili do závěrečné pětice. 

Nástup majitelky se shih-tzu - pes pochází z České republiky, z chovu pí Podzemnké. Nástup kavalír king Charles španěla. Také cotonek má český původ a pochází z chovu paní Šimůnkové z Prahy.

Gessi Modrý květ - v Maďarsku se jí opravdu daří.

Velice pěkný malý hladkosrstý pinč. Až na překlep v názvu chovatelské stanice ani tento pejsek nezapře český původ.
Gambler Bohemia Acro Premier Double Trouble "Lordi" Yatiare od Woodland Cottage Gessi Modrý květ Bengj vom Kösslbachtal  Bengi Fima Znojmo "Marzipan"
Shih-tzu Kavalírek obsadil 10. místo v Top 10. Častý vítěz vrcholných soutěží - lhasa apso.

Pekinéz byl vskutku z maďarského chovu.

Francouzský buldoček patří do stanice, která nasbírala nejvíce bodů za rok 2002. Mops patřil k mým tajným favoritům.
Gambler Bohemia Acro Premier Double Trouble "Lordi" Sayonara Lioness Szerencsefia Alfi Greta-Garbo du Champagne Bismarck of Top Team

Bismarck of Top Team při poslední finálové prohlídce.Dest pohárů čeká na své majitele.Chvíle napětí před sečtením výsledků a už nás volají. Geska nastupuje jako první, následovaná lhasa apso, mopsem, pekinézem a shih-tzu.  Z účasti ve finálové pětici jsem nadšená. Úkol určit pořadí finalistů připadl maďarskému rozhodčímu jménem Attila Sós, který je prý specialistou na dlouhosrstá plemena skupin II., V. a IX.  Pečlivě si prohlédne každého psa. Pohyb tam a zpět chce vidět na malinkém prostoru o délce asi 2 metry. I když jsem si udělala maximální místo, zvládla Gessinka jen tři kroky tam a tři zpět. Ostatní na tom nejsou o moc lépe. Znovu jdeme ze sálu. Geska odkráčela středem se zdviženým ocáskem. Na koberec je postaveno deset pohárů a vyhlašování začíná od desátého místa. Když lhasa apso skončí pátý, vím, že horší než čtvrté být nemůžeme. Titulní stránka francouzského časopisu s vítěznou chovatelskou skupinou z Paříže. Gessi opravdu obsadí skvělé čtvrté místo v Top 10 roku 2002. Zvítězí shih-tzu, nad jehož volbou vyjádří lehké podivení i někteří z přítomných rozhodčích.  Ale na co si v určení finálové pětice zadělali, to se stalo. Vítěze čeká oficiální fotografování s rozhodčími a majitele psů i ostatní účastníky bohatý a zasloužený oběd. V nastalé pauze mi jedna z členek klubu přinesla ukázat francouzský časopis Vos Chiens, protože je na titulní stránce chovatelská skupina Modrý květ a uvnitř fotografie Cenna s Lenkou. Další si přišli pohrát s čerstvě probuzeným Dioskem a jiní okukovali slavnostní pletené svetříky Akima a Gesky, které mají od paní Novákové. Všichni se poklidně bavili a dělili se s ostatními o své zážitky.

Na stole měl poháry opravdu každý!Fotografie vítězů.Po obědě došlo na další várku pohárů a cen. Vyhlašovali se nejlepší chovatelé, jejichž odchovy dosáhly v roce 2002 na výstavách nejvyšších výsledků a nejlepší nováčci Klubu (snad bych je výstižně nazvala Skokan roku). Zvláštní cenu získala majitelka, jejíž slavný pejsek nedávno uhynul v požehnaném věku 16 let. Odměňováni byli i chovatelé a majitelé, jejichž psi se v posledních šesti letech (od doby začátku konání soutěže), umístili na předních místech pravidelně. Kolem 16. hodiny nebylo vidět stůl, na kterém by pohár chyběl. O to více některé stoly zářily leskem spousty zlata a stříbra. A přitom tombola byla ještě na původním místě! Každý z účastníků dostal zdarma lístek a úplně každý si odnesl cenu počínaje krmením, přes trička, psí pelíšky a postýlky, lahve vína a sektu, dóz na krmení a různými druhy hraček konče. Slavnostní setkání zakončil před 17 hodinou předseda Klubu poděkováním pro všechny za účast a pozváním na klubovou výstavu 2003. Účastníci se ještě dlouho loučili a jen zvolna rozcházeli. 

Gessi s pohárem za 4. místo v Top ten 2002 ATK.Asi se ptáte, proč jsem vám neprozradila, kde lze takovou idylickou klubovou oázu najít. Správnou odpověď názvu pořadatele tuší ti z vás, kteří čtou moje reportáže z výstav pravidelně. Znám totiž jen několik málo klubů, jejichž činnost ve mně vyvolává nadšení ze skvělé práce pro členy, z nových nápadů a z evidentního růstu kvality akcí. Mezi doopravdy nejlepší patří maďarský klub Azijských a malých plemen – Ázsiai és Törpekutya Klub, zkráceně ATK, jehož členkou jsem už třetí rok. A dodávám, že jsem jeho členkou s radostí i s hrdostí. Jen dodatečně lituji, že jsem v dětství od tatínka nepochytila více maďarských slov, abych se domluvila. K mé radosti jel tentokrát tatínek na slavnostní akci s námi a díky jeho průběžnému tlumočení mi nic důležitého z dění neuniklo. Zbývá mi jen ze srdce poděkovat členům maďarského výboru i klubu za krásný den a vám přeji, abyste někde také takový klub někdy našli.

Chcete vědět více o ATK? 
* Reportáž z Alpen-Adria poháru 2001
* Reportář z Klubové výstavy 2002
* Reportáž z Alpen-Adria poháru 2002

Výsledky 2002:
Colett Cherie Boheme - Derby bitch 2002Čínský chocholatý pes - Chinese Crested Dog:
Fena roku - Gessi Modrý květ (hairless)
(38 výstav, 1973 bodů), maj. Brychtová Libuše
Pes roku - Akim Hvězda z Podmok (hairless)
(38 výstav, 1478 bodů), maj. Brychtová Libuše
Derby fena - Colett Chérie Bohéme (powderpuff)
(6 výstav, 114 bodů), maj. Zahorán Zoé Zita

Akim Hvězda z Podmok - Dog of the Year 2002Prvních 10 v pořadí dle získaných bodů - Top 10 - points:
1. Sayonara Lioness - Lhasa apso (2104)
2. Gessi Modrý květ - Chinese crested dog (1973)
3. Akim Hvězda z Podmok Chinese crested dog (1478)

4. Bengj vom Kösslbachtal - Malý hladkosrstý pinč (1451)
5. Szerencsefia Alfi - Pekinéz (1282)
6. Bengi Fima Znojmo "Marzipan" - Bolonese (1244)
7. Gambler Bohemia Acro - Shih-tzu (1163)
8. Yatiare of Woodland Cottage - Coton deTulear (1083)
9. Premier Double Trouble "Lordi" - Kavalír king Charles španěl (1083)
10. Bismarck of Top Team - Mops (974)

Ich. Gessi Modrý květ - Bitch of the Year 2002Výsledek soutěže Top 10 ATK 2002 - Top 10 ATK 2002 finale:
1. Gambler Bohemia Acro - Shih-tzu
2. Bismarck of Top Team - Mops
3. Szerencsefia Alfi - Pekinéz
4. Gessi Modrý květ - Chinese crested dog
5. Sayonara Lioness - Lhasa apso
6. Greta Garbo du Champagne - Francouzský buldoček
7. Bengi Fima Znojmo "Marzipan" - Bolonese
8. Yatiare of Woodland Cottage - Coton deTulear
9. Bengj vom Kösslbachtal - Malý hladkosrstý pinč
10. Premier Double Trouble "Lordi" - Kavalír king Charles španěl

Podrobné tabulky najdete na klubových stránkách ATK. Odkaz přidám, jakmile budou výsledky zveřejněny.

03. 02. 2003 - text L. Brychtová, foto H. Brychta