Chov. stanice Cler-Arwen
peruánský naháč
malý

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku

 "Peruánský naháč malý - pes pro alergiky, astmatiky, do bytu."

Jako jediná z mála chovatelů peruánských naháčů mám sama od dětství velmi silné astma a alergii na srst zvířat, prach, pyl, roztoče a pod., spojené ještě s ekzémem. Nemohu pohladit žádného psa.

Přesto se mi splnil sen a pořídila jsem si psa peruánského naháče. Pak k němu přibyla fenka. Výborně je snáším a nevadí ani mojí dceři, která je také alergická na srst. Jen nemocný člověk jako já, dokáže docenit význam psa na psychiku. Jeho pohlazení, mluvení s ním a projevy jeho lásky působí velmi citově pozitivním a zklidňujícím účinkem. Vždyť astma je zároveň i nemoc psychosomatická a z těchto důvodů paušálně zakazovat alergikům psa, není rozumné. 

pes BUBÁČEK VESPA
Šampion ČR
Šampion Rakouska
Vítěz plemene
Oblastní vítěz,
2x RES CACIB, 4x CAC, BOB, CACA

fenka CLERIE Taschi - Rimpo
Mezinárodní šampionka krásy
Šampionka ČR
Klubová šampionka
Vítězka plemene
Vice vítězka - Světová výstava Vídeň 96
7x CACIB, 8x CAC, 3x BOB, CACA, CWC, vítěz Polska

 
Oba psy jsem uchovnila, získala s nimi výstavní úspěchy a odchovala v bytě v paneláku již tři vrhy štěňátek. Všechna štěňata šla do rodin s alergickými dětmi a nebo byla sama majitelka alergička. Všichni jsou moc spokojeni a skvěle je snášejí. Peruánský naháč má nepatrné množství chlupů na hlavě, konci ocasu a tlapek a pár chlupů na hřbetě. Tyto chlupy jsou však jakoby ve formě vlasů a hlavně nemají podsadu, která vytváří alergeny. Proto já, která se nemohu dotknout jakékoli srsti, nemám na jejich chlupy naprosto žádnou reakci.

Naháč má ještě další výhodu pro astmatiky. Tito lidé trpí v podzimním sychravém a deštivém počasí, vadí jim mlhy. Toto počasí se ovšem nelíbí ani naháčům. Stačí je jen vyvenčit, nestojí o žádné procházky. Jsou rádi v teple a v bytě se chovají naprosto klidně. V zimě, když je mráz, stačí půl hodiny, kdy se jim venku líbí. To je i pro mne tak akorát. Naopak já i oni milujeme léto. Při vedrech je naháč čilý, veselý a spokojený. Natřete ho trošku opalovacím krémem a můžete jen litovat jeho chlupaté kolegy, kteří horkem strádají, přehřívají se, žízní a jsou líní.

Toto plemeno je také velmi odolné, neboť nebylo uměle vytvořeno člověkem. Chovali je již před naším letopočtem Inkové a považovali je za posvátná zvířata.

Všem zájemcům ráda poskytnu další informace a materiály.

 

chovatelská stanice CLER-ARWEN

majitelka
Jaroslava Doležalová

Slavíčkova 6
58602 JIHLAVA
066/7210 866

jiri_dolezal@volny.cz