CRUFTS
Vše o této výstavě - rady, informace

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Updated: 16.02.2011- 22.40
(Vracejte se, texty budu postupně připisovat...)
Aktuálně najdete článek o Crufts v časopise Pes přítel člověka 2/2011

STÁNEK VYDAVATELSTVÍ OUR DOGS NAJDETE NA MVP V BRNĚ ve dnech 5. a 6.2.2011 !!!
Our Dogs
Přijďte si k finálovému kruhu do stánku Our Dogs nakoupit anglické knihy, časopisy, noviny, skvělá DVD a mnoho dalšího.
Nemusíte pro ně na Crufts, stačí je nakoupit v českých korunách v Brně za výhodné ceny!
Bude tu přímo šéfredaktor Our Dogs Vince Hogan!
S výběrem i komunikací vám pomohou Libuše Brychtová a Lenka Folget-Klímová.

CRUFTS - The World´s largest Dod Show - stále "Největší výstava psů na světě" !

* Každým rokem se na mě obracejí desítky českých pejskařů, kteří se chystají na Crufts. Z nějakého zvláštního důvodu si v Čechách některé podstatné informace a zkušenosti nepředáváme. Asi se bojíme konkurence nebo možná toho, že bychom přestali být po předání zkušeností zajímaví. Osobně mám léta jiné přesvědčení. Každá předaná informace nebo rada přece může být ku prospěchu nám všem a našim psům zejména. Proto i tentokrát napíšu vše, o čem si myslím, že je to důležité a co mě napadne. Pokud vám cokoliv bude chybět, napište mi e-mail na libab(zavinac)nahaci.cz, ráda text doplním. Léta sním o velké skupině českých pejskařů, kteří si budou na Crufts fandit, budou se povzbuzovat a když se moderátor ve finálové Aréně zeptá, zda "Je tu někdo z Čech" ozve se ohromný aplaus, vyjadřující naší národní hrdost tak, jak jí vyjadřují jiné země. Až na Crufts pojedete, dejte o sobě vědět! Národní příslušnost se tu nosí a konečně si jí můžete někde doopravdy užít. Na výstavě Crufts je totiž nejdůležitější být a žít její dění naplno bez ohledu na plemeno či vlastní ambice. Všichni kdo přijedou, jsou součástí jedinečné historie a NEJVĚTŠÍ VÝSTAVY PSŮ NA SVĚTĚ! Ať se vám na ní daří i líbí...
PS. Na Crufts jsem byla 3x jako žasnoucí nadšený divák a 2x jako přešťastný vystavovatel, který dosáhl na hodnocené pořadí...

Hlavní informace
Místo konání: výstaviště NEC (National Exhibition Center) -
Birmingham, Anglie, Velká Británie (více informací o městě ZDE)
* Oficiální stránky Crufts - kde najdete opravdu vše, co potřebujete vědět
* Oficiální výsledky všech plemen i soutěží na Crufts do roku 2000 ! / Results: Fossedata;
* Internetové vysílání Crufts - DFS -
nyní zde můžete například vidět Tanec se psem z Crufts 2010 s Mary Ray, kterým zahajovala Best in Show!!! Vyndejte kapesníky a užijte si River Dance i s dojemnou tečkou na konec, která ukazuje, jak Angličané milují příběhy...
*
Veterinární předpisy pro cestu do Anglie - Defra

* Cestování do Anglie se psy - DEFRA/Pet travel
* 4 výstavní dny - vždy čtvrtek až neděle
* 7 skupin plemen, dle rozdělení podle Kennel clubu, se každým rokem pravidelně posunuje o jeden den kupředu (kdo vystavoval jeden rok v neděli, bude další rok ve čtvrtek, další v pátek, za tři roky v sobotu, pak znovu v neděli a tak dále...)
* Seznam skupin plemen rozdělených do dní (uvádím pořadí od čtvrtka do neděle pro rok 2011):
Gundog Group
Working Group + Pastoral Group
Terrier Group + Hound Group
Toy Group + Utility Group

* Planeta zvířat - Obsáhlý článek o Crufts 2007 1. díl  i 2. díl v plném znění... !!! A další článek z roku 2008 ZDE

Jak se dostat na Crufts z ČR se psem aneb cestování...
* Autem je to cca 1 500 kilometrů z Prahy, přes kanál La Manche z Calais trajektem nebo Eurotunelem do Doveru a pak jízda vlevo!
* Cestování a doprava (informace na stránce DEFRA)
* Na podstránce PETS (Pet Travel Scheme) najdete nejen veterinární předpisy, ale také pokyny pro cestování, včetně vyjmenovaných letišť (pro přílet jen Londýn Heathrow s ČSA nebo Manchester s Jet2), přes která lze dovážet psy, nalistujete seznam hraničních přechodů (nejspíše využijete asi cestu trajektem značky
P&O Ferries z francouzského Calais do Doveru nebo některou jinou z jiného místa či země viz ZDE) nebo využijete třetí možnosti a tou je využití vlaku a Eurotunelu z Calais do Folkestone ZDE. Na trajekt i na vlak samozřejmě naložíte auto i s pasažéry :)
* K účasti je třeba předem splnit podmínky kvalifikace: Interšampioni FCI mohou na Cruft´s kdykoliv, ostatní psi po získání vítězství ve třídě mladých nebo CACIBa na kterékoliv z vyjmenovaných kvalifikačních výstav v Evropě (vždy jen jedna jediná výstava v zemi, vyhlášená jako kvalifikační pro Crufts, obvykle jde o "nejprestižnější" výstavu země např. Bundessieger v Tullnu v Rakousku, Bundessieger v Dormundu v Německu, Brussel v Belgii atd.). Seznam kvalifikančních výstav najdete najdete na webu Crufts v rubrice pro vystavovatele (Dog Exhibitors).
* ! Změna: Od roku 2011 slouží k ověření zadaných kvalifikací na Crufts jen seznam držitelů CAJC a CACIB z kvalifikační výstavy zaslaný příslušnou zemí přímo Kennel Clubu. Dále zmíněné formuláře se pro snížení administrativy již nevydávají! (Toto platilo do roku 2010: S příslušným titulem obdrží majitel psa speciální formulář, který potvrzuje získání kvalifikačního ocenění. Někdy mu jej vydají v kruhu, jindy si pro něj musí do výstavní kanceláře. Formulář s titulem slouží jako doklad pro přihlášení na Crufts a obsahuje povinné údaje: Název karty: Qualifying Award Card; plemeno, název Cruft´s a datum aktuálního roku; jméno psa, třídu, ze které se pes kvalifikoval a ocenění; název a datum kvalifikační výstavy. Navíc jsou na kartě informace, kde máte zažádat o ATC, že si máte plemeno zkontrolovat se seznamem KC, že na výstavu nesmějí kupírovaní jedinci a adresa oficiálních stránek Crufts.)  Od roku 2011 porovná KC údaje o vašemu psu se zaslaným seznamem. Proto pište vždy údaje o svém psu do přihlášek na výstavy pozorně, čitelně a bez chyb! Jedině tak vyloučíte vznik chyb v katalogu a následně v seznamu pro Kennel club. Pokud chybu v katalogu objevíte, ihned jí na výstavě reklamujte, abyste měli údaje na posudkovém listě psa správně. 
* ! Pozor, ne všechna plemena je možné na Crufts vystavovat! Podívejte se na stránky Crufts do informací pro vystavovatele, kde seznam plemen v jednotlivých skupinách najdete!

Pro vystavovatele - Před výstavou
* Rada číslo jedna: v Anglii se předpisy, pravidla, data a časy dodržují. Zapomeňte na to, že něco "ukecáte" nebo "uplatíte", jak to jde někdy v Čechách či jinde. Ani váš nesrdceryvnější pláč nebo naopak útočné stížnosti na nelogický systém neobměkčí celníky, veterináře nebo pořadatele. Bez potřebných dokladů nebo při porušení předpisů se budete muset vrátit z hranic, můžete být vykázáni z výstavy, vyloučeni nebo pokutováni. Nechci vás strašit, jen konstatuji, že je v Anglii zvykem dbát na slušnost, zákony a tradice.
* Včas před přihlášením na výstavu musí míte mít pro psa vyřízeno ATC (Authority to Compete = evidenční číslo v databázi Kennel Clubu v Anglii nutné pro účast na výstavě). Bez něj nelze psa přihlásit. Vyřízení trvá měsíc a déle! samozřejmě se platí, stejně jako zaevidování každého titulu šampiona... Nenechte to na poslední chvíli! Sama jsem to tak poprvé z neznalosti udělala a nervy s voláním do Anglie, faxováním dokladů a čekáním na pošťačku s obálkou vám opravdu nepřeji. Nejvyšší tituly psa, které chcete mít uvedeny v katalogu, je nutno doložit kopiemi šampionátů, přikládá se i oboustranná kopie průkazu původu. Po vyřízení dostanete poštou A4 certifikát s registračním číslem ATC.
* Přihlásit psa na Crufts můžete on-line přes internet nebo na papírovém formuláři poštou. Pozor, poštovní uzávěrka je o týden dříve než uzávěrka hlášení on-line přes internet. U on-line přihlášení hraje poslední den uzávěrky roli i čas a proto nezapomeňte na hodiný posun, ať přihlášení nepropásnete.
* Průvodcem vám bude i dokonalá pdf brožura Crufts Schedule z webu Crufts (je v menu Dog Exhibitors, v Schedule and Entry v pdf.  Dokument pro rok 2011 je ZDE, má 11 MB! ). Najdete v ní kompletní informace o rozdělení tříd, o podmínkách pro zařazení psů do nich (na ty se mě často ptáte), je tam mapka výstaviště i parkovišť, hotely, rozpis rozhodčích, informace speciálně pro zahraniční vystavovatele, ahrnutí podmínek vystavování v UK atd. TUHLE BROŽURKU DOPORUČUJI VŠEM POCTIVĚ A DETAILNĚ NASTUDOVAT !!!
* Před výstavou dostane vystavovatel obálku obsahující vstupní list a výstupní list pro psa, obsahující katalogové číslo psa, jméno psa i majitele, plemeno, ATC číslo a číslo třídy. Je tu také seznam plemen s dřívějším a pozdějším začátkem posuzování (s číslem haly a kruhu). Dřívější začátek je v 8.00 nebo v 8.30, pozdější v 10.00. Standardní začátek posuzování nevyjmenovaných plemen začíná v 9.00. Vystavovatel dostane také kupon na katalog pokud si ho předem předplatil. Dále dostane v obálce dvoustranu A4, obsahující důležité výňatky z řádů Kennel clubu, týkající se výstavy. Vše podstatné jen vyvedeno velkým tučným písmem, případně červeně. Najdete tu: datum a místo konání, popis, kde najdete parkoviště a vstupy se psy, kde najdete katalogová čísla pro psy, upozornění, že máte po psech uklízet a zachovávat všude pořádek, kde můžete upravovat psy, kdy a za jakých podmínek můžete odejít se psem z výstaviště, doporučení, že byste měli mít v kruhu a v jeho blízkosti při posuzování vypnuté mobilní telefony, v prostorách Crufts se nesmí kouřit!, kde najdete informační centrum, kde koutek pro děti, kde najdete velkoplošné obrazovky, kde veterinární péči. Celá zadní strana pak obsahuje bezpečnostní opatření. Jednoduše pořadatelé myslí na všechno a nikdo nemůže říct, že něco nevěděl.

Veterinární opatření (informace na stránce DEFRA)
* pes musí mít EU Pet Passport a musí být:
1. načipován (tetování Anglie neuznává a od 2.7.2011 už bude čipování jediným možným způsobem značení zvířat viz stránky SVSR ), čipování musí být provedeno před očkováním
2. naočkován uznávanou vakcínou (očkování nesmí proběhnout stejný den jako čipování, ale po něm, aby bylo možno ověřit totožnost psa)
3. ve stanovené lhůtě po očkování musí mít pes odebrán krevní test (nejdříve 30 dní po provedeném očkování a nejméně 6 měsíců před vstupem do Anglie!), opět s ověřením totožnosti přes mikročip. Výsledek testu musí být úředně zapsán do Pet Pasu
4. těsně před odjezdem je nutno nechat psa odčervit (např. Drontal nebo jiný UK uznaný prostředek proti tasemnici) a ošetřit proti klíšťatům a blechám (např. Frontline nebo jinou uznávanou látkou). Toto ošetření nesmí být v době překročení hranic do Anglie mladší 24 hodin a starší 48 hodin. Do Pet pasu musí být uveden název látky, název jejího výrobce, datum a přesně hodina ošetření, potvrzení veterinárním lékařem. Vřele doporučuji správně odhadnout délku cesty a pak dobře počítat, raději i s rezervou pro případ zácpy na dálnici, u trajektu nebo na hranicích
5. V Pet pasu musí být potvrzeno klinické vyšetření psa těsně před odjezdem.
* Na hranicích bude psu zkontrolováno číslo mikročipu a velmi pečlivě všechny údaje v Pet pasu.

Vystavovatelé na místě
* S ohledem na velikost výstaviště a množství psů (25 - 28 tisíc psů za 4 dny!) vám doporučuji jet ráno včas. Kolony a zácpy na dálnici jsou v době výstavy spíše pravidlem než výjimkou. Taxi vás doveze až k požadovanému vchodu, při přepravě vlastním autem počítejte s hledáním parkovácího místa a s přepravou Shuttle bussem (bezplatná kyvadlová doprava na jednotlivá parkoviště) k halám. Pamatujte si, kde zaparkujete!!! Parkovné se platí při odjezdu.
* Na Crufts nesmí žádný pes, který není ten den vystavován, nesoutěží nebo se neúčastní programu. Vystavovatelé si sebou nesmějí zapomenout kupony pro vstup i odchod psa z výstavy. Opustit výstavu se psem není možné před 16 hodinou.
* Na výstavě najde vystavovatel své výstavní číslo na lavici (bench), kde má vyhrazené místo pro svého psa. Kartičky s číslem jsou dvě, jedna do kruhu a druhá pro označení místa na lavici, kde bude pes po zbytek času. Tak se pozná, kde kteří majitelé mají své psy, což je orientační bod pro další vystavovatele, návštěvníky, novináře i televizní reportéry.
* Pes nesmí bench opustit kromě venčení a vystavování a nesmí být více jak 30 minut bez dozoru.
* Přepravky a klece jsou možné, ale pes v nich musí mít dostatek prostoru, aby se postavil. V jedné kleci by měl být jen jeden pes... atd. atd. viz pokyny pro vystavovatele a řády KC, které najdete, kde jinde než na stránkách Crufts v pokynech pro vystavovatele a v již zmíněné brožuře ...

Pro návštěvníky
ubytování
cestování
výstaviště (vychytávky, rady, co kde hledat, kam zajít a co určitě vidět... )
... vraťte se, informace ještě dopíšu ...

Speciality pro kynologické nadšence
* Nejlepším dnem pro návštěvníky a kynologické nadšence je první den výstavy, čili čtvrtek. Haly nejsou tak plné, prodejci mají stánky nacpané k prasknutí a vybrat si můžete ještě z plného sortimentu zboží. Osobně jsem čtvrtky věnovala vždy prvnímu "oběhu hal", seznámením se s prostředím a rozložením stánků. Když na Crufts pojedete vícekrát zjistíte, že tak jako je prakticky neměnné každoroční rozmístění kruhů a plemen v nich, najdete nejvýznamnější prodejce také na stejných místech. Totéž platí i pro stánek Kennel clubu, největší prodejce psích krmiv nebo předváděcí plochy nejrůznějších aktivit. Jednoduše po dvou návštěvách se budete na Crufts cítit jako doma a v základních věcech budete mít od pořadatelů zaručenou jistotu.
* Obvykle čtvrtky kolem poledne trávím ponořená hluboko ve stáncích s knihami, DVD, časopisy a magazíny. Pro kynologického Knihy můžete prolistovat, prohlédnout si je a potěšit se s nimi. Platit můžete hotově nebo ve většině větších stánků i platební kartou. A pak už jen: krásné čtení!

* Ve zkratce v angličtině o Crufts

The Crufts dog show is a conformation show organized annually by the kennel club. For a dog to qualify for the competition, it must be in the list of eligible breeds listed on the Crufts official website. The dog should also be a champion under the rules of the kennel club. http://www.crufts.org.uk/judging-programme-breed. If you live outside the United kingdom and you want your dog to participate in the Crufts dog show, you should register your dog with the Kennel Club or get an Authority to Compete (ATC) number from them. http://www.crufts.org.uk/exhibitor-information

In the Crufts show, the dogs compete by breed, group and finally for the ‘’Best in Show’’ award. The dogs are first separated by gender and then by age. The male and female winners from both sides are brought to compete against each other. The dog that wins in a breed finally gets to compete with other breed of dogs of the same group, to get ‘’the best in group’’. The winners in their various groups, finally competes for the ‘’best in show award’’, which is the biggest award in the competition.

The 2011 show is expecting somewhere around 160,000 guests, which is close to 2009's seat chart. This show has dog contestants from all across the world. It has been said in the world famous book Guiness World Records, the largest Dog Show in the world, goes to the Crufts Dog Show, hands down. The first time the show has ever left London, UK was in 1991, when the Crufts Show was moved to the National Exhibition Centre in Birmingham UK. Since that day, it has been held at the NEC every year.

 Charles Cruft, worked as a general manager for a dog biscuit manufacturer, where he would travel to different dog shows all across the world. This let him build contacts and know exactly what the standards were for the dogs, at the shows. Cruft had his first dog show in 1886. The name of this show used to be Crufts"—"Cruft's Greatest Dog Show", and was held at the Royal Aqricultural Hall, in Islington, in 1891. Consisting of around two thousand dogs, this was the first show in which any breed could compete. It went on to become the biggest dog show in the world.

Minulé reportáže a články na www.nahaci.cz :  2008 2007

* Stránky Mary Ray

© Ing. Libuše Brychtová